şükela:  tümü | bugün
 • casio tarafindan uretilmi$ en dayanikli saatlerden biridir. 2029 yilina kadar onceden programlanabilir. 8 haneli hesap makinasi, 50 hafizali databank, 1/100'luk kronometre, 24 saat dilimine gore dunya saatleri, alarm, ayda maksimum +/- 15 saniyelik sapma, su gecirmezlik gibi bircok guzel ozelligi mevcuttur. casio'nun en ucuz databanklarindan biri oldugu icin bir donem ozellikle cok ragbet gormu$tur.
 • yıllar sonra bir çekmeceden çıkıp gelen, pil koyduğum anda çalışmaya devam edeceğine emin olduğum saat.. tabi evet.
 • modeli hakkında yamulmuyorsam, plastik ve metal (gövde+kayış) şeklinde iki seçeneği olan bir saatti.

  kısıtlı sayıda databank kaydını(8 gibi kalmış aklımda) 4 haneli şifreyle girilebilen bir özel bir bölümde tutabiliyordunuz sanki. şifre girmeden resetlediğinizde, içindeki verilerle birlikte şifre de resetleniyordu.

  böyle bir teknolojiydi işte...

  hazır aklıma gelmişken yıllar sonra bir analiz de patlatayım bu dönem saat teknolojisiyle ilgili olarak.

  o dönemler insanların yanlarında taşıdığı portable yegane elektronik ekipman saatti. dolayısıyla schedule takip etme, dünya saatlerine bakmak, hesap makinası, alarm, fihrist * gibi temel ihtiyaçların bu ufacık tefecik saatlerle yapılması öngörülüyordu.

  hakkını da vermek lazım, gereksiz de olsa innovative bir çok ürün çıktı o yıllarda. televizyon kumandası olarak işlev görebilen saatten en son yerin bilmemkaç metre altındaki sıcaklığı ölçebilen saate kadar türlü türlü fonksiyona sahip saatler piyasaya sürülüyordu.

  sonra cep telefonu çıktı ve yaygınlaşmaya başladı. yukarıda belirttiğim ihtiyaçların hepsi cep telefonları aracılığıyla halledilmeye edilmeye başlandı ve o noktadan sonra saatler yalnızca saatlik yapmak yolunda devam ettiler kariyerlerine.

  kanımca yakın bir gelecekte benzeri bir analiz cep telefonları için de yapılabilir konuma gelecektir (bkz: smartphone) (bkz: pda)
 • bunun yıllarca kullandığım dbx 102 adlı databank'ı 100 hafızalı bir upgrade'i de vardır.
 • 1997'de uzaktan kumandalı modelini alacakken "daha kullanışlı ve daha fonksiyonel" olduğu için bunu tercih ederek 6.750.000 tl'ye sahip olduğum, o günden bu yana sadece 2 kez pil değiştirdiğim, hala çekmecemde tıkır tıkır çalışmasına devam eden müthiş saat. cep telefonunun yaygın olmadığı dönemlerde telefon rehberiyle bir çok kez hayat kurtarmış; alarmlı ajandasıyla bir çok önemli olayı unutturmamıştır.

  ancak su geçirmezlik özelliği yoktur, dikkat edilmelidir; zira diğer casio'ların aksine hiç bir yerinde "water resistant" yazmaz.
 • casio f-91w başlığını solda görünce aklıma geldi benim emektar. 94 yılında almıştım, ortaokul lise derken uzun bir süre kullandıktan sonra kendisini emekliye ayırmıştım. hesap makinesi, ajandası, telefon rehberi, kronometresi, alarmı çok işime yarmıştı gerçekten. hiç unutmamıştım kendisini, koyduğum çekmecede emektarı arada bir görür halini hatrını sorardım. kendisini askere giderken tekrar kullanmaya başladım. orada da çok işime yaradı. pilini en son orada değiştirmiştim, üçüncü kez. 15 yılda üç pille idare etmiş yani. bir de hiçbir yerinde su geçirmez yazmamasına rağmen gayet su geçirmeyen bir saatti kendisi. çocukken denizde taktığımı hatırlarım. hatta askerde duşa da çoğu zaman kolumda kalırdı. tık demezdi. canım benim.
 • ziyadesi ile dayanıklı bir saat modeli idi. şuan sıfır 150-200 tl arası ender de olsa bulunabiliyor.

  caps di casio;

  http://image.rakuten.co.jp/…a_bank/dbc_62_9gz_l.jpg
 • lise dönemimde databank özelliğini kullanarak tarih, coğrafya ve edebiyat derslerinde kopya çektiğim saat. bir çok dersi sayesinde geçmişimdir, canım benim.
 • yıllarca pil diye ağladıktan sonra kapanan saate yıllar sonra pil taktırdım, sorunsuz çalışıyor. bu saatin şifreli hafızasına ulaşmanın da bir backdooru vardı, bir şeyler yapıp görebiliyorduk. hafızası da duruyor anladığım kadarıyla, ama şifreyi hatırlamadığım ve backdooru bulamadığım için göremiyorum veri bozulmuş mu sağlam mı.