şükela:  tümü | bugün
  • 1940'lı, 50'li ve 60'lı yıllarda filmler çekmiş ve the third man'i yaratmış olan ingiliz yönetmen.
  • 1968'de en iyi yönetmen oscarini almistir.
  • ingiliz yönetmen. 1906-1976 yııları arasında ya$amı$tır.yönetmen, gerilimle estetik öğeleri birbiriyle karı$tırmasını çok iyi biliyordu.çok ince hesaplanmı$ ı$ık efektleriyle ayrıcalık kazanan filmlerinde carol reed genellikle, kendilerine güveni kalmamı$ , toplumun dı$ladığı insanların kaderini anlatıyordu.
  • oyuncu sir herbert beerbohm tree'nin oğludur. gladiatör'ün proximo'su, oliver reed'in de amcası. 1976 yılında vefat etti. önce tiyatro oyunculuğu yapmış sonra da sinemaya geçmiştir. uzun yıllar yazar edgar wallace'a asistanlık yapmıştır. ingiliz yazar daphne du maurier* ile büyük bir aşk yaşamıştır. ilk filmi "midshipman easy: it happened in paris", 1935 yılında çekmiş. askerliğini ingiliz ordusu belgesel birimi'nde yapmış. o sıralar dünya ikinci kez savaş halindedir. "the true glory" ile oscar alır. önce orson welles'li "the third man", sonra da marlon brando'lu "mutiny on the bounty" ve asıl dikkat çektiği filmi "the agony and the ecstasy" ile hazırladığı kariyeri , 1968 yılında çektiği "oliver" ile en iyi yönetmen oscar'ını kazandırdı. pek sevilen filmi "trapeze"ile burt lancester'e yeni ufuklar açarken, son filmi "follow me" ise mia forrow'un oyunculuk kariyerinin sonu olmuştur.
  • the third man filmini çekerken gece ve gündüz sahnelerini çekebilmek için 3 vardiya halinde çalışan ekipler kurmuş ve bu ekiplerin hepsini hiç uyumadan idare etmiş müthiş yönetmen. 24 saat uyumamamak için, çekimler boyunca o günlerin moda ilacı benzedrine kullanmış.

    kaynak : 3.adam filminin dvd sinde filmin çekiliş hikayesi.
  • en iyi filminin odd man out olduğunu düşünüyorum.
    saygılarımla.