• türkiye cumhuriyeti devleti hazine bakanı tarafından
    "pandemi nedeniyle vatandaşa dağıtıldığı söylenen sosyal yardım vs."

akp kurulduğundan bugüne kadar her şeyi şeffaf yürüttü, bundan hiç kimsenin
    kuşkusu yok, hatta kuzey kore lideri kim yong-un bir söyleşisinde şöyle demiş
    "kimseyi kıskanmadım tayyip beyi kıskandığım kadar, her şeyi o kadar şeffaf
    götürüyor ki, beni şeffaflıkta geçen tek dünya lideri"

şimdi;

bu ülkeye 28 yıl sgk-vergi ödemiş, alnının teriyle çalışıp kazanmış, hiç bir suça
    karışmamış bir vatandaş olarak rica ediyorum

lütfen bu 600 milyarı kalem kalem yazıp açıklayın biz de sizi ayakta alkışlayalım

açıklarsanız;

ömründe bir karıncayı bile incitmemis olan ben, ömründe bir kez bile akp'ye
    oy vermemiş ben, yaşar usta, hiç düşünmeden çıkarıp oyumu vereceğim size
    hem de ölene dek

bekliyorum.
  • (bkz: çarpan etkisi ile bayram harçlığı vermek)

bu bayramda deneyeceğim. ceplerine 10 tl sıkıştırıp aslında size çarpan etkisi ile 100 tl verdim diyecem. onlar ikna olursa damadın söylediğine ben de ikna olurum.
  • şöyle bir örnekle anlatayım çarpan etkisinden kastını

şimdi bunlar uçak biletinde kdv’yi %1 yaptık dediler ilk destek paketinde. şöyle bir hesaplama yapıp bunu dahil ediyorlar sisteme

geçen sene mart-nisan-mayıstaki toplam uçuş kdv gelirini %1 alsaydık gibi ayarla, aradaki farkı hop katkı diye yansıt.

bu sene aynı dönemde seyahat yasağı varken bunu katkı diye sunuyorlar :)

benzeri şu konutta peşinat konusunda var.

böyle böyle ekleye ekleye 600 milyar tl ye varmışlar.
  • standart ve artık klasikleşmiş politikacı/siyasetçi laf kalabalıklarıdır. halkı bilgilendirmek amacıyla podyuma çıkıp, anlaşılmaz olmaya çabalamanın amacı ne olabilir? söyleyecek bir şeyinin olmamasındandır.

yani az para harcadık, ama sağladığımız kolaylıklar sayesinde misal 1 milyonluk harcamamız 600 milyar gibi hissedildi demeye çalışıyorsa yanılıyor. hissedilen bir şey varsa, cebime giren azalmış, çıkan artmış. özellikle son 3 aydaki gözlemim, migrostan lüks olmayan, insani ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir haftalık alışveriş için ödemeniz gereken miktar şu an 800 +/- 150 tl’dir. kırmızı/beyaz et buna dahil değil. işçi, memur, dar gelirlinin (ki kesin rakamı bilmemekle birlikte bu ülkenin en az yarısıdır) temel ihtiyaçlarını karşılayarak yaşaması bile giderek zorlaşmaktadır. insanlar giderek köşeye sıkışmakta.

tenceredeki su kaynama sıcaklığına yaklaşırken, ocağın ısısını düşürmek yerine, içindeki kurbağa ve tosbağalara “sakin olun, bir sorun var, ama biz çok süper çalışıyoruz, sorun bizden değil” mesajı vermektir.

yakın gelecekle ilgili ciddi korkularım var.

düzelt: imla
hesabın var mı? giriş yap