şükela:  tümü | bugün soru sor
 • apple'ın otomobil kullanırken cep telefonuna bakmadan kullanmayı sağlayan, siri üzerinden mesaj bile yazdırabilen, navigasyon, müzik, mesaj, arama gibi özellikleri bir arada bulunduran yeni uygulaması. herkes araba üretmesini bekliyordu ama apple neden araba üretsindi ki! yine bildiklerini en güzelinden yapmışlar.

  bakın: (bkz: http://www.teknogram.com/…e-carplay-gorucuye-cikti/)

  biraz da aklıma her filmini getirmedi değil...
 • 2014 mart ayındaki sunumu son derece yetersiz olan, işlevleri, girdi-çıktı birimleri ve arabirimi ile hiçbir yenilik getirmeyen üründür:

  1- çıktı birimin hiçbir yenilik getirmiyor. ben apple'dan hud benzeri bir uygulama bekliyordum.
  2- sürüş için herhangi bir avantaj sağlamıyor. sadece iletişim ve eğlence düşünülmüş. oysaki otomobil firmaları iletişimi, eğlenceyi ve sürüş yardımlarını birarada sunan teknolojiler geliştiriyor. (driving asist)
  3- arka koltukla ilgili herhangi bir bilgi yok. ya arka koltuktakiler video (ıptv) izlemek isterse. 500 tl'lik çin malı sistemlerde dahi bu entegrasyon var.
  4- ıpad uygulamalarının tamamı bunda çalışacak mı?
  5- dokunmatik ekranı araç sürerken kullanmak mümkün değil, bunun dışında her otomobil markasının kendi kontrol araçları var (direksiyondan, vites yanından gibi) standardı nasıl oturtacaklar. bu konuda bir yenilik niye yapmadılar. ıpod (touchwheel), ıphone ve ıpad (multitouch) ve macbook (touchpad) hep yenilikçi kontrol araçları ile ön plana çıktı. burada niye bir yenilik yok.
 • spotify ve tune in radio ile arabada muzik dinleme aliskanliklarini degistirecek teknolojidir kendisi.

  dunya'nin her yerinde istedigin yerel radyoyu dinleyebilmek,
  playlistlerle istedigin loop u olusturmak,
  yada ben ugrasamam hazir playlistten yuruyur giderim diyebilmek...

  vs vs. son kullaniciya oldukca fazla rahatlik katicak oldugundan biran once yayginlasmasini bekliyorum.

  daha siri den bahsetmedim bile, varin gerisini siz dusunun.
 • hakkında yazılanları okumadığımdan bilmiyorum belki zaten vardır ama otomobillerin on-board diagnostics'iyle doğrudan bağlantılı olup motor verilerini, tüketim detaylarını, ivme değerlerini, arızaları - parça değişim uyarılarını vs. gösterip bunlar üzerinden grafikler ve türlü hoşluklar üreten dash gibi uygulamaları desteklerse nefis bir şey olur.
 • 2016 yılında chevrolet'in 8 inç ekran ile cruze, malibu, impala, suburban, corvette, camaro, silverado, tahoe olarak sayılabilecek (cabrio seçenekleriyle 14 model yapıyor aşağı yukarı) modellerine entegre edeceği sistem. ki rakip sistem android auto'ya da uyumlu olacak sistem... işte sana amerika'da yaşamak istemek için bir bahane daha.

  edit: autonews'in haberine göre opel modellerinde de sunulacağı söyleniyor, akşam 7 gibi dolaşırken sitelerde farkettim.
 • yeni opel astra dışında, türkiye'de hangi arabalarda bulunduğu belli olmayan sistem. sanırım hiçbirinde yok.
 • önemli edit: ios 9.3 ß6 ile haritalar ülkemizde çalışmaktadır.hayırlı olsun.ama siri olmadan ne kadar işe yarar meçhul.final sürümünde kaldırmazlar inşallah.caps isteyenler yeşillendirebilir.

  vw ve skoda araçları için lisans anahtarı smartlink aktivasyonu adı altında satılmakta olan apple'ın araçlar için geliştirdiği bir yazılımdır.ama gelin görün ki bir 3. dünya ülkesi olarak gördükleri türkiye'mizde harita desteği vermemektedir.diğer 3. dünya ülkeleri için;
  (bkz: brezilya)
  (bkz: hindistan)
  (bkz: tayland)

  edit: bir abimiz apple'ı yemiş ayak üstü ancak nasıl yediği konusunda bir fikrimiz yok.ios8 jb cihaz ile olduğu ifade ediliyor.ilgili video

  edit 2: ngxplay ile tüm dertleriniz son bulur.jailbreak şart oldu.
 • 2016 jettamda çalışmayan zımbırtıdır.niye ki?
 • orospu çocuğu firmalar hali hazırda araçta mevcut olan donanımı açtırmak için para almaktadır yazılım bahanesiyle. çok büyük orospu çocuğusunuz.