şükela:  tümü | bugün
 • arjantin'in eski başkanı, el turco idi lakabı, niyeydi unuttum, araştırayım dedim ispanyolca sayfalar geçit vermedi.

  (uzaklara bakmaya gerek yokmuş, verdiğimiz bakınızda yazıyomuş..)
 • azerice "carlos benim" anlamına gelen cümle.
 • peronist partiden cikmasina ve oylarinin büyük bir cogunlugunu işci sinifindan almasina ragmen neoliberal politikalar güden, 1990'da arjanti'nin basina gecip, anayasa'da cignenmedik kural birakmayan, baskanlik süresi dolunca görev süresini 4 sene daha uzatan. ve hatta yüzsüz bir sekilde 3. uzatma yontemlerini arayan, sonradan silah kacakciligi yaptigi ortaya cikip hapse atilan, cikar cikmaz da arjantin secimlerine tekrar adayligini koyan, yüce divan'in yarisini kendisi atamis, geri kalan yarisini da satin almis olan, arjantin'de özelleştirmedik bir çivi bile birakmayan devlet baskani. neopopulismin en iyi örnegi. arjantin ekonomisini sam amca'ya havale eden yüce şahsiyet.
 • asil adi carlos saul menem'dir birakin arjantini dunyadaki en aptal ve yeteneksiz siyasetcilerden biridir. ulkeyi batiran arjantinli listesinin en baslarindadir.

  arjantin anayasasini delik desik etmis, adinin karismadigi yolsuzluk birakmamis, bir kere daha secilebilmek icin yapmadigi saklabanlik kalmamis ve arjantin'i yuzde 6000 lik hiper enflasyonlara teslim etmis, ulkeyi tarihinde hic olmadigi kadar borclandirarak borclarinin faizini dahi odeyemez duruma getirmis bir peronisttir.

  dunyayi da sarsan 80lerin sonunda baslayan buyuk ekonomik krizin bir nevi cikis noktasi olan arjantin'de o donem yine menem'in baskanligini goruyoruz. gorev suresinin bitmesiyle degil arjantin, kendi destekcisi kapitalist dunya bile rahat bir nefes almistir. inanilmaz yeteneksiz bir adamdir.
 • el turco olarak anilmasinin sebebi kokenlerinin suriye'ye dayanmasi olan devlet adami. bir nevi "osmanli'dan gelen" mealinde kendisine yapistirilmistir. ha keza zat-i sahaneleri sifatlarina layik olmak adina sark kurnazligini elden birakmayan bir yol izlemistir. an itibariyle ana muhalefet lideri gorevini sili'den surdurmektedir. evet evet yan ulkeden muhalefet yapan bir liderdir ve "secilirsem donerim" parolasi ile ilerlemektedir. tam da bu yuzden muhtemelen hic donemeyecektir. ek bilgi olarak pinochet'nin sevgilisini ayarttigini ve mevzu bahis hatunla beraber yasadigini da ekleyelim (hatundaki erkek zevki evlere senlik hakkaten).
  lakin vakti zamaninda kendisine hediye edilen ferrari'yi halk buna kullandirmamis kimse de cikip "aslan baskan nasil da kapti arabayi" demedigi gibi, araba mahkeme karariyla satilarak parasi hazineye devredilmistir. uzerine cikartilan yasa ile devlet baskanlarinin cuzzi meblalar haric hediye kabul etmesi yasaklanmistir. yani "ver bana oradan bir man otobus", "su arabayi verin de karima gotureyim" falan dedirtmiyorlar adama. sonra turkiye arjantin mi olsun diyene, "nerde o gunler" diyince kiziyorsunuz.
 • aynı zamanda hakkındaki iddiaların aksine hiç de aptal veya yeteneksiz değildir. tam tersine gayet yetenekli ve akıllı bir haindir. dünya tarihinde çok az halk bununki kadar büyük bir ihaneti yaşamıştır. verdiği bütün sözlerin tam tersini insanların gözünün içne baka baka yapmış, ülkesini parsel parsel satmış, bu süreç içinde de kabinesi ve kendisi çılgınca zenginleşmiştir. politikaları yüzünden halkı açlıktan kırılma noktasına giderken o amerikalı arkadaşlarıyla şampanya içmiştir.

  bu herife baktıkça insanın kafasına takılıyor; arjantin'de türkiye'ye sempayi duyulmasının belki de en büyük sebebinin, "türkiye'nin arjantin krizinin oluşmasına sebep olan tüm koşulların bulunduğu tek ülke olması ve ekonomi derslerinde görülmesi" (!) olması ilginç değil mi. lakin türkiye'de üniformasız insanların carlos menemleri alaşağı ettiği pek rastlanan bişey değil pis gibi.
 • hakkında en güzel söz solanas'ın "yağma anıları:toplumsal soykırım" filminde söylenmiştir; carlos menem ülkesine, halkına ihanet etmiştir.
 • (bkz: ne menem)
 • 1989-1999 yılları arasında iki dönem arjantin devlet başkanlığını yapmış, 1930 doğumlu, suriye'li müslüman bir aile kökenli devlet adamı. devlet başkanlığı yapmak için katolik olma şartı bulunduğundan katolikliğini ilan etmiştir. görev yaptığı on yıl içinde ülkede satılmadık devlet malı bırakmamış, enflasyonu % 5000 lere çıkarmış, işsizlik tüm ülkeye yayılmıştır. halk açlıktan sokaktaki hayvanları kesip yemeye başlamış, yağma,hırsızlık alıp başını gitmiştir. bankalarda beş kuruş kalmadığından, parasını çekmek isteyenlere aylık 200 dolar sınırlaması getirilmiştir. 1999 da seçimi kaybederek üçüncü defa göreve gelme hayalleri yıkılan carlos menem, ülkede olan biten tüm rezalete karşın, 2003 deki seçimlerin birinci turunda %25 oy alarak birinci olmuş. ikinci turda ise adaylığı geri alarak olası bir linçten kurtulmuştur. imf nin bir ülkeyi ne hale getirebileceğine en güzel örnek olan arjantin'in bu durumlara düşmesinin baş sorumlusu olan carlos menem 2007 de eyalet valiliği için adaylığını koymuş ancak kaybetmiştir.