şükela:  tümü | bugün
  • benim bildiğim pixar, lightning mcqueen'in hikayesini ilk filmdeki yaşlı ama bilge yarış arabası doc hudson'ın hikayesine paralel ilerletir. hele de fragmandaki kazadan sonra buna yüzde yüz eminim.

bana kalırsa film şuna yakın ilerleyecek;

ilk kısımda lightning mcqueen'in yarışlarını montaj olarak göreceğiz. kupalar alıyor, favori araba falan. doc hudson'ın tek sezonda 3 piston kupası alma rekorunu kırdı veya kıracak. daha sonra yeni gelen acemi ama teknolojik olarak süper ve daha hızlı arabalar bizim mcqueen'i geçmeye başlayacak. mcqueen arka arkaya sıralamalara giremeyecek, herkes mcqueen'in artık yaşlandığını, emekli olması gerektiğini düşünecek, mcqueen sponsorluk bulmakta zorlanacak, seyirciler onu desteklemeyi bırakacaklar falan. buna kızıp gaza gelen mcqueen son etapta yarış sırasında arabayı fazla zorlayarak büyük bir kaza yapacak. bu arada rakip yüksek teknolojili acemi araba yarışı kazanacak.

ikinci kısımda kaza yüzünden güçten düşen mcqueen bir sezon boyunca inzivaya çekilecek. radiator spring kasabasına dönebilir diye düşünüyorum. bu sayede doc hudson'ın kazasını ve geçmişini tekrar hatırlatacak bir sahne koyabilirler. hudson öldüğü için eşyalarının ve kupalarının bulunduğu garaja girebilir mesela. ilk filmdeki sahneye yakın bir şekilde. sonrasında fragmanda gördüğümüz sarı teknisyen araba mcqueen'e olayın hızlı olmakta değil akıllı olmakta olduğundan bahsedecek. ona potansiyelinin tamamını kullanması için küçük çakallıklar öğretecek. boş bir pistte montajlar eşliğinde çalışacaklar. mcqueen ara ara kendini geliştirmek için sokak yarışlarına veya acemi liglerine falan katılacak. ve zor şartlarda akıllı davranarak ne yapması gerektiğini öğrenecek.

son kısımda mcqueen efsanevi şekilde geri dönecek. fakat çok güzel bir performans göstermesine rağmen son yarışı kazanamayacağını düşünüyorum. aynı ilk filmde geri dönüp kaza yapan arabayı çizgiye taşıması gibi, önemli olanın yarışı kazanmak olmadığını göstermek isterler bence. muhteşem performansı yüzünden fragman sonunda duyduğumuz tezahürat sesleri gelmeye, seyirciler tekrar onu desteklemeye başlayacak. yarışı kazanamasa bile efsanevi bir şekilde yarışacak ve fragmanın sonunda gördüğümüz dev 95 heykeli ona özel olarak bir yere dikilecek. emekli olacak demek istiyorum ama pixar gayet güzel bitirdiği üçlemeleri zorla devam ettirmeye çalıştığı için emin de olamıyorum.

valla bu şekilde ilerlerler mi bilmiyorum ama güzel oldu.
  • anneler babalar çocuklarını alıp gelmişler filmi izlemeye. çocuklara şöyle bir baktım lan bunun ilk filmi çıktığında bu çocuklar daha doğmamıştı diye düşünüp vay be dedim önce.
    film başladıktan sonra da "lan şimşek mcqueen nasıl yaşlanır" diye düşünürken ilk filmin üstünden 11 sene geçtiği geldi aklıma.insanı hüzne gark eden bir animasyon olmuş. şu genç yaşımda yaşlanma stresi yaşadım.
  • tüm rocky serisine, tek potada selam çakmış film.

--- spoiler ---

- mcqueen zirvededir. eski ustalar emekli olmaya başlar. bazıları ölür. tıpkı rocky ve apollo creed gibi.

- mcqueen zirvede rahattır. daha sonra çok güçlü bir çömez gelir. şampiyonu ezer geçer. tıpkı rocky ve clubber lang gibi

- daha sonra eski şampiyon yeniden ayağa kalkmak için çalışmaya başlar. karşısında kusursuz bir makine vardır. son teknoloji ile çalışmalarını sürdürürken, mcqueen toprak pistlerde, emektar şampiyonlarla, eski usul çalışmaya devam eder. tıpkı rocky ve ivan drago gibi.

- mcqueen tekrar maça hazırdır. ama tüm çalışması ve gayreti genç şampiyonu yenmek için yeterli değildir. müthiş mücadele eder ama gücünün yetmeyeceği ortadadır. tıpkı rocky ve mason dixon gibi.

- mcqueen'in artık kenara çekilme vakti gelmiştir. bayrağı devredecek iyi bir yeteneğe ihtiyacı vardır. onun yetiştirdiği yeni bir şampiyon gelir. tıpkı rocky ve adonis johnson* gibi.

- ayrıca rocky filminin efsane plajda koşma sahnesinin de bu filmde olması gibi göze çarpan bir çok detay var.

hikaye, şimdilik aynı rocky'nin kaldığı yerde. rocky devam eder mi ? cars serisi devam eder mi? şimdilik bilemiyoruz.

--- spoiler ---
  • oğlumla beraber, heralde 100 kere falan izlediğimiz filmdir.

--- spoiler ---

oğlum, arabalar 1 ve 2’yi izlemeden önce 3’ü izledi (digiturk’teki film arsivinde sadece 3 olduğu için), direk jackson storm hayranı oldu çıktı. ona her ne kadar şimşek mcqueen’in asıl efsane olduğunu anlatmaya da çalışsam, 4,5 yaşında bir çocuk için en hızlı araba, en süper arabadır ve ne yaptı isem onu jackson storm hayranlığından kurtaramadım. daha sonra arabalar 1 filmini izlettirerek, şimşek’in nerelerden buraya geldiğini de göstermek istedi isem de, o jackson storm olmadığı için arabalar 1 filmini pek beğendiremedim.

gelelim filmle ilgili düşüncelerime;

şahsen şimşek mcqueen’in bir anda bu kadar patatese bağlamasını anlamsız buldum. jackson storm bir anda ortaya çıkıp ortalığın amına koyuyor direk, aralarında hız olarak dağlar kadar fark var eski nesil arabalar ile ve bu olay filmin daha 5. dakikasında oluyor. bu geçiş çok hızlı olmuş bence, ayrıca cruz ramirez ablanın filmin sonunda, daha doğru dürüst tek yarışa bile katılmadan, o kadar yarış yapmış, tecrube edinmiş ve diğer hiçbir yeni nesil arabanın bile yakalayamadığı jackston storm’u zort diye geçmesi mantıksız olmuş.

neticede film güzel, severek bin kere izledik. oğlum filmdeki replikleri bile ezbere biliyor, o derece çok izledik. 100 kere izlememe rağmen hala kusmadan izleyebiliyor olduğuma göre zaten başarılı bir filmdir de diyebiliriz.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

serinin en beğendiğim filmi.
    son film olarak kalmasını da istiyorum.
    filmin yarısında finalinde olacakları hissettim.

şimşek tam da olması gerektiği gibi pisti gençlere bıraktı ve şahane bir takım lideri oldu.
    tek üzüntüm pas git'in sahiplerinin sırf mcqueen'e vefa için şirketlerini satmaları oldu.

ayrıca mavi mcqueen çok süper durmuş. arabalarda kırmızı vazgeçilmezimdir ama mavi yakıştı mcqueen'e

--- spoiler ---
  • bir pixar delisi olarak yıllardır pixar'a yakışmayan nadir serilerden biri olduğunu düşündüğüm filmdi. bugün değişti. çünkü bir tutam pixar tozu serpilmiş filmin üstüne. 7 yaşındaki oğlumla keyifle izledim. o farklı tat aldı, ben farklı. en güzeli de bu.

elbette bir inside-out, bir wall-e ya da bir up değil ama bu üçü de bi başka zaten. arabalar 3'ün esprisi yaşlanmak, yerini yenilere bırakmak ve kendinden daha iyilerini yetiştirebilmenin keyfi üzerine şahane bir üçleme finali olmuş zannımca. bir yarış şampiyonuna en yakışan şekilde bitti, gururla ve aslında önemli olanın kazanmak olmadığını vurgulayarak.

yine bi animasyonda daha ağladık ya, allah affetsin.
  • --- spoiler ---

animasyon filmlerinde ağlayan tek ruh hastası ben değilimdir umarım. mcqueen yaşlandı pistlere veda etti. genelde bu filmler hep bir mesaj üzerinedir bilirsiniz. tamam dedim klasik senaryo belli, pes etmeyecek çalışacak yine şampiyon olacak ama beklediğim gibi çıkmadı. üzülerek ayrıldığım ilk animasyon filmi olabilir.

--- spoiler ---

edit : haklı uyarı üzerine spoiler kısmı eklendi.
  • arabalar serisinin en iyi, animasyon film tarihinin ise en iyi bir kaç filminden birisi olan film. sadece güldüren değil, bazen üzen ve gerilim yaşatan filmdir.

animasyonları sadece çocuklar için sanıp izlemeyenler var maalesef, oysa bu animasyon film çoğu filmden daha çok anlam yüklü ve aynı zamanda eğlenceli bir film. izlemedikleri için neler kaybettiklerini de bilmiyorlar.
  • ulan 38 yaşında cars serisi hayranı adamı finali sayesinde sövdürdünüz ya ben size ne diyim?

--- spoiler ---

film gayet güzel başlıyor, şimşek tecrübeli ve hala zirvede, yeni teknoloji araçlar piyasaya çıkıyor bunu tokatlıyor falan, şimşek bir yarışta çok zorluyor kaza yapıyor, sezonu kapatıyor.

peki biz ne bekliyoruz? şimşek hayata küsecek sonra bir karakter bir sahnede buna hayatın anlamını tekrar hatırlatacak falan, şimşek gaza gelecek dönüp storm'u tokatlayacak. klişe ama mutlu son.

her şey aynen bu şekilde ilerliyor aslında, taa ki finale kadar, final yarışında eğitmen olarak şimşek'e yardım eden ablamız şimşek'e yarışın ortasında bir aydınlanma gelmesi sayesinde kendini bir anda 95 numaralı araç olarak pistte buluyor, yarışı kazanıyor vs vs. şimşek de hayatına aynı duc hudson gibi takım lideri olarak devam ediyor.

ulan tamam emekli ol kariyerine yarış lideri olarak devam et de, yavşak storm'u tokatla sonra devam et, yarışı kazan sonra emekli oldum de, veliahtım cruz'dur de, yarış ortasında ben beceremiyorum sen geç yerime ne demek düdük makarnası.

sinirlendim yeminle

--- spoiler ---

eski filmlerin hatrına 5/10
  • güzel bir kapanış filmi olmuş. güldürdüğü kadar ağlattı da.
    ilk film çıktığında hayran hayran izlemiştim, 11 sene sonra bu sefer hikayenin sonuna tanık olmak güzel bir duygu ama bittiğini bilmek de hüzünlendiriyor. her zaman özel bir yeri olacak bende. arabaların dile gelmesi hoşuma gidiyor arkadaş. *verdiği mesajlar da hep çok güzel oldu. müzik seçimleri de cabası.

--- spoiler ---
    finalde mcqueen'in kenara geçip pisti ramirez'e bırakmasına biraz bozuldum yalnız. ilk defa karşımıza çıkan bir karakterin bir anda öne fırlaması biraz sırıttı gibi geldi. mater'ı modifiye edip yarıştırabilseydik keşke. *
    --- spoiler ---

hoşça kalın radyatör kasabası sakinleri.