şükela:  tümü | bugün
 • brezilyalı karikatürist.

  "hepimiz filistinliyiz" "ırak savaşı'ndan hikayeler" adlı karikatür serileri var.

  örn.

  http://peaceonscreen.files.wordpress.com/…razil.jpg
  http://www.irancartoon.com/…arlos-latuff_brazil.jpg
  http://www.thepeoplesvoice.org/…ia/latuff15_88g.gif

  (yeni harman'a da röportaj vermiş ve fakat ben linki veremiyorum çünkü yok)
 • deviantart sayfasını da yazayım eksik kalmasın;

  http://latuff2.deviantart.com/
 • bu adamın bizim bulunduğumuz coğrafya hakkında böylesine kapsamlı bilgilerle örülü çizgilerini gördükçe kendi durağanlığımdan/eylemsizliğimden utanıyorum. brezilya ne yana düşer ortadoğu ne yana usta.

  ürdünün, pakistanın, afganistanın, lübnanın ve dahi filistinin yerini gösteremem ben ama buna sebep harita bilgimin zayıflığı değil ya da öküzün önde gideni olmam da değil bu topraklar için, bu insanlar için tek bir taş bile atmamış olmamın ezikliğindendir. oysa bu adam davalarının/hayallerinin/umutlarının/geleceklerinin peşinde koşuyor bu coğrafyaların. bizim sürekli görmezden geldiğimiz, bir unutup bir hatırladığımız bu yerleri savunuyor, kavgasını veriyor.

  bu adam iklimi tamamen farklı iki coğrafyanın arasına çizgileri ile köprü kuruyor. insanları birbirine bağlıyor. bizi kendi utancımızın içine gömüyor. varolsun/çokyaşasın.
  böyle adamların varlığı şüphesiz dünyayı daha iyi, daha yaşanası kılıyor.
  kendisine bir ismet özel şiiri ile seslenmek isterim.

  yıldızların uzaklığına övgü

  kargaşa. anılacak günlerim olmadı mı benim? ayaklarımın korkusuzca çiçeklendiği, silâhıma yapışıp sabahın serinliğini beklediğim, kuzey gemileriyle sağır olduğum günler, sepet örmeyi unuttuğum günler olmadı mı? ey geceyi ve kahverengi bir düzeni taşıyan ellerim! yüzümün uğultusuyla şaşırtın beni. o karanlık ormanı yangına vurun. çünkü ben de kaçarken ardımda kalanları yakıyorum. ama iyi biliyorum yıldızları, ama yıldızların tanrıların da üstünde parladıklarını, anılacak günlerimin gitgide yok olduğunu biliyorum.

  kargaşa. ve kolayca yıkılan inançlarım benim, benim en sağlam, en dağınık ellerim. sabahı nasıl tetikte bekliyorum. şafakla damar damara nasıl seviştiğini görmek için bilgeliğin. ve onarıyorum nasıl hızla kendi gücümü. nasıl bir soylu boşluğa çılgınca kanayorum. ey yangınlar artığı! her yangından arta kalan bir şey, her yangından arta kalan gerçek şey

  çoğalt beni.
 • --- spoiler ---

  carlos latuff brezilyalı bir karikatürist. özellikle abd ve israil karşıtı çalışmalarıyla internette ve bazı bağımsız medya çevrelerinde çok ünlü. ben çalışmalarına şans eseri deviantart’da ratlamıştım. o sıralar israil’in cenin’e yaptığı kanlı operasyonlar manşetlerden inmiyordu ve latuff’un olayı protesto için yaptığı karikatürler gerçekten çok anlamlıydı. ne tesadüftür ki, ben latuff’un karikatürlerini websiteme eklemeye karar verdiğimde, israil gazze’de yine çok kanlı bir operasyona imza atıyordu (116 sivil öldürüldü).

  latuff’un en çok odaklandığı konular arasında amerika’nın irak işgali, israil’in filistin’e ve lübnan’a saldırıları, amerika’daki yahudi lobisi, ingiltere’nin irak savaşındaki rolü, güney amerika’daki faşist yöneticiler bulunuyor.

  irak savaşı ile ilgili düzenli olarak karikatür ve illüstrasyonlarını yayınladığı bir de sitesi bulunuyor: tales of iraq war (1)

  bunun dışında tüm çalışmalarını güncel şekilde yayınladığı deviantart’daki sayfası (2) ve benim kendi galerimi oluştururken baz alarak türkçeleştirdiğim norman finkelstein‘in resim galerisi (3) de bulunuyor. latuff’un karikatürleri birçok uluslararası dergide ve yayında yayınlandı. bazı yarışmalarda ise ödüller bile aldı.

  ben de kendi çapımda (ingilizce bilmeyenleri göz önüne alarak) karikatürlerin mesajlarını türkçe’ye çevirdiğim bir galeri hazırladım: (4)

  1) http://tales-of-iraq-war.blogspot.com/

  2) http://latuff2.deviantart.com/

  3) http://www.normanfinkelstein.com/….php?pg=11&ar=176

  4) http://www.turkpanzer.com/carloslatuff/

  --- spoiler ---

  kaynak: http://www.turkpanzer.com/?p=58
 • twitter'dan takip edilebilecek karikatürist. yeni çizdiği karikatürlerini de buradan duyuruyor, sergiliyor.

  http://twitter.com/carloslatuff
 • karikatürleri bloğundan toplu olarak indirilebilir..

  http://tales-of-iraq-war.blogspot.com/…ons-now.html
 • ezilmenin sadece kendisine ait kısmı için değil, dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir iktidarın ezdiği herkesle ve herkes için mücadele etmenin/dayanışmanın gerekliliğine inanmış bir 'dünyalı'. filistin halkıyla dayanışma derneği'nin (bkz: fhdd)düzenledği naci-el ali karikatür yarışmasının ödül töreni için geldiği istanbul'da karşılaştığı her sorunla ilgili ne yapabileceğini tartışıp duran; f tipleri, öğrenci hareketi, işçiler, kürt özgürlük hareketi, islami direniş, cumartesi anneleri, aleviler gibi tanıklık ettiği ya da hikayesini dinlediği tüm ezilmişlikler karşısında tavır almaya çalışıp yine de kendini 'eylemci' ya da 'devrimci' diye tanımlamak konusunda naif ve mütevazi 'çekinceleri' olan adam. 'beni bu ülkeye getirmek için o kadar çabaladınız da gerçekten bir işe yaradım mı?' diye sorup durmak vicdanın ne anlama geldiğini bir daha tartışmak için iyi bir zemin zannımca. tüm dünyanın kirli iktidar mekanizmalarının altında, kıyılarda köşelerde ezilen, sesleri kesilen/kısılan/bozulan herkesle ve herkes için mücadele/dayanışma, carlos latuff'un 'sanat' ve 'eylem' anlayışının ya da 'hepimizin hepimiz için bir şeyler yapabilecek durumda olduğumuzun' özü özeti.

  evet, cümle içinde kullanılan "komünist abla" benim.
 • türkiye'li; kendi milletine mesafeli, kendi coğrafyasına mesafeli, kendine düşman karikatüristleri gördükçe ferahlatan bir insan.. carloss latuff...

  irak ve filistin karikatürlerini tek dosyada fileserve üzerinden indirebileceğiniz, delikanlı..

  --- spoiler ---

  brezilyal'ı karikatürist carlos latuff'un 530 karikatürü bir arada tek dosyada..

  250 karikatür irak 280 karikatür filistin işgalini ele almakta, indireceğiniz dosya da ayrı ayrı yer almaktadır..

  http://www.fileserve.com/file/fu6ay7u

  --- spoiler ---

  http://www.cizgidiyari.com/…rikaturleri-t27421.html