• 2016 jettamda çalışmayan zımbırtıdır.niye ki?
  • seat apple car play çalıştıran uygun araçlara full link yazılımı satmaya başlamış. leon fr aracım için servisi arayıp sordum 1100 tl para istediler. bedava olmaz diye düşünüyordum ama 1100 tl nedir arkadaş yuh yani.
  • 2015 polo'ya entegre olmayan sistem.

hayır araba en ful paket, dizel, otomatik. yani bir polo'ya verilebilecek maksimum ücret verilmiş, ancak bir carplay desteği alamıyor. hayır 1 senelik araba nasıl bu konularda güncel kalamaz akıl alır gibi değil, telefon değil ki bu her sene değiştiresin.
  • (bkz: android auto)
  • tamamen cahilce eleştirilen ios entegrasyon sistemidir.

öncelikle, apple carplay için oto üreticilerinden para talep etmemektedir. carplay ile gelen bazı modellerin benzerlerinden daha pahalı olmalarının nedeni üreticilerin yaptıkları r&d harcamalarını fazlasıyla kara dönüştürme çabalarıdır. yine aynı nedenle, aynı üreticiler 10 dolarlık geri görüş kamerası, 100 dolarlık kaliteli ses sistemi, 50 dolarlık navigasyon gibi extraları paketleyip müşteriye 3000-5000 dolar gibi fiyatlarla okutageldiler.

gelelim carplay'in müşteriye sağlayıp diğer standart infotaintment sistemlerinin sağlayamadıklarına. benim kullandığım araç şu anda 10 yaşında. içinde yer alan navigasyon ve müzik sistemi bugün kullanılamaz durumda. aracımın her şeyi hala tam olarak sorunsuz çalışıp aklımdan yeni araba alma fikrini geçirtmezken, onu kullanmaya devam edeceğim yıllar boyunca o eski, 10 yıl öncesine ait infotaintment sistemine mahkum olacağım.

tesadüf eseri, arabam iphone'dan birkaç ay daha yaşlı. bu on yıl içinde 7 iphone modeli kullandım. ilk iphone'umda navigasyon yokken bugünkü modelleri son model otomobillerin sağladığından çok daha üstün yeteneklere sahip.

abd gibi çok araba değiştirilen bir ülkede insanlar birinci el arabalarını ortalama 6 yıldan fazla kullanıyorlar. ortalama akıllı telefon değiştirme süresi ise iki yılın altında. bugün araba alacak olsam, aldığım arabayla gelecek olan sistem arabanın ömrü dolana kadar aynı kalacak. bu arada ben en azından her iki yılda bir iphone'umu değiştireceğim. telefonum her yıl yeni bir işletim sistemi kullanacak. o işletim sistemi de yıl içinde güncellemeler görecek. o güncellemelerin arasında eğer bir açık bulunursa o açıklar da daha ufak güncellemelerle yamanacak. bu arada hem carplay ile gelen programlar sürekli geliştirilecek, hem de onlara yeni üçüncü parti uygulamaları eklenecek. gözünüzün önüne 10 yıl önceki ilk iphone veya 6 yıl önceki iphone 4'ün yapabildiklerini getirin ve hala o özelliklere mahkum olduğunuzu hayal etmeye çalışın, her şeyi daha net görürsünüz.

abd'de teknoloji yazarları bas bas bağırıyor. araba veya televizyon alırken sadece hardware'in kalitesine bakın, akıllı diye yutturulan ekstra yazılım özelliklerine para vermeyin diye tüketiciyi uyarıyorlar. en büyük ve zengin televizyon üreticisi samsung bile kendi akıllı telefonları ve kendisine ait işletim sistemi olmasına rağmen yazılımdan anlamıyor ve sistemlerinde bilinçli veya bilinçsiz güvenlik açıkları oluyor. akıllı olmayan bir televizyon alıp üç kuruşa satılan bir chromecast, roku, fire tv, veya biraz daha pahalı olan apple tv ile onu en akıllı televizyondan daha akıllı hale getirirsiniz. en kötü durumda yine üç kuruşa yenisiyle değiştirirsiniz.

araba alırken de iphone kullanıcılarının carplay, androidçilerin de android auto araması aynı işe yarayacak. zaten çoğu üretici kendi infotaintment sistemleri üzerinden her ikisini birden sunuyorlar. bu durumda ister üreticinin sistemini kullanır, isterseniz ayda bir telefon değiştirip ios'le android arasında gidip gelirsiniz. ne yaparsanız yapın, aracınızın infotaintment sistemi 10 yıl sonra bile son teknolojiye açık olur. satacağınız zaman geldiğinde de aracınızın satılmasını kolaylaştırır.
  • buradan uyumlu olduğu araçların modelleri ile birlikte listesini görebilirsiniz.
  • güzel bir sistem olmasına karşın araç üreticilerinin opsiyonla sattığı, araçlarında da varmış gibi sattığı bir sistemdir.

işe çok yarayan bir şey. bilmeyenler için söyleyeyim: telefonunuzun ekranını -mirrorlink- kablo yardımıyla yansıtan; bu sayede mesaj, konuşma, navigasyon gibi telefonunuzdaki birçok uygulamayı destekleyen ve kullanmanızı sağlayan bir sistemdir. aracınızda bu sistem varsa tek tuşla sesli komut vererek navigasyonu ekranınızda kullanabilirsiniz mesela.

ama sinir bozucudur ki hemen hemen birçok araçta bu sistem var diye düşünürsünüz, olmadığını öğrenirsiniz.

cla180d amg aldım olmadığını öğrendim: şok!
    passat 1.6 tdi com. aldım olmadığını öğrendim: haydi canım!
    c200d amg aldım olmadığını öğrendim: yıkım!

niçin mi? opel astrada var. megane'da var. ama vw, mercedes, seat, ford'ta yok. üstelik servise gidip parasıyla taktırmaya bile olur deseniz: "mevcut multimedya'nız bu sistemi desteklemiyor!" cevabını alırsınız. üstelik en üst donanımda!!!
  • mucizevi bir özellik kanımca, araç bir anda tüm gün hayatınıza entegre olmuş olan telefonunuza göbekten bağlanıyor. haritalar(navigasyon), telefon, siri, spotify, müzik, tunein radyo vs hepsine kaldığınız yerden devam ediyor. şahsen hayatımı oldukça kolaylaştırdı.

siri ise çok iyi çalışıyor, mesaj yazdırmak, gelen mesajın okunması oldukça kullanışlı.

moral bozan durumlar ise şu an sadece yeni arabalarda olması ve halen kablo ile bağlanıp çalışabiliyor olması.
  • yandex ve google maps'i desteklemeyen dalga. hacı tamam amerika'yı avrupa'yı anladım, oralarda net çalışıyor olabilir apple maps; kendi yazılımına yoğunlaş, diğerlerine destek verme.

ama biz türkiye'deyiz ulan. haritan sadece ana yolu gösteriyor apple. biz burada her gün eve gidebilmek için cirque de soleil yapmak zorundayız. beni niye her seferinde yandex'i havalandırmaya mıknatıslayıp nereye gideceğimi çük kadar telefon ekranından görüntülemeye zorluyorsun?

şu haritayı adam gibi düzeltene kadar destek ver azından, ayıptır.
hesabın var mı? giriş yap