• migros'un "macrocenter" markasına carrefour'un verdiği yeni cevap.

lüks lokasyonlardaki carrefour şubeleri, alacalı-bulacalı yapılıyor; ortalığa üç-beş organik ıvır saçılıyor veeee...

nur topu gibi kazıkçı bir marketimiz daha oldu!
  • tıpkı muadilleri gibi:
    siyah ağırlıklı dekor + ahşap + saman
  • önceleri carrefour olup sonra gurme olan market.
  • çiftehavuzlar şubesi için konuşmak gerekirse gördüğüm en kötü kasap reyonu ve kasap çalışanlarına sahiptir. ellerindeki ürünlerin tazeliklerini takip etmedikleri gibi reyonda kalıp kalmadığını da takip etmezler. hamile olan eşimin canının çekmesi sebebiyle bir kere pirzola alma gafletinde bulundum. artık ürün ne kadardır orada beklediyse dışarıdan tabaklanmış gayet düzgün görünen pirzolaların herbirinin arka kısımları simsiyah çıktı.
    yine aynı reyonda başka bir gün cumhuriyet marka kangal sucuk almak istediğimde reyonda bulunmadığını içeriden getirebileceklerini söylediler. tamam peki dedik fakat getirilen sucuk bildiğin ıslaktı. en son bu akşam şahit olduğum ben tavuk almak isterken kasap reyonundan bir bıçkın arkadaş elinde bıçak ile bağırarak balık reyonunda çalışan birinin üzerine yürüyordu. müşteriler araya girmese muhtemelen bildiğin adam yaralamalı kavga çıkacaktı.

müşteri olarak naçizane fikrimi belirtirsem sen macrocenter'a rakip olucam diye yola çıkıp hedef kitlen üst sınıf müşteriler ise kusura bakma ama bu kadar kötü hizmet vermeye hakkın yok. illa veririm dersen o zaman oradan o gurmen yazsını kaldır fiyatlarını da %15 kadar indir bir zahmet. çünk bu iş öyle rakipler gibi broşür bastırmakla olmuyor.
  • çiftehavuzlar şubesi rezalet. rekabet ettiği macrocenter'ın yanına yanaşamaz. bu işin esprisi düzgün ortam, çok iyi olmasa bile en azından çürüğü çarığı ayrılmış ve özenle dizilmiş sebze meyve ve diğer marketlerde bulamadığınız soslar vb. şeyleri size sunmasıdır.

burada bunların hiçbiri yok (değişik soslar var ama gene macro'dan az). normal carrefourlara göre köhne bile denebilir ya da en azından beklenti biraz daha yüksek olduğu için öyle hissettiriyor.

olmamış bir denemedir.
  • ne zaman gitsem içerde personel sayısı müşteri sayısından fazla.

hatta bazen raflar arasında dolanan birini müşteri sanarken gelip bi konuda yardımcı oluyor. bakıyorum personelmiş.

cidden çok acayip ama. her yerde personel var. en az 20 kişi dolanıyor. bu kadar personelle nasıl altından kalkıyorlar anlamıyorum.

izmirde 1 tane var bildiğim kadarıyla. ikincisi de galiba park yaşam ataşehirin altına açıyorlar.

fiyatlara gelirken carrefour genel olarak zaten çok kazık bi mağaza. gurmesi de aynı. içerde domatesler 9-10 lira falan. bi tek simit reyonu ve kahve reyonu işime yarıyor arada.
  • sanıldığı gibi kazıkçı bir zincir değildir. kaliteli ürün sunar hatta, alternatif sunar, özel alternatiflerin fiyatı da değişir.

carrefour gurme anthill şubesinden çok memnunum. hatta civar halkı da memnun.
    diğer mağazalarından en büyük farkı çeşit çok, yani ithal ürün satıyor fazlasıyla. bu durumda pahalı olması normaldir. bu "ucuzunu" satmadığı anlamına gelmiyor.

arkadaş rokfor yemeyelim de beyaz peynir yiyelim. kimse bize beyaz peyniri rokfor fiyatına satmıyor. sadece rokfor alma imkanı sunuyor. bomonti şubesinde bildiğin buzbağ şarabı da satılır, özel fransız şarabı da satılır. sen gidip fransız şarabı alırsan, o fiyatı da ödersin. ne kadar ekmek o kadar köfte!

bu konseptin farkı bu.
  • macrocenter’ın yanına bile yaklaşamaz.
  • paladium'dakine gitmiştim yazın bir kez; adını "gurme" yapmakla sınıf atlanmayacağını görmek zor değildi. bırakın macrocenter'ı, 2m bir migros'taki ürünler ancak vardı. çeşitlilik yüksek olmadığı gibi, küçük marketlerde bile bulunan pek çok standart marka ürün yoktu. "onlar yok, ama şöyle alengirli bir marka vardı, böyle orijinal bir ürün vardı" diyeceğim de bir şey hatırlamıyorum.
  • müşteri gelmesin, gelen de hemen kaçsın diye uğraşıyorlar sanırım. reklam jingle ı en yüksek sesle ve durmadan çalıyor. 2 dakika sonra boğulacak gibi oluyor insan.
hesabın var mı? giriş yap