şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyada şimdiye kadar ölçülmüş en büyük jeo manyetik fırtına. 1859'da gerçekleşen bu fırtınayı, amatör ingiliz astronom richard carrington, "inanılmaz güçlü, beyaz parlak bir ışık demeti" olarak not etmiş. bütün uzayda 8 gün boyunca etkili olmuş.
 • tarihte kaydedilmiş en büyük güneş fırtınası. "1859 güneş fırtınası" veya "süper güneş fırtınası" olarak da bilinir.

  öncelikle efendim, 28 ağutos - 2 eylül tarihleri arasında çok sayıda güneş lekesi ve güneş patlaması görülmüş. 1 eylül'de, öğleden hemen önce, ingiliz astronom richard carrington, o güne kadar görülen en büyük güneş patlamasını gözlemlemiş. bu patlama sonucunda güneşten ayrılan kütle (cme: coronal mass ejection), doğruca dünya'ya doğru yola çıkmış, ve 18 saat sonra ulaşmış. (~150 milyon kilometre / 18 saat = 8,3 milyon km/s oh yes) normalde bu süre 3-4 gün sürmekteymiş, ama daha önceki bir cme'nin yolu temizlemesi sayesinde bu kadar hızlı hareket edebilmiş hayvan.

  1-2 eylül tarihlerinde; kaydedilen en büyük jeo manyetik fırtınanın gerçekleşmmesiyle avrupa ve kuzey amerika'daki telgraf sistemleri bozulmuş. hatta nat geo'daki bir abiye göre hepsi aynı anda alev almış. tüm dünya çevresinde özellikle karayiplerde auroralar görülmüş. (karayiplerde diyor bak, neredeyse ekvator). anlatılanlara göre; hele rocky dağlarının üstündekiler öyle parlakmış ki, altın madenlerinde çalışan işçiler sabah olduğunu zannederek uyanıp kahvaltıya falan hazırlanmış.

  buzullardan alınan örneklere göre yaklaşık 500 yılda bir bu ölçeklerde olaylar gerçekleşiyor. 1859'dan sonra 1921 ve 1960 yıllarında daha az ciddi olaylar gerçekleşmiş, telsiz iletişimi geniş çapta bozulmuş.

  kaynak: wikipedia.
 • bir nat geo belgeselinde anlatılanlara göre, günümüzde gerçekleşmesi durumunda tv, radyo yayınlarının tamamen kesilmesi, elektrik sisteminin devre dışı kalması, cep telefon şebekelerinin çökmesi, suların kesilmesi, gps sisteminin çalışmaması muhtemelmiş. tüm bunların onarılması, 20 yıl kadar sürecek bir yeniden inşa sürecini doğuracak, bu süreçte 100 bin kişi hayatını kaybedecekmiş. bir daha ne zaman gerçekleşebileceği yönünde ise değişik tahminler var; en güçlü iki aday: 2012 eylül'ü ya da 2023 haziran ayı..

  insanoğlunu ve yaptığı bütün teknolojik ilerlemeyi bir anda silip süpürecek ve bizleri çaresiz bırakacak doğa olayıdır kanımca.
 • tekrarlanması halinde şöyle bir senaryo öngörülen felaket;

  http://www.youtube.com/watch?v=crtwfbdgz-4
 • bu olayın olduğu zaman tüm kuzey yarımküre'de aurora borealis'in yani kuzey ışıklarının görülebildiğinden hatta ekvator civarında bile bu ışıkların görülebildiğinden bahis ediliyor. buna dair osmanlı arşivlerinden kimse bahsetmiyor, kaynaklar hep yabancı.

  bir allahın kulu, ne bileyim bilim ve teknik dergisinden falan hevesli bir kişi hiç olmazsa bundan bahsedebilir, buna dair bir araştırma yapabilirdi. internette o dönemde türkiye ve istanbul'da olup bitenlere dair tek bir bilgi olmaması can sıkıcıdır.
 • tekrarlaması halinde günümüz teknolojisi ile dünyaya etkisi korkunç olacaktır.
 • hesap makinelerinin hala çalışmaya devam edeceği manyetik fırtına.

  dünya üzerindeki manyetik koruyucu katmanların zayıflaması haliyle geçirgenliği de beraberinde arttırmaktadır. aynı zamanda ısı da geliyor. bundan sonrası pek de hayra alamet değil zaten.
 • günümüzdeki yıkıcı etkisi sadece donanımsal olarak değil, aynı zamanda sosyal açıdan da gerçekleşecektir. çünkü dijital veriye ve elektronik iletişime bağımlı bir toplum var. cep telefonu ve internet bağımlılığı, kimyasal bağımlılıklar kadar ciddi bir noktaya vardı. bir gecede bağımlı oldukları teknolojiden mahrum kalmaları ve uzun süre ulaşamamaları, bir krize yol açacaktır.

  başka bir sorunda, eskiden bilgiye ulaşmak için, ansiklopedi ve kitapları kullanıyorduk. ama artık, metinle beraber, sesli ve görüntülü bilgi kaynaklarımızda var. su tesisatınız mı bozuldu. hemen youtube'den tesisat onarmayı öğreten, videoları açıyoruz. bilgiye ulaşmak kolaylaştıkça, onu hatırlamayı ihmal ediyoruz. kitap ve ansiklopedilerden kurtulunca, yeni bir carrington olayından sonra, bilgiye nasıl ulaşacağız.
 • dünyada herkes kuzey ışıklarını izleme şansı yakalamış..

  bir gün üçüncü dünya savaşı başlayacak ve tanri bu olayı bir daha yasatacak. ve savaş taş ve sopalarla olacak. bunun başka açıklaması yok.