şükela:  tümü | bugün
 • stephen king'in eserlerine çok güzel göndermeler var. eminim birçoğunu kaçırmışımdır ama birkaçını yazayım.

  --- spoiler ---

  needful things bildiğiniz üzere castle rock kasabasında geçiyordu. oradaki şerif de alan pangborn yani bu dizideki eski şerif. aynı zamanda the dark half'daki şerif.

  avukatın baktığı eski gazete küpürlerinden birisi cujo'ya gönderme. rabid dog tears through town.

  diğer bir küpür needful things göndermesi. shopkeeper missing after oddity store fire.

  nazi mahkumun okuduğu kitap lord of the flies. king, castle rock ismini bu kitaptan almış.

  pangborn toprağı kazıp köpeğin hala ölü olup olmadığını kontrol ediyor, elbette pet sematary göndermesi.

  shawshank göndermelerinden sadece birini söyleyeceğim. andy dufresne hapishanede herkes dinlesin diye şarkı çalmıştı. castle rock'da ilk bölümde eski müdür dale lacy intihar etmeden önce arabada aynı şarkıyı dinliyordu.

  jackie torrance de eğer isim benzerliği değilse the shining'den jack torrance'in bir akrabası olmalı. bu dizide böyle bir isim benzerliği olacağını sanmam.

  --- spoiler ---
 • şimdi bu dizinin köpürmesi bir stephen king fan'ı için başkadır tabi ki. king'in evrenine girmediyseniz, korku edebiyatının belki de gelmiş geçmiş en büyük ismini okumadıysanız anlayamazsınız.

  ha anlamanız çok da önemli mi? tabi ki değil. söylemek istediğim eğer king okuyarak geçmiş bir hayatınız varsa, castle rock belki kusursuz değil ama çok daha fazla keyifler, gizemler, gerilimler barındıran bir dizi halini alıyor. onun dışında kalburüstü bir gerilim seviyesinde kalıyor olabilir.

  kitapları okumak çok uygun bir tavsiye olmayabilir ama eğer bahsettiğim ekstra hazzı almak istiyorsanız carrie ile başlayarak, cujo, the dead zone, stand by me* ve needful things'i izlemek epey faydalı olacaktır. benim farkettiğim kadarıyla bütün bu hikayelere atıflarda bulunuldu ilk 5 bölüm itibarı ile.

  the shining, the green mile ve the shawshank redemption saçmasapan meşhur olduğundan onları çoğu kişinin izlediğini sanıyorum zaten.

  bütün bunların ötesinde castle rock, abrams adını duymamla hafif tırstırmış olsa da ilk beş bölümüyle pek iyi kotarılmış, inanılmaz bir potansiyel barındıran, uzun yıllarca ve dolu dolu sürebilecek bağlı ama bağımsız hikayelere gebe heyecan verici bir iş olmuş.

  --- spoiler içinde spoiler ---

  leland gaunt isteriz. biliyorsunuz pangborn genç iken leland gaunt adlı iblis beyimizi castle rock'tan patlatmalı kütletmeli kovar. tabi bu gaunt dayımızın kasabanın anasını bellemesinden sonra olabilir ancak.

  ama alan'ın kovması yetmez. gaunt ikinci raunda dönsün. çatışmalar başlasın.

  --- spoiler içinde spoiler ---

  çocuklar gibi olmasa da epey şeniz. beklemedeyiz.

  ha bir de king evrenine yabancı izleyiciler için son bir hizmet.

  (bkz: randall flagg)
 • 7.bölümü ile arşa çıkmış dizidir.

  --- spoiler ---

  an itibariyle bölümü bitirmiş bulunmaktayım ve boş boş duvarlara bakıyorum. bu bölümü izleyen herkes yaşamıştır bunu. ne izledim lan ben az önce?

  hikayenin temelleri daha sağlam bir zemine oturuyor bu bölümden sonra ancak ben o temellerden ziyade bir alzheimer hastasının gözünden olayları izleme olayına tutulmuş vaziyetteyim. bu sebeple son zamanlardaki en etkileyici şeylerden biri oldu benim için. kimin aklına gelmişse böyle bir fikir alnından öpüyorum.

  bölüm sonu müziğini de bırakarak gidiyorum ben. bir süre daha duvarlara bakacağım.

  --- spoiler ---
 • umarim su ispanyol merkez bankasinin soyuldugu b**tan dizi gibi populer olmaz. gerci o nu seven tayf bunu anlamaz diye dusunuyorum.
 • --- spoiler ---

  paralel evrenler arası bilerek veya bilmeyerek geçiş yapanlar yani henry deaver gibiler geçtikleri evrende şeytan muamelesi gören insanlar. sonradan geçtikleri evrenler onları bünyesinde kabul etmiyor ve anormal olaylar meydana gelmeye başlıyor. iş bu anormal olayları sebebiyle de mevcut evrenin içinde olan insanlar, onları şeytan diye nitelendiriyor.

  yani hem beyaz deaver hem de siyah deaver kendi evrenlerinde değiller. asıl şeytanı arayan ve o şeytan'ı kendi eliyle yaratan deaver'ların rahip babaları. bölüm içinde geçmişe doğru flashback göstermelerinin nedeni de bu yüzden.

  siyah deaver'in kafasının içinde olan fısıltılar da, bir nedenle başka bir evrene geçiş yapmış olan diğer 'şeytan'ların sesleri.

  yine siyah deaver'in ormanda kaybolup da neden donarak ölmediği bu bölümde öğrenmiş olduk. diğer evrendeki baba, bir şekilde başka bir evrendeki siyah deaver'i buluyor ve yıllarca evinde hapsediyor. hapiste kaldığı süre boyunca da -yani 29yıl -deaver hiç yaşlanmıyor. kendi evrenine geçiş yaptığında ise donmadan sağ salim kurtulabiliyor.

  --- spoiler ---
 • 9. bölümüyle 7. bölümün bile üstüne çıkan dizi. ancak bu kadar güzel bağlanabilirdi the kid olayı. fazla fantastik şeylere bulaşmadan dizinin kendi evreni içinde olabilecek en mantıklı şekilde bağladılar işi -ki daha cevap verilecek bir sürü soru var diğer olaylarla ilgili.-

  başlarken kimse bu projenin altından bu kadar iyi kalkabileceklerini düşünmemiştir herhalde. haftaya sezon finali de bu bölüm gibi olursa ve diğer soruları da cevaplarlarsa bu dizi şimdiden tv efsaneleri arasına girer.
 • iki bölümde nasıl toparlayacaklar diye düşünmüştüm. 9. bölümle neredeyse her şey açıklandı. kaldı bir bölüm.

  --- 9. bölüm spoiler ---

  henry(beyaz)'e çok üzüldüm. adamın çekmediği kalmamış. tam eşinin hamile olması ihtimali sırasında sen yanlışlıkla git başka evrene, orada kafes içinde 27 yıl kal. hem de doktorsun, alzheimer hastalığına çözüm aşamasındasın. en iyi arkadaşın molly ölsün, annen ruth seni bıçaklasın. kendi evreninde üvey baba dediğin alan seni bu evrende lacy'nin arabasından kurtarmasın. ve sırf bunlar babanın kafese tıktığı çocuğu (siyah henry) kurtarmak istediğin için. henry (beyaz) ruth'a yardım edebiliriz derken çipten bahsediyormuş bu arada.

  molly bok yoluna gitti. evrenlerin birbirine geçtiği yerde hapishaneden kaçanları kovalayan gardiyanlar vurdu sanırım onu yanlışlıkla. ayrıca işi gücü olan, loser olmayan molly'e bayıldım. ablasının loser olması güzel bir detay olmuş. molly'nin matthew'i neden öldürdüğünü de anladım. siyah henry diğer evrende matthew tarafından kafese tıkıldı. bunu sezen molly matthew'i öldürdü ki henry serbest kalabilsin. tabii öyle olmadı orası ayrı. matthew kendini vurdu diğer evrende. beyaz henry kurtarmış oldu siyah henry'i.

  şimdi olay henry (beyaz)'i kendi evrenine geri göndermek. 'molly sen hazırsın henry değil' derken bunu kastediyor sanırım. geri dönmesi için gereken şartların sağlanmasından yani.

  insanların neden öldüklerini de öğrenmiş olduk. yanlış evrende olduğunuzda etrafınızda kaos meydana geliyor.

  bu bölümde bill skarsgard çok iyi bir iş çıkarmış ortaya. son bölümü merakla beklemekteyim. bakalım henry (beyaz) geri dönebilecek mi? bu arada wendell nerede?

  --- 9. bölüm spoiler ---
 • dizideki paralel evren, king tabiriyle twinner, mevzusuyla jj abrams'ın alakası yok arkadaşlar. paralel evren stephen king'in romanlarında ve dark tower universe'de olan bir kavram. çok da önemli bir yeri vardır universe'de. jj abrams iki paralel doğru çizemezken stephen king bunları kitaplarında kullanıyordu.

  castle rock'ı sevdiyseniz ve stephen king universe'e girmek istiyorsanız bilgi almak için şu entry'mi okuyabilirsiniz:

  (bkz: #80597154)
 • --- spoiler ---

  kafamdaki soruları yazacağım sezon finali ile ilgili. adam gibi konuyu bağlamadılar.

  hangi motivasyonla beyaz henry tekrar hapse tıkıldı belli değil. niye müsaade etmedi siyah henry, beyaz henry'nin kendi dünyasına gitmesine.

  dahası var olmaması gereken bir dünyada olduğu için mi insanlarla etkileşime girdiğinde başlarına bir şeyler geliyor beyaz henry'nin, onu da tam anlatmadılar.

  ruth niye öldü alzheimer yüzünden mi intihar mı etti anlamadık.

  gözünden okla vurulan dallama ile sonradan karakolda vurulup ölen redneck'in konu ile alakası ne çözemedik. hani sesi falan bunlar da duydu falan da, ee sonra...

  siyah henry öbür dünyada ne yapıyor ne ediyor havada kaldı. dahası beyaz henry'nin kendi dünyasındaki hamile eşi ne yaptı bilemiyoruz. adam ortadan kayboldu, amann koy götüne ulan, başkasını bulurum mu dedi ? insan bir iki kare oradan bir şeyler paylaşır.

  yine söylüyorum j.j abrahms sikiğinin bulaştığı bir şey izlenmez kardeşim. yani bırakın yönetmenliği, prodüktör olduğu diziyi filmi, yönetmene çay çorba getirdiği bile ortaya çıksa uzak durun.

  amk manyağı hikayeyi yarrak gibi bitirmeyi, açıklanmamış milyon tane olay bırakmayı seviyor. sonra da, " hıamına gene bir sikim anlamadı izleyenler ahahha" diyerek mastürbasyon yapıyordur garanti.

  tanım : muhteşem bir dizi, muhteşem bir şekilde nasıl skip bırakılır onun anlatıldığı dizi

  --- spoiler ---
 • her evrenin kendine has bir titreşim frekansı olduğuna dair teoriler vardır. bu teori fringe'de işlendiği gibi paralel evrenlerin işlendiği dc comics animasyonları da bu teori üzerinden yürürdü.

  --- spoiler ---

  ait olmadıkları evrene geçen kişiler, geçiş yaptıkları evrenin dengesini bozacak bir frekansta titreştiği için çevresine olumsuz etki edip felaketlerin ve katliamların yaşanmasına sebep oluyor olabilir.
  siyah ve beyaz henry geçiş yaptıkları farklı evrenlerde bu sebeple şeytan muamelesi görüyor olabilecekleri gibi yarattıkları bu dengesizlik bahsi geçen şeytanın yuvalanması için gerekli ortamı da hazırlıyor olabilir.

  --- spoiler ---

  stephen king ve j. j. abrams'ın elini attıkları yapımda her şey olabilir.