şükela:  tümü | bugün
  • 3 gün önce internet üzerinden edindiğim bisiklet. hayatı; market alışverişinde a101, bim, giyimde lcw, teknolojide xiaomi ve internetteki en ucuz ürünlerle geçiren şahsımın tercih ettiği üründür. neden bu bisikleti tercih ettiğime gelirsek;

tek amörtisoru, 26 jant ve üstü, yetişkinlerin bineceği ve görünümü de idare edebilen bir bisiklette en ucuz buydu(339 tl). 1 aylık internet taramasından sonra ümit(pegretta) olsun, salcano'nun hector serisi olsun birçok çift amortisörlüyü düşünsemde(onlar 70 ile 200 daha pahalıydı) cassano'da karar kıldım. internette 2 seçenek çıktı karşıma bu markanın. pro jaguar ve runner. sitede daha ucuz diye ''pro jaguar'' istedim. özel seri mat boyalı ama daha pahalı(10 tl) runner'ı yollamışlar. 1000-2000 tl'lik bisikletler havada uçuşurken 300 bandında bisiklet almamdan mütevellit acımış olsalar gerek.

bisikletin durumunu anlatmaya gelirsek; bu fiyata yetişkin sıfır bisiklet haliyle kalitesiz olacak, viteste bazı ayalarda zincir atmasa da takır tukur ses çıkmakta, arka firen yayı hafif sıkıntı falan, onlara değinmiyorum dedim ya bu fiyata bunlar normal. ancak normal olmayan konulara değinirsek; çocuğunuza veya ufak kardeşinize almıyor''sanız'' en önemli sorun sele borusu yani koltuk borusu uzunluğu. elemanlar 20 cm'i bulmayan sele borusu yapmışlar. çok hafif olan bu bisiklet sırf koltuk boyu kısa diye çok yoruyor. haliyle hemen internete girip aradım boruları, 69 ile 150 arasında değişiyor istediğim ölçüler. tabi malum bisikletin 4'te 1 fiyatını gidip koltuk boruna verir miyim? tabiki vermem. konya menşeyli alim motorda sele borusunu 14.99'a gördüm ama onun u zunluğu yazmıyordu sadece kalınlığı yazıyordu. artık bir adet eski boru bulacaz, mahallede kaynak yapan oldu mu yanına gidip sağlamından kaynattıracaz.

yine bir diğer handikap'ı suluk için delikli yer hazırlamamış olmaları. bisikletin kalitesizliğinden dolayı delmeyeceğim suluk alınca. malum zaten sıkıntılı bir bisiklet, delik riske atabilir. 100 tanesi 2.90 tl olan plastik kelepçe(şeytan kelepçesi de deniyor) alıp suluk kafesini sağlam olacak şekilde 6-7 kez saracağım. sıkıntı yaratmaz sanırım 750 ml değil 500 ml'li matara alıp daha garantiye alırım taşıma durumunu.

bisikletin nadir olan güzel yanlarına değinecek olursak, yukarıda anlattığımız sıkıntılı borusuna rağmen selesi yani koltuğu. inanılmaz güzel bir tasarım ve çok rahat. bu kadar iyisini düşünmüyordum. sanırım borudan çaldıklarını burada geri vermişler. yine yukarıda yazmışım oldukça hafif. hiç yorulmadan 4 kat merdivenle çıkarıyorum.

velhasıl kelam bir ölücü olmam ve metrekareye birçok hırsız düştüğü yerde oturmamdan dolayı çalınma riskine karşı alabileceğim en uygun bisikleti internetten de olsa buldum. bisiklet fiyatları uçmuş durumda. artık her belediyenin turlar yapması, insanlardaki bisiklet aşkı ve vergi cehennemi olan ülkemizdeki malum durum dolayısıyla alabileceğimiz en uygun bisikletti.