şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu adam cidden felaket kabak tadı verdi.
  • başlığı açmadan celal şengör’ün söylediğini tahmin ettiğim söz.

amca, çık artık bizden.

edit: videodaki odanın ışıklandırmaları, duvar kaplamaları şahaneymiş.
  • sadece başlığı okuyarak kimin söylediğini tahmin ettiğim cümle. tabi ki celal şengör. zaten türkiye'de iyi ya da kötü carl sagan hakkında konuşan başka biri de yoktur.
  • bu nasil ulke ya, en saygin bilimadamlari bile trolluk pesinde kosuyor.
  • celal şengör'den gerekçesiz bir açıklama daha.
    bu adam gerekçe vermeden bazen o kadar saçmalıyor ki, yakında inanmadığı tanrı'nın kendisi olduğunu iddia edecek.
  • tek kelime ile terbiyesizliktir. kendi mesleğin ve ortak uğraşları olan insanların biraz daha diplomatik olması gerektiğini düşünüyorum, eğee böyle bir laf ediyorsan sebebinide açıklaman gerekiyor. celal şengör'ü severim fakat carl sagan'a laf etmek bana göre haddine değildir.
  • "arkası boş" demiş. carl sagan'ın "arkam çok dolu!" diye bir iddiası olduğunu hiç görmedim. adamın derdi bilimi popülerleştirmekti. kitaplarını okursanız eğer, popülerleştirirken de "bilime zarar gelir mi?" diye çokça beyin patlatmışlığı olan bir adamdır carl sagan. bunun korkusuyla ölçüp biçip davranmış bir bilim insanıydı kendisi. bunun için saygıdeğerdi...

yani adama "bilimi kullandı" demek onu hiç okumamış olmak demek. ha diğer türlü zaten "müthiş fizikçiyim" diye bir iddiası da yoktu. insanlar da öyle görmedi onu, bilim anlatıcısı olarak gördü.

bazı kesimler sagan'ı abartmış olabilir. bu da sagan'ın suçu değil, insanlık tarihinin kaçınılmaz bir sonucu olmuştur hep...

ekleme: hatta aklıma geldi. kitabında bilim kurguyu eleştirdiğini okudum ben sagan'ın lan. bildiğin bilim kurguya ciddi şüpheyle bakan bir adam. daha doğrusu film sektörü için. bir yandan iyi olabileceğini ancak diğer yandan sömürülme ihtimalinin çok daha fazla olacağını söylüyordu.

öte yandan, carl sagan okumasanız da olur. muhtemelen şengör hiç okumamıştır. gerek yoktur esasında... bilimi anlamak isteyen insan gider kaynağından okur. carl sagan, bilim felsefesine bir şey katmış biri değildir.

ayrıca sorun celal şengör'de değil arkadaşlar. sorun bu adamın evine gidip her hafta röportaj alan dalyaraklarda. neden her boku sormaya gidersiniz? celal'in de hoşuna gidiyor bu ilgi. basbayağı. asıl sorun, bunları her yerde yaymanız.
  • ben de celal şengör’ü tanıdım. saçma ssapan herifin tekiydi. bok mok yerdi canı sıkıldıkça.
  • vay be!

adam 10 dakika içinde hitler'le cengiz han'ı öve öve bitiremeyip, carl sagan'la dostoyevski'yi yerin dibine soktu.

bunlar hep bok yemiş olmaktan galiba.

ps:
    [(2:16) hitler için] "ama öyle bir adam lazım!"
  • carl sagan, adının celal şengör’le aynı cümle içerisinde bile geçmemesi gereken bir bilim adamıdır.

bunu kabul edip bir kenara koyduk. şengör “tanıdım” diyor. sagan belki de özel hayatında insanlara “aabi fena yolsuzum bi sakal atsana, hafftaya bugün paran sende!” diye diye borç takan bir adamdır bilemeyiz ki.

celal bey; o deli, bu geri zekalı, şu hokkabaz... biraz da kendin hakkında bilmediğimiz şeylerden bahsetsene.