şükela:  tümü | bugün
  • iaaf tarafından cinsiyet testi istenen 1991 doğumlu 800 metreci bayan atlet. az önce genç yaşına rağmen dünya şampiyonu olmuştur ancak 2-3 haftayı bulacak cinsiyet testi sonuçlanana kadar akılardaki soru işaretleri silinmeyecek.
  • genel görünümünden ziyade hareketleri ve tavrı daha çok kafamı kurcalamış koşucu. koşudan önce yaptığı hareketler aynı erkeklerinki gibiydi, yarışı kazandıktan sonra gümüşü ve bronuzu kapanlar sevinçten çığlıklar atarken bu arkadaş altın'ı almasına rağmen en ufak gülümsemedi, hiç takmadı, zoraki olaraktan bayrağı alıp şöyle bir yürüdü. her ne kadar bana da erkek gibi görünse de cinsiyet tespit olayının açığa çıkması atletizm şampiyonasında oluyorsa bu da ayrı bir şerefsizliktir. kadınların fazlasıyla duygusal yaratıklar olduğunu göz önünde bulundurursak; eğer ki kadınsa, başarısında başka bir unsur aranması kendisini illa ki olumsuz yönde etkiler. öyle ya da böyle o önemli değil ama koştuktan sonra bu olay gündeme gelmeliydi. madalya elinden alınır bi şekilde zaten.
  • berlin'de düzenlenen dünya atletizm yarışlarında 800 metrede birinci olan bayan (!)atlettir. kendisinin tipi şüpheli bulunarak kadın mı erkek mi olduğunun araştırılması istenmiştir. rakiplerine açık ara fark atarak birinci olan 18 (!) yaşındaki caster semenya için uluslararası atletizm federasyonları birliği (iaaf), cinsiyet araştırması başlatmış. kızımıza ben de şöyle alıcı bir gözle baktım da ne meme var, ne kuku var, ne bel var, o zaman ne var lan it!

iaaf araştırmanın uzun sürebileceğini söylemiş. olm açıp bakın lan kukusu var mı diye, varsa kadındır yoksa erkek nedir yani? ya kestirmişse diye endişe etmeyin iyi bakarsanız o da belli olur.

http://www.internethaber.com/….php?id=204230&page=1
  • ben de görünümünden ziyade özellikle yarış öncesi tanıtım yapılırken gördüğüm tavırlardan kıllanmış bir insanım.

buyrun önce seyredelim: http://www.youtube.com/watch?v=5jesufemaos (0:40 gibi başlıyor)

diğer yarışmacıların ifadelerine baktığımızda, içinde bulundukları stresi anlamak mümkün fakat hiçbirinin hal ve tavırlarını caster arkadaşımızınkine benzetemedim. analiz edelim: kamera caster'a geldiğinde önce ileride sanırım isimlerin yayınlandığı bir noktaya bakıyorlar, işte hemen bundan sonrası önemli, zira ilk tepkiler hep göz kaçırma, gözleri yere eğme, sağa sola alakasız yerlere atılan kaçamak ve hızlı bakışlar, kolyesiyle oynama (davranış modifikasyonu) şeklinde tezahür ediyor. ben bunu dışarıdan görsem, bu kadın birazdan benzin istasyonu soyacak derim.

tabi burada yazdıklarım benim kuruntularım olup fazla lie to me izlemekten de kaynaklanıyor olabilir.
  • ismini ilk okuduğumda aklıma gelen:
    (bkz: castrate)
    sanki castrate edilmiş bir atlet, bir iş var bu işte...
  • bu atlet 17 agustosta yapilan 800 metre yari final ko$usunda da 1. olmu$tur. tam detaylari bilemiyorum ama iaaf'in 2 gun sonraki final ko$usunu bekleyip, atlet $ampiyon olduktan sonra cinsiyet testi istemesi bana biraz tuhaf geldi. genc ya$inda boyle davrani$lara maruz kalmasi, gelecekteki spor hayatini nasil etkiler bilemiyorum artik.
    sirf goruntusu yuzunde cinsiyet testi istenmi$se biz buna seyirci baskisi diyoruz. yok yari$taki derecesi anormal geldiyse ve test bu yuzden istenmi$se daha hizli ko$an kadinlar da olmu$ eskiden. bence iaaf akilli olsun.

ek: iaaf'in 3 hafta onceden testi istedigi bilgisi geldi. burada caster aplamizin ihmalkarligi var o zaman. yine de $ampiyona tarihine kadar testi vermemi$se yari$maya neden dahil edildi? yari$maya, atletin bu ihmalkarligina ragmen dahil edip, yari$lar bittikten sonra da teste meste giri$meye gerek yok bence.
  • iaaf hakkinda yaklaşik 3 hafta önce cinsiyet testi istemişti. şampiyona sirasinda diğer ülkeler iaaf'i sikiştirinca onlar da bunu bir kez daha hatirlatti. yani ortada şu anda istenen bir test yok, olayin üzerinden çok geçti ama şimdi şampiyon olunca bir kez daha hatirlatildi. yariş sonrasinda semenya'nin basin mensuplariyla karşilaşmasi da engellendi.