şükela:  tümü | bugün
 • aslen casterly ailesine aittir fakat lannister'ların kurucusu lann the clever silah veya ordu kullanmadan yalnız kuntizlikle casterly'leri kaleyi boşaltmaya ikna etmiş, kaleye kendisi yerleşmiştir. bu olaydan sonra lannister'ların soyu başlamış, casterly'lerin de tükenmiştir.
  ailenin kuruluşu bile bir çakallık bir dalavere yahu.
 • george r. r. martin'in dediğine göre the winds of winter'de göreceğimiz lannister şah kalesi.
 • --- s07e03 spoiler ---

  the unsullied ordusu tarafından daenerys targaryen adına fethedilmiş kale
  --- s07e03 spoiler ---
 • kitaptaki casterly rock.

  "casterly rock has never been taken by storm or siege. no castle in the seven kingdoms is larger, richer, or better defended.“ - the world of ice and fire

  lannister hanedanının binlerce senelik evi, 640m yükseklik ve 10km genişlikteki bir kayanın içi oyularak inşa edilmiştir ve westeros üzerindeki en büyük kaledir. klasik, tepe üzerine inşa edilen kalelerin tersine, casterly rock kayası, kalenin kendisidir ve bu kayanın için oyularak modern bir gökdelene benzer bir yapı ortaya çıkarılmıştır. westeros tarihinde kuşatma yoluyla bu kaleyi düşürebilen yoktur. bunun en önemli sebebi de, kaleye ulaşmanın sadece lion's mouth denilen bir tünelle, kayanın içerisinden olmasıdır.

  casterly rock, westeros'taki 7 krallıktan birisi olan westerlands'in başkentidir ve westerlands sınırların içerisinde, krallığın hükümdarı lannister hanedanına sadık, 54 irili, ufaklı hanedan ve lord vardır. dizide iddia edildiğinin aksine, bu bölgedeki altın ve gümüş rezervleri azalmış filan değildir ve lannister hanedanı, konu zenginlik olduğunda, diğer hanedanlardan farklı bir ligdedir. casterly rock, sadece westeros ve essos'un en zengin yeraltı kaynaklarına değil, batı sahilinin en önemli limanı lannisport'a da hükmettiği için son derece stratejik bir öneme sahiptir.

  ***

  --- dizi spoiler ---

  dizideki casterly rock.
  yamaca inşa edilmiş sıradan bir kaledir ve lannister hanedanının varisi jaime lannister, bu kaleyi "önemsiz" olarak tanımlar. artık altın kalmamış içerisinde, o yüzden burayı unsullied ordusuna vermekte bir sakınca yokmuş. krallığın başkentini taşıyoruz, çevremizdeki 50 küsür lord bir şey demez heralde. bir sabah uyanıp, başkentin unsullied'in elinde olduğunu görürlerse, yadırgamazlar bunu.
 • surdan 3 kat daha yüksektir.