şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: jude law)
  • ing. 'dava yasasi' gibi bir anlama cikan, "kamu yasasi" anlaminda hukuk terimi. yargiclarin** eski olaylara** bakarak karar vermesi.
  • daha önceden verilmis kararlarin, sonradan ortaya çikan uyusmazliklar bakimindan baglayici oldugu hukuk sistemlerinde (bkz: common law) ortaya çikan olaylar ve örnekler hukuku.
  • bizim hukuk sistemimizde case lawa en yakin kavram ictihattir.
  • anglosakson memleketlerinde kullanilan bu hukuk sistemi yeri gelmis amerikalilar salak önyargilarimizin pekismesinde katalizatör görevini üstlenmistir. zira odur ki case law un gecerli oldugu yerlerde tck misali bir ceza kanunu kitabi bulunmaz. hic bir zaman olmamistir. mahkeme hakimleri cezai bir hüküm vereceklerken bir ceza kanunu kitabini degil daha önceki benzer davalarda diger hakimlerin aldigi kararlari referans alir. bu baglamda da her yargicin bir davada aldigi karar kanun hükmündedir. durum böyle olunca da hakim beyler mütemadiyen kanun cikarmakta, tabiri caizse kanun basmaktadir.

    simdi buraya kadar her sey normal. ama misal günün birinde denyonun teki birisi rüzgarli havada tükürdü, tükürük de rüzgarin etkisiyle bunun gözüne $ap diye yapisti, kendisi bundan "zarar" gördü diye hizini alamayip olayi yargiay intikal ettirdi. hakim bey de bir karar vermek durumunda oldugu icin bunun üzerine "tükürmeyin kardesim rüzgarli havada , insanlarin suratina geliyor" diye bi karar aldi. karar da kanun hükmünde oldugundan bakin ne oldu? "abi maryland kanunlarina göre rüzgara karsi tükürmek yasakmis ihihihi. amerikalilarin gercekten cok salak oldugunu düsünüyorum". örnekler cogaltilabilir, her spesifik örnek icin (ahaha ohio da buzdolabinda uyumak yasakmis , north dakota da ögle vakti tras olmak yasakmis vs vs gibi) iste bu kadar da salaklar denilebilir. sanilir ki amerikali hukukcular isi gücü biraktilar, o kadar salak bi ulusun o kadar salak bi ferdi olarak ceza kanunu cikarirken "evet beyler yaziyoruz , cinayet, gasp, adam kacirma, hirsizlik, rüzgara karsi tükürme, evcil hayvanlara sigara icirme" gibi denyoluklara giristiler. bi an durup demez kimse abicim bu kadar da salak olamazlar vardir bunun bi olayi diye, ama neden densin her seyi aciklayan ultimate cevap hazir iken , elde amerikilar salak, her türlü salaklik cok salak olduklarindan oluyor oralarda gibi mevcut önyargiya bahis salakliktan daha da büyük bi salaklik varken.

    hayir su case law bizde de olsa, bizde de kayseride disi agrayan arkadasin disine tabanca sikip aciyi hafifletmek yasakmis, istanbulda arkadasin götüne kompresörle hava basmak yasakmis gibi kanunlar olacak, dünya kamuoyunun tasakoglanligi olayinin en bombastigini yasayacagiz haberimiz yok. sonra da aglariz, yurtdisinda niye iyi temsil edilmüyürüz, aslinda bu kadar salak degiliz böüüü diye.
  • içtihat hukuku, emsal kararlara dayanan hukuk.

hesabın var mı? giriş yap