şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sehir gerillasinin el kitabi adli kitabiyla taninan, 60'larda brezilya'li komunist parti baskani olmus kisi.
 • 1975 yılında viyana’da opec liderlerinin rehine alınması ile ilgili operasyonu gerçekleştiren kişidir. brezilyalıdır. bu operasyon sırasında marighella’nın, televizyon kameralarının geldiği ana kadar beklemesi ve kameralar geldikten sonra, eylemi niye yaptıklarını ve isteklerinin neler olduğunu açıklayarak medyayı kullanmıştır. marighella’nın terörizm rehberi olarak kabul edilen “gerilla” adlı kitabında;
  "modern mass medya, devrimcilerin neler yaptıklarını anons eden, duyuran bir rol oynamaktadır. bu yüzden, iletişim araçları, devrim propagandamız için çok önemli olan enstrümanlardır... psikolojik yıpratma unsurlu savaşlarda, korkutmaya dayalı saldırgan teknikler de kullanılır. bunun için de medya direk ya da dolaylı olarak bizim tarafımızdan kullanılmalıdır. bu kullanım hükümetleri ve güvenlik güçlerini yıpratmanın en etkin yollarından birisidir" der.
 • 1975 yılında opec liderlerinin rehin alındığı operasyonu gerçekleştirebilmesi için, mitlerdeki geri döneceğine inanılan undeadlerden biri olması gerekir. çünkü kendisi 1969'da vefat etmiştir. hatta bildiğim kadarıyla şu meşhur şehir gerillasının el kitabı'nı yazdığı yıl bir polis tarafından öldürülüyordu. gerilla için banka soymak, suikast düzenlemek, hapishaneden adam kaçırmak gibi eylemlerin nasıl yapılacağını yazan çizen kişidir. opec liderlerini kafese kıstıran kişi için

  (bkz: çakal carlos)
 • şehir gerillasının el kitabı raf'ın eylemliliklerine ışık tutan, feyz alınan kitaptır.
 • ação libertadora nacional önderi.

  brezilya komünist partisi içindeki tartışmasız yerine karşın, partinin politikasına karşı olması ve olas'a katılmış olması ile birlikte partiden ayrılmıştır.
 • irade sahibi, doktrinel, pratiğin sonuca ulaşmada başlıca koşul olduğunu savunan, tezlerini, bulunduğu brezilya coğrafyasına göre uyarlayabilen, vizyoner bir gerilladır. kimseden yana olmamıştır, tavrı ve duruşu ile birçok devrimciden etkilendiğini gazeteye* verdiği tek mülakatta ifade etmektedir. görüşleri yerel olmakla birlite verdiği ilham makro düzeydedir.
 • (bkz: #45681007) meşhur kitabına burada değinmişiz.

  çok ciddi olarak emprovize olabilen önemli bir latin komutandır.

  yalnız bu latin amerikalı arkadaşlarda ciddi bir ruh var örnek alınması gereken. çünkü yoksul ya da yolsuzlaşmış da olsalar ciddi olarak ideolojik örgütlenmeye müsaitler ve bu örgütlenme biçimleri dine ya da milliyetçiliğe dayalı olmak zorunda değil.

  kendisi bir emiliano zapata olmasa da önemli bir devrimcidir.