şükela:  tümü | bugün soru sor
  • zeminlerin likit limitdegerlerini bulmaya yarayan deneylerden birisidir.bir diğer yöntem ise koni penetrasyon yöntemidir.

    no:40 (0.425 mm) elekten gecen zeminden yaklaşık 100-120 gr arasında alınır.
    zemin örneği damıtık su ile macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.casagrande aletinin tasına konur ve oyuk açma bıçağı ile 2 mm genişliğinde oyuk açılır.saniyede 2 düşüş yapacak kadar casagrande aletin kolu çevrilir.zeminin su muhtevasına göre bu oluk alt tarafından kapanmaya baslar.10 mm lik kapanmada işleme son verilir ve kapanan bölgeden zemin alınır.su içeriği bulunur ve kolu çevirme sayısı not edilir.zemin örneğine biraz daha damıtık su konur ve bu işlemler 4-5 defa edilir.

    sonuç olarak su içeriği ve düşüs sayısının yer aldıgı koordinat ekseninde 25 düsüse karşılık gelen su içeriği zeminin likit limit değerini verir.
  • portekizce büyük ev anlamına geliyormuş galiba. sahibinden.com'da ev ilanlarına bakarken çekmeköy taraflarında bu isimde bir site olduğunu öğrenmiş oldum. ister istemez ''ulan nerden geldi aklınıza kosoca siteye casagrande ismi koymak'' dedim ama adamlar da haklı, isim bulmak artık ciddi bir problem emlak işlerinde. yalnız ismin başta yazdığım portekizce'deki anlamından ortaya çıktığını sanmıyorum. muhtemelen benim de aklıma ilk gelen, daha doğrusu casagrande deyince herkesin aklına ilk gelen şeyden türettiler. uğraştığım şeylere bak gecenin köründe ya...

    casagrande sitesi, atterberg blok, no:40, çekmeköy, istanbul.