• temizlenmektir. kilit noktadır. her tarafı silin süpürün, parlasın, deterjan koksun, nevresim değişene kadar asla aynı olmaz. bütün işler bitince de o yorgunluğu atmak için ama aslında kendinizi de temizlemek için duşun altına girersiniz. tepenize suyu yerken kulaklardaki şelale kandırmacasıyla bütün kiriniz akar sanki, kafanızın içindeki, kalbinizdeki, her zerredeki... artık çarşaflar da temiz olmuştur ya, restart atmak gibidir sisteme. anlamazlar bir de benim neden illaki ütülü çarşaf nevresimle yattığımı. evet kardeşim, annem yok yanımda, kıyafetlerimi bile yeri gelince ütüsüz giyerim, eziyet burda ütülemek bunları, ama anlamıyorsunuz ki o temiz ve jilet gibi ütülü nevresimlerin ne demek olduğunu benim için. başa döndüm ben sanki, incitmedim incinmedim, hayatımın kontrolünü de kaybetmedim. ben de şeftali kokuyorum, yeri gelince de bahar çiçekleri.
  • perde asmak uzak ara şampiyon ise, kürsüyü perde asmak'la paylaşan aktivite. gerçi işin tekniğini bildikten sonra zor değil. özellikle nevresim değiştirirken bir kaplan çevikliğinde hareket eder ve bir koala gibi nevresime sarılırsanız elinizden ne nevresim, ne yatak örtüsü, ne de yatak kurtulur.

gelelim bunu nasıl yapacağınıza: önce nevresim tersine çevirilir. yani içi dışına çıkartılır. sonra yorganın/battaniyenin ayak kısımları her iki baştan, nevresimin ayak kısımları vasıtasıyla tutulur. bu esnada başka bir şey tutulmaz. zira eller dolu ve tüm dikkat nevresimdedir. yavaş hamlelerle nevresim dıştan içe doğru çevrilir. nevresim her safhada yorganı/battaniyeyi bir national geographic pitonu gibi yutar. evet, işte bu kadar. street figther'da perfect çekmek, ken'le aduket yapmak kadar kolaydır bu işlem.
  • yapmaniz gereken 3 a$amali i$i bir tartarsiniz. ilk i$ olarak, basitligine $imarip yastik kilifi gecirilir. kalan nevresim ve car$af arasinda secime sira geldiginde, once etraf kolacan edilir. daha zor olan sona birakilir genellikle, o yuzden once car$af gecirilir. yer yataginda heyecan olmadigi icin ranza macerasini ozetleyelim. ranzalar tercihen merdivenle cikilan yerlerdir. eger daha once sirke gidip ip uzerinde yurumediyseniz, merdivende dengede dururken car$afi sermeye cali$mak sizi zorlayacaktir. bu yuzden car$afi ilk once silkin ( balkondan asagi masa ortusu silker gibi ). sonra da duz $ekilde gozunuzle ortalayarak yataga serin. ranzaya yakin yerleri yatagin kenarlarina sıkı$tırın. ancak yeti$emediginiz yerler kaldi, evet. car$afin ustune cikaraktan, ranzada yava$ yava$ ilerleyin. anneniz olsa, yataga elbiseyle ciktin diye size kizardi, ama siz bu ulvi i$te yalniz ve annenizden uzaksiniz. car$af boyunca ilerlerken dizinizin baskisi ve surtunmesi car$afin yatak ustu dagilimini normal'den uzakla$tirabilir. ancak serme i$lemini cok sayida gercekle$tirirseniz, belirli bir normal serime ula$abilirsiniz. neyse efendim, yatakta ilerlerken, ikide bir car$afi ceki$tirin, gergin hale getirin. buru$uk car$af duzenini bayanlar begenmez. sonra ranzadan inerken en ust basamakta tekrar denge (equilibrium) kurun ve sagi solu bir daha ceki$tirin ve gerin.

bu i$lemden sonra sira nevresime geldi. bunun icin cevrenizden yardim almalisiniz. zira tek ba$ina nevresim gecirenleri direk kiniyorum, $u sosyalle$me firsatini da kaybediyorlar. bulunan ki$iye once sinsice yakla$ilir, hal hatir sorulur. daha sonra lafi uzatmadan, ani bir $ekilde duz bir tona sahip olarak soru yoneltilir. sorunun aniligi, ki$ide cevap verme baskisi yaratir. ne kadar cok du$unurse, tembellik olasiligi artacaktir. bu yuzden ya direk "olur" veya bir iki saniye sonra "taam getir" cevabı duyarsiniz ya da "yok abi i$im var". i$lem sirasinda siz nevresim'i icten cikarip tutun, o yorgani iceri soksun - e yormayin tabi, o size zor aninizda yardim ediyor. mutlaka da i$itirsiniz, ben $ahsen cok i$ittim, " ya kendin gecirebilirsin, birine ihtiyacin yok ki" laflarini. neyse efendim, daha sonra yorgani, plaja giderken havlu ta$idiginizda yaptiginiz gibi omuzunuza atin, omzunuda dengeleyin. gerekirse kafaniza du$urun, kutle halinde ilerleyin.

bu surecin en zevkli kismi sona kaldi. hakim mevki'de buluna ranza yataginiza, once yastik kilifi gecirilmi$ yastigi, daha sonra da nevresim gecirilmi$ yorgani firlatin - firlatma islemi yuksek atlamada atletlerin yanlamasina atlayi$i gibi olmalidir, ranzanin size bakan kenarini cita olarak hissedin. artik, misler gibi yataginiza yatabilirsiniz. yattiginiz ilk anda kafanizi yastiga vurun, yorgani da ayaklarinizla tekmeleyin havaya kaldirin - boylece yorgan yataga e$it dagilsin. iyi uykular.
  • askerde sekiz günde bir falan banyo sirasi gelir, normalinin sekiz kati periyotta. elbiseler hiç yikanmaz, yikayamazsin, yikarsan o gün cibil kalirsin, kaldirtmazlar. bakkala-manava, trafik isigina onbeste bir gidersin. saçmadir, daraltir.
    ama askerlik boyunca her ayin birinci ve üçüncü pazartesisi "kogus kalk" diye haykiran çavus ekler "herkes çarsaflarini söksün"...
    o an isildar er kisinin, onbasi bireyin yüzü. aha da, yatak yapmak yok bugün. 06:26 - 06:28 arasi uyumak demektir birgünlügüne. mavi çarsaf-nevresim-yastik kilifi sökülür itinasizca. yig üstüste, battaniyeyi katla, bitti.

pazartesi, herhangi bir safak 178 ahesteliginde geçer. aksam yemeginde lahana çorbasi, lahana kapuska, lahana tursusu. olay biter, tuvalette sigara içerken gelir kara haber. "beyler yataklari yaptiniz mi..."

yallah kogusa. postal, kamuflaj, yün içlik ivir zivir, 2002 model türk askeri. nevresim çarsaf jilet gibi duruyor yatagin üstünde. üst ranzanin üstüne çik kafayi tavana vurmadan, battaniyeyi kulaklardan tut sok nevresime enini boyunu sasirmadan, sallandir tüm teskilati asagi yere degdirmeden, dengede dur 4 mm yatak sacinda dengeyi bozmadan. salla salla salla, otursun battaniye, hey allahim katlanmis içinde, safak 162, 11 kere daha degistiririm bu nevresimi, sonrasi yok. nevresim oturdu, koy yandaki badinin yatagina, hehe özgür'e 7-9 nizamiye kitlemisler. çarsafi aç, salopetttt diye açarsan yere deyer, tut katlama yerlerinden. hah ser dösegin üzerine. tik köseleri kenardan içeri. ulen asimetrik oldu yine. sök geri. iki taraftan da 20 santim sarkit. lan bi sivilde olcaktim ben. tamam oldu simdi, sok köseleri güzelce, sktiret burussun, görünmez orasi. haaaaah, gerdir güzelce, ellerle fisst. bu boklari lastikli yapsalar ya. gerdir gerdir. köseler kivrilmasin, düzelt, ger ger. ha söyle. kaldi yastik. yastik 40x70, kilif 60x90. at çuvala, iki hoplat bulsun yerini. tamamdir haci. al yorgani özgür'ün yatagindan, göz karari dörde böl. sag ve sol çeyrekleri ortadakinin üstüne kapat, olum açiklik kalmayacak, esit olsun. aç geri, adam gibi katla. gece yatçaz üstüne ne var. yok abi, gelir bakarlar simdi. hah esit oldu tamam. ser yataga. göz karari dikine dörde böl, tamam alti üstü ortaya kapat. bu mudur? katla ortadan ikiye, bitti gitti. hadi geçmis olsun.

bu ay bitsin, nisan bitsin, mayis'ta iki basamaga düsüyom olum. yerse..
  • intihar sebebi.
  • bu eylemden sonra bizim evde dus almadan o yataga girilmez, ama temiz temiz o temiz mis gibi kokan yatakta uyumanin da zevkine doyum olmaz.
  • ardından duş alınıp da yatılması icap eden eylem. ohhh mis...
  • hayattan ve her şeyden mütemadiyen soğutan yegâne şey.
  • her ne kadar kenarlara sıkıştırırsam sıkıştırayım birkaç günün sonunda çarşafın köşelerden fırladığı, yatak içinde kaybolduğu eylemdir. nevresim en pro işi olanıdır. yastık kılıfı ise içimizden biridir, uğraştırmaz, candır.
  • yeni yıkanmış, mis kokulu nevresimler içinde uyumak en sevdiğim şeylerden biri olduğundan dört beş günde bir yapmak zorunda kaldığım en sıkıcı ev işlerinden biri.
hesabın var mı? giriş yap