• --- oyunbozan bilgi ---

filmin başında kovboy teyze* elvis plağı dinlemektedir. tıpkı bizim kahramanımızın her yerde yanında elvis albümlerini taşıyıp dinlemesi gibi... aslında onlar birbirleri için yaratılmışlardır. ancak bu uçak kazası sayesinde kadının rusya'ya göndereceği paketin vaktinde ulaşmamasının da etkisiyle olsa gerek kovboy çift boşanmıştır ve kahramanımız filmin sonunda teslimata gittiğinde çiftlikte sadece kadının adı yazmaktadır. eski kocası olacak kovboy da muhtemelen kendini nataşa'lara kaptırıp başka aleme gitmiştir.

moskova'daki kovboyun 5 metre ilerisinde kargo teslimatı veren kahramanımız da ancak böyle bir kaza ile nişanlısından ayrılabilecek ve kovboy teyze ile tanışabilecektir. ayrıca kahramanımızı hayatta tutan fotoğraf değil aslında görev aşkıdır çünkü bir paketi teslim edilmek üzere saklamıştır ve ona bu görev aşkını veren de kovboy teyzenin kargo paketi üzerine ve sonradan göreceğimiz üzere daha bir çok eserine işleyeceği kanat resmidir. kahramanımızı dönmeye-dönebileceğine ikna eden de aslında o paket olmalıdır ki yaptığı tahtadan salın kanatlarına o paketteki kanatların aynısını resmetmiştir.

bu kadar ipucu varken filmin bittiği yerden sonra ne olacağını tahmin etmek zor değil. bu ruh ikizlerinin hayatının geri kalanını seyircinin hayalgücünün sonsuzluğuna bırakmak bence isabet olmuştur.

--- oyun bozan bilgi ---
  • nerde okumustum hatirlamiyorum. robert zemeckis'e sormuslar;

-peki filmdeki kutunun icinde ne vardi?
    -gps'i olan bir uydu telefonu.

(bkz: anladin sen)
  • sizi bir voleybol topunun* arkasından ağlatabilen bir film...
  • tom hanks'in holivud starı olsun olmasın ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu bir kere daha gösterdiği, kanımca uçak kazası ve deniz sahneleri gerçekten çok başarılı fakat sosyoloji ve psikoloji yönünden fena halde tartışılabilir film. holivud filmlerinde mesaj verilmesi yasaklansın.wilson yardımcı erkek oyuncu oskarı alsın.
  • bu filmin içinde uzunca bir sessizlik var ya, işte o sessizliği seviyorum ben.
    başında ve sonunda çok gürültü var; partiler, yılbaşı eğlenceleri, kalabalık...
    sonra wilson var. tüm o sessizliği bozan. dır dır edip hiç susmayan. ve medeniyete kavuşmak üzereyken uzaklaşıp giden.
    galiba hayatta ne olursa olsun o wilson'u kaybetmemek gerekiyor. ne olursa olsun.
  • gerçek anlamda hayatta bir yalnızlık öyküsü. bakıp görülen fakat farkedilemeyen hayatımızı kolaylaştıran aletlere bir övgü filmi.

--- spoiler ---

fed-ex isimli kargo şirketinin uçağının okyanusa düşmesi sonucu uçakta bulunan 4 kişiden sadece tom hanks kurtulur. uçağın okyanusun derinlerine batarkenki hayatta kalma çabası epey görmeye değer derecede güzel işlenmiş. denizin derinliklerine çeken uçan enkazından şişme bot yardımıyla kurtulan tom hanks çok güçlü bir fırtınanın ortasında kalakalır. o küçük şişme botla apartman boyundaki dalgalarla mücadele eder ve bir şekilde bir kara parçasına çıkar.

ilk başta adanın üzerine çıkmaya çekinip kıyısından kıyısından diz boyu suda etrafında dolaşır. sonra cesaretini toplayarak adada gezinir en yüksek noktasına çıkar ve tamamen ıssız bir adada olduğunu farkeder. karadaki en büyük hayvanların yengeçler olduğu tropik bir adada esir kalır.

kargo şirketinin sahile vuran paketlerinden bazılarını açar. o anda ulan ne kadar gereksiz şey varsa var şansa bak dersiniz ama adamın 4 yıl sonunda paten demirlerini bir balta gibi kullanıp ağaç kesmeye başladığını görürsünüz. o işe yaramaz denilen müzik bantlarını birer ip gibi kullanarak sal yapmakta kullanır.

her şeye rağmen tek bir kutuyu açmaz ve filmin sonunda o kutuyu sahibine teslim eder 4 yıl sonra kurtulunca. hatta bununla dalga geçen bir fed ex reklamı mevcuttur. o son açılmayan pakette su geçirmez gpsli bir haberleşme aleti vardır.

yalnızlığının sonucunda tek arkadaşı adadaki voleybol topu wilsondur. wilsonun oluşumu da ateş yakmaya çalışırken elini tahtalar keser ve eli kanar. topa dokununca el izi şeklinde kanlı bir iz kalır. daha sonra bu kanlı el izine yüz şekli oluşturarak yanlızlığını bu voleybol topuyla konuşarak gidermeye çalışır. hatta sal yapıp uzaklaştığı sırada okyanusta wilsonun kaybolmasıyla ilk defa tom hanksi ağlarken görürüz.

kurtulduktan sonra anahtarlıktan çıkan ufak bıçak, bir butona basınca açılıp kapanan ocak çakmağının alevi, yine bir butona basınca açılıp kapanan ışık çok şey ifade etmektedir bence.

en sonunda sevgilisine kavuştuğunu zannetmişken onun evlendiğini ve bir kızı olduğunu farkeder. ilk başta kadın tom hanksin kollarına atsa da daha sonra evine geri döner.

çok ağır duygu yüklü film. tom hanks dışında kimse o duyguyu veremezdi bence.

--- spoiler ---
    edit: imla
  • filmin başlığının açılmasının üzerinden 14 sene geçmiş, 100 küsur entry yazılmış. bir allahın kulu da balinadan bahsetmemiş.

filmin gizli kahramanı balinadır.
  • tom hanks'in "i wasn't talking at the ball, i was talking to the ball" diyerek oyunculuk dersi verdiği filmdir.
    (topa konuşmuyordum, topla konuşuyordum)

filmi fedex reklamı olarak algılayanların, hayattan herhangi bir şekilde zevk alabildiklerine inanmıyorum..

bir sinema şaheseridir.
  • adadaki sahneler bir harika. değişim (hatta bir erme hali) nefis bir şekilde anlatılıyor, ve lakin adam geri döndüğünde bildiğin tom hanks; sanki adada mahsur kalıp akla hayale gelmeyecek badireler atlatmamış da, küçük su dökmeye gitmiş gelmiş.
  • lisedeyken arkadaşlarla izlediğimiz film. okulda 1 ay boyunca wilsıııııın wilsııın diye geyik yapmıştık.
    sonra aradan yıllar geçti denk geldi bir yerde tekrar izledim ve o gün bugundur liseli halimize saygı duymuyorum.
    o psikolojiyi anlayabilmek için zaman ve olgunluk gerekiyormuş çünkü
hesabın var mı? giriş yap