şükela:  tümü | bugün
  • mühendis adayının yakın arkadaşı,vazgeçilmezi ,yanından ayıramadığıdır.ilk seneden sonra o kadar bağımlılık yapar ki tatilde bile çantasında taşıyanı vardır.(bkz: itü'de mühendis olmak)
  • universitelerin mühendislik bölümü 1. sınıf öğrencilerinin , işini görecek bir hesap makinesidir . ne fazla fonksiyoneldir , ne de çok basittir , tatmin edicidir. kimya dersleri ile ayrılmaz bir bütündür..
  • casio fx serisi hesap makineleri arasında en dandiklerinden olan hesap makinası. fiyatı 10ytl ile 15ytl arasında değişmektedir. casio fx5500la hesap makinamı kaybettiğimden ilk tecrübemizde bana bakkal hesap makinasından hallice geldi.

2. dereceden denklem çözemiyor, sınavda işin gücün yoksa kök bulmaya uğraş, hele bir de kökler komplekse.
    karmaşık sayılarla işlem yapamıyor. bu işlemleri elle yapmak gerekiyor ve oldukça vakit kaybettiriyor.
    ekranı pek kaliteli değil, alt satır seven segment tadında gösteriyor rakamları.
    en önemlisi formül hafızası yok! ne zormuş lan formül ezberlemek.

sınavlarda kompleks sayılar ve bol bol 2. dereceden denklem çözmesi gerekenlere göre değil, formül ezberleyemeyenlere göre hiç değil. sınavlar bitince ilk işim zararına satıp kendisinden kurtulmak olacak.
  • (bkz: casio fx 95ms)
  • 2008 yilinda hazine mustesarligi tarafindam duzenlenen aktuerlik sinavlarinda kullanilmasina izin verilen tek hesap makinesi. pek bir ozelligi olmamasi acisindan hazine mustesarligi tarafindan sinav icin uygun gorulmustur zannimca.
  • üniversite öğrencilerinin ilk yıllarında kolaylıkla kullanabileceği, aman efendim denklemi bir satırda yazayım, yok efendim bana sin cos yeter diyenler için üretilmiş basit bir bilimsel hesap makinesi. formül hafızasının olmaması hocaların en sevdiği özelliğidir. bu sayede sınavlarda bu hesap makinesine izin verirler. sınav başlangıcında makinenin sağına soluna formül yazılmış mı diye kontrol etmeyi de unutmazlar. bu amaç uğruna makinelerin kapaklarının toplandığı dahi görülmüştür.
  • bazı hocaların öğrencilerin boyunlarına astırdığı, öğrenciler arasında en popüler bilimsel hesap makinesi.

halen mezun olunamayan mühendislik fakultesine yıllar yıllar evvel, şu anda aynı bölümün 1. sınıfında okuyan çocuklar okuma yazmayı yeni söktüğü yıllarda girilmiştir. "introduction to x" isim kalıbına uygun dersler alınmaktadır. dersin öğretim görevlisi her hafta hesap makinemizi yanımızda getirmemiz gerektiğini tembihler ama tutan kim tabi.. her hafta sadece 2-3 kişi getirir..
    bir gün bu hoca dellenir ` :dellenmek` ve patlar.

"bir mühendis için hesap makinesi her şeydir. o hesap makinesi var ya o makine.. boynunuzda kolye niyetine asılı olacak."

biz tabi betimleme sanatının inceliklerini sergiliyor sanıyoruz hocamızı..
    ama çantasından çıkarıverir hesap makinesini.. makineye bir ip bağlı.. asar boynuna.. iki saatlik dersi boynunda kolye gibi kocaman makine asılı olarak anlatır dersi.
    (bkz: bu da böyle bir anımdır)
  • alman lisesi, avusturya lisesi gibi yabancı dille eğitim yapan liselerin öğrencilerinde en sık görülen hesap makinesi. zaten bu seviyede formül hafızaya alan veya denklem çözen grafik çizen fonksiyonlara izin verilmediğinden işi rahat görür. 5 senedir taş gibi çalışıyor.
    bunlar çok sık hacılanırdı bir de, 5 senenin sonunda kimin hesap makinesi kimde, kimse bilmezdi.
  • beş sene kullanıp hala bazı fonksiyonlarını çözemediğim kavram karmaşası.

küçükken, babamın gömlek cebinden eksik etmediği küçük hesap makinasına fazla alışmış olmamdan mıdır nedir bir türlü kabullenemediğim ve kaybetmeden en uzun süre kullandığım eşya bu oldu. birinci sınıfta gözümde fazla abarttığım için türev integral sınavlarına makinaya güvenip çalışmadım, sınavlar alttan bana çalıştı. ikinci sınıfta istatistik vizesinin yarısını, 10 üzeri -4 yazabilmek uğruna harcayıp istatistiği bıraktım. üçüncü sınıfta leblebi yazmanın büyüsüne kapılıp çok zaman kaybettim. dördüncü sınıfta shift-log, shift-ln fonksiyonlarını öğrenip 10 ve e üzeri çok sayı yazıp, eğlendim. daha sonraları makinanın foksiyonlarını kavramaya başlayınca her yanına kopyalar yazıp okulu bitirdim. şimdi önümde duruyor. üzerindeki kopyaları silmeyerek gelecek nesillere yazılı kaynak bırakıyorum. yazılı kaynak makinası.
  • başımın belada olduğu hesap makinesi...

bir umut geldim buraya. bu alet sağ üst köşede sürekli "eng" uyarısı veriyor ve şu an bırakın kompleks kök, iki basamaklı iki sayıyı bile çarpamıyor...

pili filan değiştirdim..türk usulü tüm tuşları ile oynadım olmuyor.. kullanım klavuzunu atmamış ya da bir bilgisi olan engin arkadaşlardan, yardım diye inleyen şu zavallıya yardım yağsın istiyorum.