şükela:  tümü | bugün
 • 1889-1938 yılları arasında yaşamış alman yazar, gazeteci, pasifist. bir adam düşünün weimar cumhuriyeti ile papaz olsun, sonra gitsin nazilerle. işte budur belki de kısa özeti kendisinin. susturulamamış kalemi belki sonradan kırıldıysa da, yıllarca sesini duyurmayı başarmış, almanya'da iklimin sertleştiği günlerde, belki de tek başına savaşmıştır. öncelikle versailles antlaşması'na uymayan ülkesini dergisi weltbühne'de eleştirerek, 18 ay içeri alınmıştı. ne de olsa askerî sırları ifşa ediyordu. sonrasında çıktı hapisten. yer yer küçümsediği badem bıyıklı avusturyalı iktidara gelince, reichstag yangını'nı müteakip tekrar tutuklanmış, sürüklendiği yerlerde fena muameleye tâbi tutulmuştu. kulaktan kulağa ona verem bakterisi aşılandığı duyuluyordu almanya'da.
  bu arada başlatılan nobel kampanyası bir manada hayata gözlerini yummasını engellemişti. adı nobel barış ödülü ile anılan bir insanın, toplama kampında olağanüstü kötü koşullarda ölmesi daha 1930ların ortasında düşünülemezdi nazi iktidarı için. onu hastaneye kaldırdılar ve ilaç verdiler. geçmişe etkili olarak verilen nobel ödülü'nü kabul etmemesi için gestapo tarafından kapısı aşındırılmıştı. yetmedi hermann göring bizzat konuşmuştu kendisiyle. ama kaleme susturulamayan ismin düşüncelerine pranga vurmak mümkün olmayacaktı. ödülü kabul etti lakin oslo'ya gönderilmedi. hitler, herhangi bir almanın nobel ödülü almayacağını vurgulayarak, deutscher nationalpreis für kunst und wissenschaft'ın aynı konularda verilmesini sağlamıştı. hemen ertesi sene veremden öldüğüne kimseler şaşırmamıştı.
  bugün adına cadde, üniversite, okullar var. müthiş bir hatip, yılmaz bir sivil itaatsizdi o. yer yer kaleminden çıkan satırlara bakmakta ziyadesiyle fayda var. bize yıllarca pompalanan birçokları düşünülünce, önemi katbekat artıyor.
 • - hamburg doğumlu genç, daha 22 yaşında iken, pasifist çağrılar ve makaleleri ile halka seslenmeye başlamıştı. savaşta yaşadıkları, onun "bütün gücüyle barışa hizmet" azmini daha da artırdı. ossietzky alman barış derneği sekreteri olarak ve özellikle "militarizme karşı bir savaş organı" haline getirdiği "die weltbühne" dergisinin başyazarı sıfatıyla bu yolda büyük çabalar harcadı. 1931 yılında, gizli silahlanma planlarını açıkladığı için 18 ay hapse mahkum edildi. naziler iktidarı ele geçirdikten sonra onu toplama kampına gönderdiler. 1935 yılında kazandığı nobel barış ödülü de onu kurtaramadı ve tutukluluğunun sağlığı üzerindeki olumsuz etkisiyle 1938 yılında öldü.

  kaynak: ünlü almanlar ve kentleri, federal alman hükümeti basın ve enformasyon dairesi, 1995.
 • levent konca yazmış: ülkenin kaderini paylaşarak değiştirmek ve ossietzky

  http://www.yeniozgurpolitika.org/…upel=nuce&id=9076
 • ülkesindeki devletin gerçekleştirdiği yanlış/yasa dışı faaliyetleri ortaya çıkardığı için toplama kampına gönderilen ve bu yolda hayatını kaybeden pasifist/barış yanlısı bir insan. bugün de benzer eylemleri yapan vatandaşlar devletleri tarafından cezalandırılıyor.