şükela:  tümü | bugün
 • kübalı müzisyen. hasta siemprenin yaratıcısı. yeni şarkı hareketinin kurucuları arasındadır. puebla; şarkıcı, gitarist, derlemeci ve araştırmacı özelliklerinin yanında doğrudan politik bir kimliği temsil eden ilk müzik adamı olarak kabul edilebilir. küba devrimi ve castro'nun en büyük destekçisi durumundadır. castro için yazdığı y en eso illego fidel ve okuryazarın oğlu anlamına gelen el son de la alfebetizacion adlı şarkılar puebla'nın klasikleri arasındadır.

  müzikte, sol politik bir perspektifin biçimlenmesinde; aynı oranda da yaşadıkları adanın yerel ve folklorik müziklerinin önemi ve yenilenmesi konusunda küba'nın şarkıcı ve gitaristlerine ilk yol gösteren usta durumundadır.

  onun che guevara için yazdığı hasta siempre adlı şarkı, devrimci müzik geleneğinin bir başyapıtı olmanın yanında, uluslararası popülariteyi de simgeler. politik ve araştırmacı özelliği kadar, kompozitör kimliği de çokça önem taşıdığından, devrimin ardındaki yıllarda altyapısı şekillenen yeni politik müziğin arka planında duran en önemli isim durumundadır.
 • en sevdiğim şarkısı que pare el son olan kübalı besteci, sanatçı. fidel castro'nun 1965 senesinde che'nin hükümetten ayrılmasını duyurması üzerine tek gecede yazıp bestelediği hasta siempre, comandanteen tanınan bestesi olmasının yanı sıra, devrimci hareketlerin de temsili şarkısı olmuştur.
 • dün ilk kez bir videosuna denk geldim
  76 yapımı isveç menşeli bir belgeselde; kavanoz kapağı ve kundurasıyla, maracas'la müzik yapan arkadaşlarıyla birlikte.
  önceden sesi pamuk gibi geliyordu, cuma günü iş çıkışı birası gibi bir sesi vardı.
  sonra videoyu da gördüm, tipi de pamuk gibiymiş. arkadaşlarıyla birlikte tropikal yağmurda şeker gibi müzikleriyle bir olup erimişler.

  https://www.youtube.com/watch?v=nwtifvg1i_g

  bir de "que alegrón" 'u çaldığı videoda görmek isterdim.
  belki başka bir hayatta.
 • kübalı halk müziği sanatçısı. adını bilmeyenler bile, sesini hasta siempre şarkısından tanıyacaklardır muhtemelen.
 • hasta siempre'si bağımlılık yapar
 • tam adı carlos manuel puebla'dır. gençliğinde marangozluk, şeker kamışı işçiliği, ayakkabıcılık gibi çeşitli işlerle uğraşmıştır. onu tanımamızı sağlayan ve ölümsüzleştiren olay ise; 1965'te fidel castro'nun che guevara'nın hükümetten ayrıldığını bildirdiği konuşmasının ardından yazdığı, sonsuza dek anlamını taşıyan hasta siempre şarkısıdır.