şükela:  tümü | bugün
 • oyma ya da yedirmeli kazma.
  (bkz: işleme)
 • özellikle alp disiplini/downhill (bayır aşağı?!?!)/kuzey disiplini kayak tekniklerinde kullanılan dönüş tekniği.
  adı;
  dönüşü kayakların düz tabanı yerine,
  kayakların kenarları üzerinde yaparken,
  tabiri caizse, kar içinde kazarak/oyarak yol almasından gelir.

  modern kayakların birçoğunun sahip olduğu bu özellikte, kayaklar iki büyük dairenin arasında kalan boşluğa benzer bir şekil alacak şeklinde üretilir.

  kayak yapan kişi "tüm" ağırlığını döneceği tarafa verdiğinde;
  ve dizlerini de aynı yöne kırdığında;
  kayaklar dönülecek taraftaki kenarı üzerinde kalkmaya başlar.

  dönüşün hızı ile ayakkabı bağlarının olduğu kayakların orta kısmı dönüşün tersi tarafa baskı yapar,
  kayakların ön ve arka uçları ise dönüş yönünde esner,
  dolayısı ile kayak iyice esneyerek, çember şeklinde bir rota üzerinde ve kenarları üzerinde gitmeye başlar.
  (karton/banka kartı vb. bir nesneyi hafif daire şeklinde bükerek kenarı üzerinde dairesel bir yörünge üzerinde gitmesi gibi canlandırılabilir.)

  böylece, paralel dönüş yaparkenki genel durum olan fren ile hızın kesilmesi önlenmiş olur,
  maksimum hızla dönüş sağlanır.

  böyle anlatınca çok kolay geliyor da;

  - bir kayağın ayağınızda, diğerinin çıkıp 10 metre geride kalmasına,
  - sola dönerken, sağa takla atmanıza,
  - sağ kayak yerdeyken, sol kayağın ucunun arşı işaret etmesine vb.

  ilginçliklere sebep olacak bilimum deneme gerektiren dönüş tekniğidir.
 • her sene kayağa gitmeden önce gittiğimde bu stili çalışıcam diye plan yapıp,gittikten sonra kafaların güzel olmasından dolayı planımı hep bir sonraki seneye bırakan şahane kayma stili.bu sene yapıcam ama. *
 • kayakta bir alp disiplini tekniği. kayaklar bir birine paraleldir. dönüşlerde kayakların çelikleri kullanılır. karı süpürme yapılmaz. kayaklar bu stilde tren rayına benzer iki paralel çizgi şeklinde iz bırakır. tekniğin doğru olması için omuz, kalça ve dizlerin konumu çok önemlidir, vücut z şeklini alır. dizlerin aynı oranda bükülmesi tekniğin doğru uygulanmasını sağlar. bu teknikte kayak çelikleri tamamen yere temas eder. paralel dönüş ile arasındaki bağı şöyle özetleyebiliriz. her paralel dönüş carving değildir, ama her carving paralel dönüş olmak zorundandır.
 • kayak için konuşacak olursak;
  carving çok atla deve bir dönüş tekniği değildir. aksine klasik kayaklara göre dönme aksiyonu çok daha kolaydır. süratli olmak bu aksiyonu kolaylaştırır. tüm olay dizlerde biter, dönmek istediğiniz tarafa dizinizi biraz daha fazla kırar ve kayağı biraz daha öne uzatırsanız, dönme eyleminin gerçekleşmeye başladığını görebilirsiniz.
  bu eylemi makul bir süratte yaptığınızda sadece kayak kenarları pistte değer ve karı keserek döner.

  carving kaymak için geniş pistler her zaman daha idealdir. dar pistlerde çok keyif vermez.

  bu video'da mevzu güzel anlatımış.
 • türkçesi oyma, oyuk açma olarak bilinen carving snowboard ve kayakta çelik üzerinde kayma anlamına gelmektedir. snowboarda evde halının üzerinde çıksan bile keyf verir o ayrı ama, kar üzerinde iki türlü kayma şekli vardır.

  birisi skidded turns denilen sürüklenerek kayma şekli. pistte bi sağ bi sol fren yapmak suretiyle gerçekleşir. ağırlığını bi tarafa verdiğinde o tarafa doğru ivme katederek kayma gerçekleşir. off pistte, yani pist dışında da bir nevi bu tür kayma şekli kullanılır ama tabi tekniği biraz daha farklıdır, batmamak için hafif arka ayak üzerine ağırlık binerek önü havada tutmak şeklinde.

  diğeri carving turns denilen çelik üzerinde oyarak kayma şeklidir. pistte belli bir hıza ulaşıp boardu eğerek çelik üzerinde kayılır. snowboardların yan çeliklerinde side cut denilen belli bir ovallik vardır. çelik üzerine çıktığınızda sizi bu ovalin çapı genişliğinde bir yarım daire çizdirecek şekilde pistte gezdirir. ön ve arka çeliğe sırasıyla çıkarak carving slalom gerçekleşmiş olur.

  carving tekniği her ne kadar batılı ülkelerin iyi snowboardcuları tarafından sahiplenilse de, dünyada bu işi en iyi yapan japonlardır.

  carving de dünyanın en iyi carvingçisi tanıtılan "ryan knapton" diyorlar ama, bir japon "kazunori hirama" değildir.

  ya bunlar hep dış güçlerin oyunları işte.
hesabın var mı? giriş yap