şükela:  tümü | bugün
 • delikanlıymış aynı zamanda. (bkz: 21 kasim 1973 sili sscb maci)
 • şili futbolunun yetiştirdiği en büyük isimlerden biri. caszely hakkında yazılabilecek o kadar şey var ki. colo colo'da parlamıştır göbekli forvet. onbeşindeyken forma giymeye başlar colo colo'da. ülkesinin yaşadığı iklim değişikliğinde çenesini kapatmayarak dikkat çekmiş, augusto pinochet'yi eleştirmekten hiç bir zaman çekinmemiştir. bunu yaptığında estadio nacional'in bir toplama kampı olarak kullanıldığını belirtelim. ülkenin taptığı isme, futbol ilahına dokunamamıştır pinochet. allah bilir dayandığı da tek adamdır.
  estadio nacional yaşananlardan sonra tekrar boyanır, iki haftada süslenir ve 21 kasım 1973 şili sscb maçına hazırlanır. sovyetler reddeder sahaya çıkmayı. şili hükmen galip gelip dünya kupası'nın yolunu tutar. tribünlerde bu sefer futbol için toplanmışlara da bir gösteri sunulur. başlama vuruşu yapılır ve paslaşa paslaşa bir gol atılır. şili'nin tek koşmayan adamı caszely'dir. sahaya çıkmak bile istemeyen futbol adamı, sadece durmuştur.
  1974 almanya dünya kupasındaysa tarihe geçer carlos. almanya ile oynadıkları karşılaşmanın 67. dakikasında kırmızı kart görür. dünya kupaları tarihinin ilk kırmızı kartıdır bu. sarı ve kırmızı kart uygulaması 1970'de başlamış ve ilk kurbanı için bir sonraki kupayı beklemişti. milletçe de gururlanacak bir yanımız var bu kırmızı kartta. zira kendisini oyundan atan doğan babacan'dan başkası değildir. bu arada da bir parantez açıp nasıl yani eskiden oyuncular atılmıyor muydu diyenlere efendim atılıyordu, işin resmiyet kazanması ve adının konması sonradan olmuştur diyelim yoksa battle of berne olarak tarihe geçmiş meydan savaşında, pardon karşılaşmada iki oyuncu atılmıştı, hatırlatalım.
  kendisinin ispanya günleri de gollü geçmişti. levante ve espanyol'de oynayıp ülkesine dönmüştü. ispanya'ya 1982 ispanya dünya kupası için geri dönmüş, bu kupaya da kaçırdığı penaltı ile damgasını vurmuştu.
  kulüp ve millî maçlardaki başarısını dünya kupalarına taşıyamamış bir isimdir caszely. göbekli forvet ekolünden olmakla beraber iki ayağı ile de mermi gibi şut çektiğini ekleyelim. pinochet'i eleştirecek kadar gözüpek, doğan babacan'ın yönettiği maçta sertlik yapacak kadar enayi bir adammış anlayacağınız. bugün ülkesinde düzenlenen hayır işlerinin hep aranan ismi. o her zaman 11 eylül 1973'ü ve sonrasını anlatıyor bizlere, estadio nacional'de konuşursa da gözleri doluyor. fazla söze gerek yok, o bilinmesi gereken deli bir adam, aklınızın bir köşesinde tutun bu sinirli adamı...
  (bkz: futbol asla sadece futbol değildir)
 • halen şili'de yaşayan dünya sivil itaatsizlik tarihine adini kücük harflerle de olsa yazdirmiş sahane bir adamdir deli karlos (57).. kendisinden 6-7 santim daha uzun olsam da kendisi aslen dev gibi bir adamdir.. denir ki pinoşe icraatlarina o kadar sinir olurmuş ki her salı günü caszely'nin yakalanmasi adina emir verir, ama halkin ayaklanmasindan korkarak saat 11 civari emrini geri alirmis.. halk öyle böyle sevmezmiş yani kendisini.. victor jara'nin bile öldürülmesinde infial cikartmayan suskun halk carlos caszely'nin kilina zarar gelirse pinoşeyi diri diri yiycek kivamdaymis (bkz: bazısı yamyam şili halki)

  şu doğan babacan'in kirmizi kart hikayesi de apayridir.. kirmizi kart uygulamasi aslen 1970'de meksikada başlamış olsa da grek rakımdan, gerek de sıcaktan o turnuva boyunca kimse kirmizi kart görmemiştir.. belki de bir korku falan olmuştur hakemler arasinda bilmiyorum.. kismet doğan babacan'a ve futbol tarihinin breitner ile birlikte en kizil oyuncularindan birisine nasip olmuştur..

  çok da klas bir fotosu vardir bu olayin; zamanının hayat spor dergisinde çıkan fotoğraf:

  http://www.ergir.com/babacan_web.jpg
 • şöyle de bir şarkı söylemiş vakti zamanında;

  http://www.youtube.com/watch?v=1aj76io0-ps