şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yillar once bayram harcliklarimi biriktirip aldigim, calinmasiyla yerle bir oldugum saat. efsaneye gore bazi arabalarin uzaktan kumandasini da 'learn' modu ile kaydedebilmekteydi.

  sonradan metal gorunumlusu cikmisti. 60dolar civarindaki fiyatiyla 'vay anasini' dedirtmistir.
  http://www.casio.com/…imepiece/databank/cmd40f-7cb/
 • yıllar sonra nostalji babında bugün karşıma çıkmış saat. vestel marka klimanın kumandasını kendisine doğrultup, hafızasına ekledikten sonra klimayı çalıştırdığını görmekle gene kendini ispatlamış bi garip büyülü saat.
 • 8-9 sene once kullandigim, su anda dolapta pili bitik vaziyette duran cefakar saatim.
 • bir arkadaşım sahipti bu büyülü saate. ben de istiyordum ama benim sevdiğim böyle uçak oyunlu bir casio saat vardı, son 3000 skorda bitiyordu, modelini hatırlayamadım şimdi.

  neyse efenim biz cmd40a dönelim. babamın o zamanlar takıldığı bir öğretmen evinin lokalinde galatasaray-fenerbahçe derbisi hıncahınç bir kalabalık ve acımasız bir sigara dumanı altında seyrediliyordu. biz arkadaşla planımızı yapmıştık, çok öncesinden. saatlerimizi ayarlamıştık. ben samsunspor hastasıydım o zamanlar. babam galatasaray'lıydı ve neden ısrarla o maça gelmek istediğimi anlayamamıştı. plan şu şekilde işleyecekti; maçın en heyecanlı yerinde düğmeye basıp kanal değiştirecektik. nitekim öyle yaptık, adını hatırlayamadığım bir futbolcu gol atmak üzereydi, ben işareti verdim ve başka bir kanalda alakasız bir program çıktı. küfürler gırıla gitti, herkes elinde kumanda olan kahvehane sahibini suçladı. biz ise hiç çaktırmadık. gülemedik bile. ortam gerilmişti. sonra usulca sıvıştık ordan. ve zaferimizi kutladık.

  o zamanlar gnctrkcll bile yoktu, çocukken yapılacak 100 şeyden birini yapmıştık casio cmd40 ile...
 • sayesinde uzaktan kumanda karmaşasından kurtulduğum, uzun yıllardır kullandığım kullanışlı ve işlevsel saat. televizyona ayrı kumanda, uydu alıcısına ayrı kumanda, diğer cihazları da hesaba katınca... saatin öğrenme işlevi sayesinde tüm cihazların en önemli kumanda işlevlerini, örneğin televizyonun açma / kapama ve ses, uydu alıcısının kanal değiştirme işlevini saatle yakalayıp kullanıyorum, mis, ortada kumanda yok. yıllar evvel can sıkıntısından simgesini yapmıştım, 128x128 png32, belki birilerinin işini görür diye paylaşıyorum:

  http://img685.imageshack.us/…85/1638/casiocmd40.png

  bi kötü yanı varsa, o da su geçirmeme garantisi olmamasıdır. bi tanesi böyle bozmuştum.
 • valideye aldırana kadar 1001 takla attığım, emelime ulaştığımda ilk daşşağımı ev halkıyla geçmeme vesile olmuş saat. unutmam; 90'larda 20 milyon lira gibi bi' para vermiştik alete.

  çocukluğun verdiği o masumane piçlik ile yazlık mekanlarda ~200 kişinin izlediği derbi maçı bir anda kapatırdık bu saat ile.. tabii insan yediği küfrü şimdi idrak edebiliyor.

  (bkz: hey gidi günler)
 • sanırım bana lise döneminde kullanmak nasip olmuştu bu saati. kırmızı on off tuşu ve önündeki kızılötesi sinyal bölümü ile bilimkurgu filminde hissettiriyor adamı tabi o zamanlar. bozuldu mu kayıp mı ettim tam hatıramıyorum ama başıma ilginç bir olay gelmişti bu saati kullanırken. bir keresinde carousel'in önünden geçerken vitrinde bir televizyon olduğunu gördüm. saatin de televizyonun kumanda kodunu otomatik olarak bulma özelliği var. cihaza karşı tutup kırmızı tuşa basıyorsunuz sürekli. sinyal uyarsa cihaz kapanıyor. ben de o moda girmişim basıyorum kırmızı tuşa sürekli. ben basarken birden vitrinin tüm ışıkları söndü! o şaşkınlıkla direk uzamıştım vitrinin önünden. hala merak ederim tesadüf mü oldu ben mi söndürdüm ışıkları diye.
 • ayda bir pili biten apartman giriş kumandasının uzun ömürlü alternatifi.. allah razı olsun.
 • hala cayır cayır kullandığım, bir geek ürünü olarak dahi işlevini fazlasıyla yerine getiren kızılötesi ürünler yok oluncaya kadar sınırsız işlev sahibi olan şahane saat.
 • zamanında bizi çok eğlendirmiş, isviçre çakısı kılıklı emektar kol saatim.

  televizyon listesi: http://ftp.casio.co.jp/…ld_manual/wat/en/qw1174.pdf