şükela:  tümü | bugün
  • beşiktaş'ın ilgilendiği bir başka defnas oyuncusu, shandong luneng'de oynuyor, 1.93 boyu, başka da bir şey bilmiyorum hakkında.
  • "baktığınız zaman" beşiktaş'a yaraşır ve kaliteli bir stoper gibi duruyor. muhtemelen de öyledir, iyidir. yalnız brezilyalı oyuncuların belli bi takım zaafları oluyor, bilhassa savunma oyuncularının. yine de takım savunmasında 1 ya da 2 brezilyalı iyidir, makbuldür.

amaaa;

iki stoperimiz var. ikisi de brezilyalı. e üçüncüsü de alınmak üzere. sol bek de brezilyalı. iyiler hoşlar ama hepimizin malumu biraz gevşek oluyorlar. örnek: ramon motta.

hayırlısı.
  • piyasa değeri iyi. çinde mutsuz olduğu için gelmek istiyormuş. gelsin sıkıntı yok.
  • boyu 1.93, görüntülerden anlayabildiğim kadarıyla da ağır bir oyuncu.

yeni bir rhodolfo diyebiliriz kendisi için.

şimdi asıl soru geliyor; geçen sene eksik olduğunu düşündüğümüz stoper profili süratli ve hamleli değil miydi, şimdi ne oldu da elimizde halihazırda bulunan stoper tiplerinden birini daha kadroya katmak istiyoruz ben anlamadım?

ağır ve pozisyon bilgisi kuvvetli stoperimiz zaten var hacı abi, ama delifişeğimiz yok, neyse hayırlısı olsun diyelim ama içime pek sinmedi yalan yok...
  • şampiyonlar ligi için stoper transferi yapılıyor ama istenilen transferi tanıyan yok.
    ılginç bir kafa.
  • türkiye içinde en azından bir kulübün kafasının bir derece bastığını görmemizi sağlayan oyuncudur. benim bildiğim gil ise beşiktaş ile anılan, çok iyi bir transfer olur. rhodolfo'dan daha iyidir. çine gitmiş bilmiyordum, o aralar da sakatlığı vs. bir şeyi olmamışsa gerçekten iyi transfer olur.
  • artıları: fizik gücü yüksek.
    uzun boyuna oranla hantal değil
    ılk topları almayı sever
    pozisyon bilgisi iyidir. arkasına çok adam kaçırmaz. (kacırdıgında yetişemez ama)

eksileri
    oyun kurma özelliği yok.
    hızlı değil
    golcü bi defans oyuncusu değil. cornerlerden falan sıkça gol atan bir adam değil.

ben mevcut koşullarda olumlu buluyorum. süper değil ama kötü de değil.
  • - copa america 2016 kadrosunda varmış, 3 maç 90 dakika oynamış.
    - öncesinde dünya kupası elemelerinde 6 maçta kadroda, 2 maç 90 dakika oynamış.

güncel brezilya milli takım havuzunda var diyebiliriz sanırım.

- ocak ayında corinthias'tan 8,5 milyon euroya çin'e gitmiş,
    - çin süper liginde 54 maça çıkmış.
    - öncesinde corinthias ile; brezilya seri a'da 34; libertadores kupası'nda 10 maça çıkmış. hepsi ligde 2 gol 1 asisti var.
    - baktığım son 2 senede önemli bir sakatlık geçmişi yok. düzenli oynamış.

bunlar kendisi hakkında gerçeklerdi, şimdi de en son linkini vereceğim yotube videosundan oyuncu analizine geçiyorum. yanılma hakkım gün gibi ortadadır, yatırım tavsiyesi değildir.

uzun, kalın ve güçlü. ayağına hakim.

cüssesinden ötürü ilk hedefi ayakta kalmak. uygun zamanı kolluyor hamlesi için. uzun ve kalın bacakları, kuvvetli bir hamle olarak dönüyor. rakibin beklemediği bir anda müdehale gelebiliyor. ayağını topa yakın tutan (töre, frei, robben, ronaldo vs.) oyunculara karşı zorlanır. yön değiştirmesi cidden zor çünkü. böyle durumlarda topun arkasında kalmaya gayret ediyor. fakat size yaklaştığını farketmediyseniz beklemediğiniz bir anda hamle gelebiliyor. rakip gil'e sırtı dönük yaklaşmışsa şansı yok, müdehale ediyor. zayıflığını oyun sezgisiyle kapatmaya çalışıyor ki bu özelliği var. bu sezgisini de karambol gibi ya da sıkışık pozisyonlara ayağını sokarak pratiğe döküyor.

hava toplarına hakim zaten. fiziği de hava toplarında rakibi eziyor, dağıtıyor. açık alanda ne yapar bilinmez. ama rhodolfo benzeri fakat ondan iyi bir oyuncu. fakat böyle olabilmesi için hep fit olmak zorunda. marcelo'dan hamleli stoper oynamasını bekliyoruz sanırım. zira rhodolfo'nun dönmesine daha vakit var. biz de benzeri bir oyuncuyu alıyoruz eğer transfer gerçekleşirse. gil bu sene bizi idare eder. ama idare etmesinin sebebi kötü bir oyuncu olması değil, yanında gerektirdiği hamleli stoper ihtiyacından kaynaklanıyor. marcelo o rol için yeterince iyi değil. ama stoper olarak defansın patronu olacak yeterlilikte de değil.

aslında peşinden epey koştuğumuz kamil glik'e benzer bir oyuncu gil. bence tutarlı ve mantıklı bir transfer olabilir. muhtemelen şenol hoca da seneye marcelo'yu yedeğe atacak bir transfer yapar ve gil ile beraber oynatır. epey sağlam bir stoper dörtlüsü olur.

tek endişem, çok fazla brezilyalı'mız oldu...

https://www.youtube.com/watch?v=fzqiqpecdt4

edit: tha mad monk bildirdi;

brezilya liginde oynadığı zamanlardan tanıyorum, spesifik olarak corinthians dönemlerinden. tarz olarak rhodolfo ya benzetilebilecek bir oyuncu zaten başlığında söylenmiş. şimdi genel istatistiklerini gözden geçirdim pek kırmızı kartı olan gereksiz yere agresif bir oyuncu değil. kafa toplarında rhodolfo gibi çok etkili. onun dışında dediğim gibi tarzı rhodolfo gibi olan bir oyuncu bana sorarsan fenerbahçe kjaeri aldığında oluşan havayı hak eden bir oyuncu çünkü o klasmanın oyuncusu. en azından öyleydi. çin'e gitmek bazı oyuncuları kötü etkileyebiliyor bilinmez ama çin öncesi gil rahat 5-10 m euro değeri olan ve ingiltere de southampton, west ham gibi takımlarda oynayabilecek kapasitede bir oyuncuydu. brezilya milli takımında da dunga(özellikle belirttim) yönetiminde 10 maça falan çıkmış. dunga zamanı milli takıma çağrılan yerli oyuncu sayısı oldukça artmıştı gil de o oyunculardan biri takım arkadaşı ralf gibi bir sürü yerli oyuncu şans bulmuştu o dönemler. sebepsiz değil bu şanslar gayet iyi güvenilir bir oyuncu gil. gelirse ve çinde başına bir şey gelmemişse iyi iş yapar diye düşünüyorum.
  • dünyanın en iyi stoperi olduğu söylendi mi? söylenmediyse insanları aydınlatalım, kendisi yaklaşık 5 saattir dünyanın en iyi stoperidir. beşiktaşımıza hayırlı olsun.

siyah ulan!