şükela:  tümü | bugün soru sor
 • içinde bulunduğumuz yıllarda iyice artmış olan carl sagan sevgisi tamamen popüler kültür etkisinden kaynaklı gerçektir. bir nevi sürü psikolojisidir madem herkes seviyor bende sevmeliyim hesabı.

  bunu diyorum zira kitaplarla haşır neşir olanlar carl sagan'ın çokta başarılı bir yazar olmadığını anlayacaklardır. kendisini belki diğerlerinden ayıran noktası hafif edebi bir dil arasına bilimsel ve ilgi çekici gerçekleri sokuşturmasından ibarettir öyle aman aman bir edebiyatı yoktur zaten.

  öte yandan faşistliğe varacak düzeyde bir din düşmanlığı, bilimin sadece ateistlerin ve elit kesimin icra edebileceğini ima etmesi icra ettiği bilim insanı sıfatınada terstir.

  günümüzde kendisinden çok daha başarılı bir çok yazar bilim adamı mevcuttur neden onlar bu kadar ülkemizde konuşulmuyor. bir brian greene eline verir mesela.
 • (bkz: anadilini yazmayı bile beceremeyip carl sagan'ı eleştirmek)

  (bkz: de da ki mi eklerini bilmeyeni ciddiye alamamak)
 • evren ile ilgili felsefik ifadeleri insanlarin ufkunu acmis ve bu konuya dikkatleri cekmistir. bunu basardi ise abartilmis biri degildir.
 • -aa carl sagan yazarmiymis?
  -tabi olm acaip bilim kurgu yazio hem de
 • "fazla abartmak" gibi bir tabir kullanarak ancak kendinizi ifade problemlerinizi anlatırsınız. abartmak o fazlayı içerir. fazla övülebilir, fazla abartılmaz. insanlarla yazarak iletişime geçecekseniz, (bkz: ekşi sözlük) yazı yazdığınız dili biraz bilin be.

  carl sagan'ı yazar sanmak nevi şahsına münhasır bir cahillik örneği iken,

  "faşistliğe varacak düzeyde bir din düşmanlığı, bilimin sadece ateistlerin ve elit kesimin icra edebileceğini ima etmesi"

  adamın dediğinden ya da yazdığından bunu anlamak apayrı bir cahillik örneği, eğer bu haldeyseniz, okuduğunu anlayamama probleminden de muzdarip olduğunuz anlaşılmakta.

  ek olarak, brian greene'in facebook sayfasından alıntıdır;
  "....although greene is a long-time admirer of carl sagan, who was one of the greatest science communicators of the past century...."

  sen şimdi git de ki, brian abi sen carl sagan'ın eline verirsin. bak bakalım sana ne diyor.

  en kısa özet, bir şey bilmediğiniz konularca uçup coşarsanız, düşersiniz. biliyorsanız söyleyin feyz alsınlar, bilmiyorsanız susun adam sansınlar.
 • carl sagan üzerinden ilgi çekeyim maksadıyla açılmış seviyesiz ifadeler içeren başlık.

  bilimi popüler hale getirmekle ömrünü harcamış ve bunu yaparken kimseye hakaret etmeden sadece kendi düşüncelerini anlatmış insana hakaret edebilenlerle dolmuş sözlük.