şükela:  tümü | bugün
  • 1965 yılında italya'da doğan yazar kuantum çekimi konusunda uzman bir fizikçi ve öğretim üyesidir. fizik dışında bilim tarihi ve felsefesi alanında da araştırmalar yapmakta ve dersler vermektedir. hala fransa'daki akdeniz üniversitesi'nde ve fransız bilimsel araştırmalar kurumu olan cnrs'de teorik fizik bölümünde görevlidir. rovelli'nin geliştirdiği ''termik zaman'' hipotezine göre zaman temel teori seviyesinde var olan bir şey değildir; zaman yalnızca termodinamik bir bağlamda ortaya çıkar ve akış halinde olduğu bir yanılsamadır.

kaynak: ya zaman var olmasaydı/carlo rovelli
  • loop quantum gravity diğer bir adıyla halkalar teorisi'nin üreticilerinden biridir.
  • seven brief lessons on physics'in yazarı. bilale anlatır gibi fiziğin yedi önemli konusunu anlatıyor, satışları grinin elli tonu'nu sollamış falan deniyor ne kadar doğru bilmem. haysiyetsizce internetten indirdim okuyorum.
  • seven brief lessons on physics kitabından sonra reality ıs not what ıt seems: the journey to quantum gravity kitabı okununca kuantum evreninde sizi eşsiz bir gerçekliğin içinde bırakan harikulade bir bilim insanı.
  • fizik üzerine yedi kısa ders adlı kitabının bitişinde beni ağlatmıştır. bahsekonu kitap temel fizik teorilerini oldukça basit ve tatlı bir dille anlatıyor. peki neden ağladın diye soracak olursanız bir kitap ancak bu kadar dokunaklı bir şekilde bitirilebilir de ondan. evet, hem de bir fizik kitabı olmasına rağmen.

carlo rovelli büyük bir insansın. büyük bir bilim insanısın. en hakiki mürşitsin.
  • eserleriyle beni derinden etkilemiş italyan bilim insanı. gençliğinde sosyalist mücadeleye katılmış, başına buyruk yaşamış. anılarında verona emniyetinde polis tarafından falakadan geçirildiğine de kısaca değinir.

"ama bu devrim hayalleri çabucak bastırıldı ve düzen geri geldi. dünya öyle kolay değiştirilmiyor.

toplumda statü kazanma dalgasına ayak uydurmak, kariyer yapmak, para kazanmak ve güç kırıntıları toplamak, hepsi bana gülünç geliyordu. bunları çözemiyordum. ne mutlu ki bunlardan geriye bütün bir dünyayı keşfetmek kalıyordu ve dağların ardında hep sınırsız ufuklar hayal ediyordum."

kitapları mutlaka okunması gerekir. akademik olarak fizikle alakası olmayan insanların ufuklarını katlamak için birer silahtır hepsi.

gerçeklik göründüğü gibi değildir
    ya zaman var olmasaydı
    fizik üzerine yedi kısa ders
    anaksimandros

birbirinden hoş ve dolu eserler. umarım diğer kitapları da dilimize çevrilir ve türk okuru bu adama daha çok değer verir.

"kuantum mekaniğinde, bir sistemle etkileşime girdiğimizde genel olarak yalnızca bir şeyler edinmeyiz, aynı zamanda o sistem hakkındaki bilginin bir bölümünü de yok ederiz."

edit: okumak isterseniz kendisinin bir röportajını da çevirdim.
  • gerçeklik göründüğü gibi değildir kitabını okudum. benim gibi fizikten çok da anlamayan biri için bile ilgi çekiciydi. bir çok yeri anlamakta zorlanmış olsam dahi en azından daha önce kafamı hiç yormadığım konseptler için beni düşündürdü. bilim konusunda ise iştahımı açtı. diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.