şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çocukluğumdan beri takip ettiğim, türkçeye çevrilmiş pek çok kitabını okuduğum bir insandır. bugün kendim için -biraz abartarak- polymath diyebiliyorsam bunun sebeplerinden biri carl sagan'dır.

celal şengör hoca bu lafı ettikten sonra düşündüm. sagan gerçekten popüler bilim veya bilimi halka anlatmak üzerine çalışan birisi idi. peki kendi akademik çalışmaları ne düzeydeydi? yoksa akademik olarak boş beleş bir insan mıydı? öyle bile olsa yaptığı popüler bilim çalışmaları kendini affettirebilirdi.

bu sabah evrim ağacı sitesinde bu konuda yazılmış bir makale okudum. https://evrimagaci.org/…lim-populerlestiricisi-2994
    gördüğüme göre sagan akademik olarak da epey verimli bir insanmış. science ve nature başta olmak üzere pek çok dergide yayını varmış. kendisine saygım artarak devam etmektedir.

celal şengör hoca da pek çok değerli yayını olan bir bilim insanıdır. bilim alanında saygınlığı tartışılmaz. kendisi yine aynı sagan gibi popüler bilim için tv yayınları yapmaktadır. çok da iyi yapmaktadır. lakin bu sagan olayında sıçmıştır. "celal hoca sen haksızsın, seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım." diyerek konuyu bitiriyorum.
  • celal hocanın çok talihsiz açıklamalarından biridir. millete cahil derken kendi cahillik yapmıştır. akademik camiaya bu kadar katkı yapmış birisine boş demek sana yakışmadı hoca.
  • carl sagan, arthur c. clarke, stephen hawking, tv program yapimcisi magnus magnusson'un düzenlediği açık oturumda bilim şeyimizin ithamlarına zamanın ruhundan cevap verdiler;

buyrun youtube'a alalım. izleyiniz.
  • celal hocanin bilgisine birikimine laf edemem ama kendi baktigi koselerden kurtulamıyor.
  • pre scriptum: carl sagan kitapları her daim tavsiye olunur.

ünlüler bazen gündem olmak için garip garip hareketler yaparlar ya hani, onu anımsattı. bu insan da bir bakıyoruz sol frame e böyle saçma sözlerle düşüyor ara ara.