şükela:  tümü | bugün
  • tanım: içinde kendimi fazlasıyla bulduğum kore filmi.

--- spoiler ---

"ben bir çirkin ördek yavrusuyum. büyüyünce kuğu değil, sümüklü böcek oldum." cümlesiyle filmi daha en başından sevdim.

odasından dışarı çıkmayan kızı gördüm kendimde. koyduğu kuralları. tek fark odamda dürbün değil, teleskobumun olması ve odamın manzarasının adaya bakıyor olmaması.
    sürekli ay'ın fotoğraflarını çeken benden bir tane daha.
    adım sayarla sürekli adımlarını kontrol eden benden bir tane daha.
    hep yaşamın altıda bir kadar zayıf olmasını istemesem de ona benzer bir şeyi hep istedim, yani ay'da olmayı.
    tamam evde hiç mısır yetiştirmek istemedim, ama fasülye yetiştirdim. o da yaşama devam etmek için yeterli olur. umut için yeterli olur.

--- spoiler ---
  • klimaların pencere dışına takılan zımbırtılarının üzerindeki birikmiş güvercin kakalarını her gördüğümde aklıma bu film geliyor.

kahkaha attırmasada her sahnesiyle izleyiciyi kıkırdatması, çaresizliğine her güldüğümüzde baş karakterin bir adım daha arınması ve kurallar dünyasından sıyrılması, onun yerinde olsaydık biz ne yapardık dememizi sağlıyor. sabırlı ve disiplinli olup, doğanın biz nankör insanlara hediyeler bahşetmesini şükranla karşılayabilir miydik?
  • güney kore yapımı, izlenmeye değer film.

--- spoiler ---

bazen size kolayca tüketebileceğiniz çeşit çeşit börülce soslu erişteler sunarlar. ancak kendi yapacağınız börülce soslu erişte sizin umudunuzdur. sunulanları kolayca tüketmeyi seçebilirsiniz ama bu sizi umudunuzdan da edecektir.

--- spoiler ---
  • çok hoş bir film, sıkmadan izlenebiliyor ve hatta içinde öyle dokundurmalar var ki ayrı bir güzellik yaratıyor.

hafif bir sistem eleştirisi ile soslanmış, biraz da psikoloji serpilmiş.

dediğim gibi hoş ve lezzetli bir film. izleyiniz efendim