şükela:  tümü | bugün
  • uzun zamandır carlsberg/tuborg grubu biraları tüketiyorum. tuborg'u eşontiyon fıstık verdikleri zamanlardan beri içerim. 2-3 yıldır da favorim carlsberg kutu bira. nedeni şekersiz olması, malt birası olmasına rağmen yumuşak bir içiminin olması.

geçen hafta 4-5 tane aldım gene. ilk birada normal carlsberg tadı vardı. ikinciyi açtığımda ise içindeki mayadan olması gerek çok değişik bir tat vardı. o kadar leş ki açılmış da hiç içilmeden 1 saat bekleyip ılımış efes şişe tadı vardı birada. hatta içine kül düşmüş falan. kutu hava aldı herhalde veya önemsiz bir şey diye düşündüm. 3. birada bildiğim carlsberg kutu tadı vardı. 4. birada ise gene o leş tat vardı. çöpten diğer kutuları da çıkartarak altlarına baktım tadı leş olanların son kullanması şubat18 ayı normal olanların nisan18. yani bozulma durumu yok.

aradan birkaç gün geçtikten sonra farklı marketten gene 4 5 tane carlsberg aldım. altlarına bakmayı akıl ededim. bu sefer hepsi şubat18 son kullanma tarihli ve tatları leş gibi. 1. yi bitiremeden çöpe attım tüm biraları. resmen aynı leş tat.

yazın işinin bira tatmak olduğunu söyleyen biriyle tanışmıştım üzerlerinde isim yazmayan bira bardaklarını tadıyolarmış bunda şu olması lazım bunda bu eksik olmuş vs diyorlarmış adamın işi buymuş(ne güzel iş amk). dediğine göre tuborg/carlsberg in türkiye'de tek üretim yeri var o da izmir'de. bütün ülkeye ürün üretemiyorlar. dolayısıyla bira üretimini hızlandırmak için 4 hafta olan fermante süresini 2 haftaya indirecek doğal olmayan ürünler katıyorlar demişti. bunların tadı üretimden üretime değişir demişti. o zaman için inanmamıştım da doğru galiba bu.

herşeyin başladığı yere efes'in klasik bomba şişesine dönme vakti yavaş yavaş geliyor sanırım. çünkü o daha baştan hiçbir şey vaat etmiyor.