1. bazı kişilerin samimi olarak,bazı kişilerin ise prim toplamak amacıyla gerçekleştirdiğini düşündüğüm eylem.nedeni ne olursa olsun çarşaflı kadınları eleştirmek kadar doğal bir haktır.
    edit: (bkz: basligin basiniza kalmasi)
  2. kara carsafli kadinlar tarafindan asla yapilamayacak bir eylemdir. cunku kara carsaf icindeki kadinin sahip oldugu zihniyet daha dogrusu kadina sahip olan zihniyet veya bir gardiyan gibi basina dikilmis kocasi, abisi veya erkek kardesi kadinlarin herkesin onunde cikip "fikirlerini" dile getirmesine sonuna kadar karsidir. bu asla musamaha gosterilebilecek bir sey degildir...

ama bu ayni zihniyete sahip sahislar cikip utanmadan, kilik kiyafet ozgurlugunden, carsaf giyen kadina yapilan zulumden, orf ve adetten bahsederek laf salatasi yapmakta da bir beis gormezler...

konu ile ilgili aklima gelen sorular ise soyle;
    hangi ozgurluk? ne ozgurlugu? ne savunmasi? bu ne yaman bir celiski boyle?

(bkz: kara carsafli kadinlar/@niketese)
    (bkz: turban sorunu/@niketese)
  3. zamanında sütçü imamın gerçekleştirdiği eylem. sütçü imamın karşısında fransızlar vardı; şimdikilerin karşısında kim var, merak ediyorum?
    hangi çarşaflıyı hangi platformda konuşturdunuz da zihniyetini çözümlediniz? görmeye tahammül edemediğiniz insanın sözlerine ya da fikirlerine nasıl değer vereceksiniz, şaşarım. sonra da "dingile bak, çarşaflıyı savunuyor" dersiniz. töbe töbe...
  4. insanların istediklerini yapabilmelerini savunmaktır. ya da sizin orada nasıl diyorlar: (bkz: freedom)
  5. çarşaflı kadınlara hayasızca saldıran insanlar yüzünden yapılan bir şey bazen.
    bu sabah metrodaydım, dört tane çarşaflı kadın bindi. bir tanesi genç bir kız. iki durak sonra indiler. onlar iner inmez arkamda oturan amcayla teyze amcanın alaylı gülüşüne müteakip yüksek sesle eleştirilerine başladılar.

teyze- bu sıcakta nasıl giyiyorlar bu çarşafı anlamıyorum. biz de gençken giydik ama şimdi yaşlandık sıcağa gelemiyoruz valla. (çarşafın da modası varmış demek ki.)
    amca- beyinleri yıkanmış bunların beyinleri. (süper tespit)
    teyze- açıklar bunlardan temiz. (?)
    amca- cahil bunlar cahil.
    daha bir sürü ezberlenmiş cümleyle konuşma devam etti.

inanın kalbim sıkıştı. yaşlı başlı insanların etraftan destek almak ister gibi böyle yüksek sesle, kendi halinde bir toplu taşıma aracına binip sessizce iki durak sonra inen dört kadın hakkında bu kadar nefretle konuşabilmesi kalbimi kırdı. ailemde ya da akrabalarımda bir tane bile çarşaflı kadın yok, ben çarşaflı değilim, hatta kapalı giyinen bir kadın bile değilim. buna rağmen neden bırakın nefreti bu kadınlara karşı içimde bir gram bile olumsuz bir his yok, çok düşündüm.
    evet ailelerinin zoruyla ya da zaten öyle bir ortamın içine doğdukları için sorgulamadan örtünen kadınlar çoğunlukta. çoğu okula gitmemiş ya da eğitimini yarıda bırakmış. (üniversiteli çarşaflılar tanıdım) belki okusalar bırakın çarşafı saçlarını bile örtmeyecekler o da ayrı bir konu. bu kesinlikle bazılarının "okusalar doğru yola gelirler" anlamında ettiği bir söz değil. toplum içinde belli mevkilere kabul edilmenin bazı kurallarına uyma zorunluluğundan biraz. bu gerçekleri herkesin bilmesine rağmen o amcayla teyzenin eğitimsiz ve alt gelir seviyesinde oldukları, hayatlarıyla ilgili kararların kendilerine bırakılmadığı çok belli olan o çarşaflı kadınlara böylesine hakaret etmeleri kalbimi kırdı. hakaret edeceksiniz seçim hakkı olmayan o kadına değil, kadını eve kapatan adamlara edin. ne o cahil adamın çarşafa sokarak eve kapatarak yetiştireceği kadından ne de senin bu örümcek kafanla yetiştireceğin delikanlıdan hayır gelir beyamcacım.

not: gönül isterdi ki biraz popülizm yaparak, şöyle her cümleden entera falan basarak, klişe cümlelerle çığırtkanlık yaparak haftanın en beğenilenleri listesine gireyim ama malzeme uygun değil. türban sinsi siyasilerin sembolüdür, çarşaf karafatmaların giydiğidir, başörtüsü köydeki ninemindir. (hah şimdi oldu)
  6. bunu isteyerek mi giyiyorlar? toplum ve aile baskisindan mi? kismi kisisel olarak kimseyi zerre ilgilendirmiyor. isteyen gotunu acar, isteyen gozunu kapatir?! yahu bunu anlamak cok mu zor? belki o carsafi cikarirsa oldurulecektir, belki cayir cayir yanacagina inaniyordur? size ne lan?
    oyle bir hale getirilmistir ki, bu kadinlardan biri cikip "mini etek ve askili tisort giyenler gunaha giren munafik kadinlardir ve kadin olmaktan utandirirlar" derse o da haklidir madem ayrimciliga gecit var, madem modernizm adi altinda yobazliga gecit var; onlar da yapsinlar, istediklerini desinler.
    bu kadinlar itilmislikten dolayi artik esmeralda'ya su veren quasimodo gibi "bana su verdi, bana su verdi" dediklerinin, bir sekilde yaptiklari ya da yapmak zorunda birakildiklari tercihlerden dolayi ikinci sinif insan muamelesi gorduklerinin farkinda degil misiniz? artik hemcinslerinizle barismaniz gerektiginin farkinda degil misiniz?
    mini etek giydigi icin taciz goren kadinlarin ceremesini neden bu kadinlar cekiyor? kirolarin yaptiklarinin bedelini neden bu kadinlar oduyor? sadece kendisine yer veren erkegin kucucuk beyninin bedelini bu kadinlar oduyor?

ya da bana ne oluyorsa..
  7. zordur vesselam.

ilk özgürlük vurgunuza cevaben "ben sokakta daldaşak gezemiyosam onlar da çarşaflı gezemez" gibi bir argüman ileri sürerler. bu düz zihniyetle hangi özgürlüğü tartışabilir ki insan? 3 tane birbirinden anlamsız cümleyi arka arkaya yazıp sonuna da herşeyi çözmüş gibi "bu kadar" koyan zihniyetin hangi algısını açabilirsiniz ki?

veya bunun görevlisi, sorumlusu ben miyim? ilkokul öğretmeni dertlensin.
  8. "ben nasıl çıplak gezemiyorsam onlar da çarşaflı gezemez" süper zeka ürünü teoriler yüzünden yapılır bazen.

bir de gencecik, sözde eğitimli insanların "bu kanun konmuş buna uyacaksın" yobazlığı da çok üzüyor beni. kanunu koyan evrenin hakimi değil arkadaşım, senin benim gibi insan. yeni toplumsal yaşantıya uymuyorsa değiştireceksin. değişmesini isteyeceksin.

ekleme: "yeni toplumsal yaşantı" deyişime takmış bazıları. sadece çarşafla ilintilendirmek safdillik olur. nihayetinde tam da beklendiği gibi öyle olmuş. kılık kıyafet kanunu ve koyuluş nedenleri konusu ortaokulda kaldı. tutup burda bunu anlattırıp kendinizi rezil ettirmeyin. hangi çağdaş ülkede böyle bir kanunla toplumsal yaşam düzenleniyor bir bakın.

*atmasyon argümanlarını savunamayanlar yüzünden havada kaldı bu böyle. ama sorun değil zira aynı zihniyet her köşe başında karşımıza çıkıyor. onlar için dursun bu burda.
  9. inanç özgürlüğü, düşünce özgürlüğü gibi basit fikirlidir insanların çarşaf da giyebileceğini savunanlar. kıyafete, saça-sakala karışmanın, yasaklar getirmenin mantıksızlığını/yobazlığını/ayrımcılığını görebilendir. empati yeteneği -evet günümüzde yetenek- azıcık gelişmiş insanların yaptığı şey.

çarşaflı kadınları savunmak hakkında bilgi verin