şükela:  tümü | bugün
  • gün içinde ferrari ile anlaştığı haberi ajanslara düşecek olan f1 pilotu.

sainz, redbull sürücü akademisinden yetişip formula 1'e redbull racing'in alt takımı olan toro rosso ile kariyerine başladı. ilk yarışında hiçte fena olmayacak bir şekilde dokuzuncu bitirerek kariyerine puan ile başladı. ilk senesini takım arkadaşı max verstappen'in 9 puan gerisinde 18 puan ile 15. olarak tamamladı. 2016 senesinde toro rosso ile devam eden sainz üç kere altıncı olarak en iyi sonucunu elde etti ve sezonu 46 puan toplayarak takım arkadaşı daniil kvyat'ın yirmi puan önünde bitirdi. 2017 yılında toro rosso ile harika başlayıp singapur'da kariyerinin en iyi derecesini elde ederek yarışı dördüncü sırada bitirdi ve bitime dört yarış kala renault koltuğuna layık görüldü. 2018 yılına renault ile fena başlamadı ancak bu sporda ilk rakibiniz takım arkadaşınız olgusu yüzünden devamlı hülkenberg'in gerisinde kalması carlos sainz'i gözden düşürdü. renault sene sonunda daniel riccardo ile anlaşınca sainz'a mclaren yolu gözükmüş oldu.

mclaren, renault'a göre daha kötü bir araç performansı sergilemişti geçtiğimiz yıllarda. bu durumda carlos sainz'da seviye düştüğü izlenimi oluşturmuştu. ancak hayatta karşımıza çıkanlarım hayır mı şer mi olduklarını ancak günün sonunda öğrenebiliyoruz. 2019 yılı da böyle oldu. tabi öyle hemen değil ilk üç yarışında puan dahi alamadı sainz. ancak sonraki dokuz yarışta iki kere beşinci, üç kere altıncı, bir yedincilik ve iki sekizincilik kazanarak mclaren arabasıyla harikalar yarattı. ve sezonun sondan bir önceki yarışı brezilya gp'sinde ise kariyerinde ilk kez podyuma çıkma sevinci yaşadı. 2019 yılında topladığı 96 puan onu sürücüler klasmanında 6.lığa taşıdı. yani a ligi dediğimiz mercedes, redbull* ve ferrari araçlarının sürücülerinden sonra en yüksek puan toplamış birinci sürücü olarak b liginin şampiyonu oluyor.

beş senelik yarış kariyeri bu şekilde olan sainz bu gün içinde ferrari ile anlaştığı duyurulacak. max verstappen veya leclerc gibi kariyeri fırtına gibi başlayarak hemen yarışlar kazanmadı fakat yavaş yavaş tecrübeler kazanarak kendisini bir şekilde ispat etti. ferrari'nin zaten şampiyon yapmaya çalışacağı bir sürücüden ziyade leclerc'e şampiyonluk yolunda yardım edecek bir sürücüye ihtiyacı vardı. bu boşluğu da carlos sainz en iyi şekilde dolduracaktır. bu görevinin yanında da pol pozisyonları, podyumlar ve yarış birincilikleri kazanacağına da inanıyorum.

edit: kariyerinin ilk podyumu ile alakalı bir önemli nokta 2019 brezilya gp'sinde son sıradan başlayıp üçüncü olma başarısı göstermiştir.
  • leclerc'ten psikolojisi nasıl daha sağlam olabiliyor onu anlamadım. adam babasını kaybetti, vaftiz babasını kaybetti. 2 sene önce alfa romeo'dayken üstünden araba uçtu halo sağolsun kurtuldu. geçen yıl arkadaşı f2'de öldü, ertesi gün aynı pistte gidip yarışı kazandı. 4 kez şampiyon 10 seneden fazladır pilotluk yapan adamı daha ilk yılında perişan etti.

sainz'ın gelmesini kesinlikle isterim, ama bu saatten sonra kim gelirse gelsin 1. pilotun kim olacağı bariz. internette şımardığına bakmayın, bu saatten sonra leclerc'e dokunanın bir tarafından kan alırlar.
  • smooth operator diye bilinen f1 pilotu. 2021'de ferrari'de leclerc'e sıkıntı çıkarmayacak 2 numara olabileceği konuşuluyor. 2020 sezonunda da midfield'ın en iyisi olduğunu kanıtlarsa neden olmasın. lando kardeşinden ayrılması üzücü olur ama soyadı sainz olan biri de en azından race winner olsun yahu.

edit: doğru konuşulmuş.
  • ferrari için en iyi aday.

koskoca ferrari'nin tüm işi leclerc'e bağlamasını düşünmüyordunuz herhalde.
  • mclaren'a çok güzel veda etmiş,sonunda ufaktan bi gözyaşı döktük
    link
  • yukarıdaki entry'de yazılan her şeye yüzde yüz katılıyorum fakat ferrari'de yarışmak ne olursa olsun bir rüyadır. eminim carlos da bu çok doğru ve rasyonel argümanların hepsini düşünmüştür ama iş ferrari'de yarışmak olunca 2 senelik de olsa reddetmek imkansız. hayatınızda bazı fırsatlar bir kere çıkar ve siz bunu kaçıramazsınız bu da böyle bir durum. bana biraz dortmund'u bırakan nuri şahin'i hatırlattı o dönem için real madrid'e gitmesi yanlış karardı ama real madrid'di tabii ki reddedemezdi.
  • az önce rusya gp'de gördüğüm en salakça ve acemice kazalardan birini yapan pilot. kaçış alanından pite dönmeye çalışırken dümdüz bodoslama duvara tosladı.
  • italya pistinde birinci olabilmek için elinden geleni yaptı. kendisinin de dediği gibi 1 tur daha olsaydı muhtemelen yarışı kazanacaktı.

bu çocuğa ferrari çok değil az biraz hızlı bi araç verebilirse gelecek senelerde ortalığın tozunu attırır.
  • tarantino hayranı yetenekli ve yürekli formula 1 pilotu.

sanılanın aksine ferrari bottas'ı olmayacak, takım içinde kıran kırana mücadele edecek kah yenecek kah yenilecektir.
  • mclaren'de gösterdiği performansla ferrari koltuğuna oturmayı hakketmiş pilottur. ben ricciardo'nun gelmesini isterdim ama sainz da iyi tercih. ben leclerc'in önüne geçebilecek potansiyelde olduğuna inanıyorum.