şükela:  tümü | bugün
 • türkiye de ciddi anlamda ilk motorsporları sponsorluğunu başlatan firma.. işe ilk olarak 1981 senesinde ali güvener- güven gülmez ikilisinin murat 131 lerine destek vererek başlamışlardır. 1982 senesinde ali bacıoğlu- metin çeker ekibinin ilk türkiye şampiyonluğunu elde etmelerinin ardından bu ikiliye sponsorluk veren türkpetrol castrol, 1983, 1984, 1985 ve 1987 de ali bacıoğlu ile türkiye ralli şampiyonluğuna ulaşmıştır. 1988 de ise büyük yankı uyandıran bir transfer olayı ile emre yerlici, peugeot camel dan castrol e geçti, ali bacıoğlu ise emre yerlicinin boşalttığı koltuğa oturdu. almanya dan o zamanların pek parlak olmayan ama ucuz olduğu için tercih edilen otomobillerinden biri olan audi coupe quattro getiren castrol, emre yerlici-can okan ikilisi ile 1988 şampiyonluğuna ulaştı. 1989 da ise büyük bir bütçeyle ise girişildi ve lancia delta integrale 8 v getirtildi. 1990 senesinde emre yerlici 3. ve son ralli şampiyonluğunu da türkpetrol castrol adına kazanıyordu. 1990 türkiye rallisinde emre yerlicinin takım şefi ömer dormen ile normal etapta kafa kafaya çarpışmasının ardından büyük bir bütçe açığı ortaya çıkınca castrol 1991 senesinde yarışlardan çekilmeye karar verdi.
  1993 senesinde emre yerlici ve genoto işbirliğinde getirtilen ve şu an genoto nun kartal daki merkezidne çürümekte olan opel calibra 4x4 turbo nun üzerinde gözüken castrol 1994 senesinde ise yusuf avimelek in pistte yarışan toyota carina sına destek vermiştir..
  yavaç yavaş bu işlerden elini çeken castrol, türkiye de motorsporlarına yaptığı hizmetlerle anılır oldu.. şimdilerde ise intercity castrol rally raid team olarak vural ak- mehmet becce ikilisini destekliyor...
 • son reklamlarında her türlü zorlu koşula karşı en iyi olduklarını holding out for a hero parçası ile vurgulayan marka.
 • reklamlarında yüzlerinde maske ile motora yağ koyan kişileri görünce, uğur dündar baskınından korktukları düşünülen firma.
 • motor düşmanı karanlık güçlere karşı savaşan firma. gerçekten çok etkileyici.
 • yaklaşık 4 haftadır sitesindeki wrc castrol edge rally ile her hafta iki yetenekli oyuncuya ipod video vermektedir.
 • 25 senedir tüm motor yağlarında kullanılan polar katıklarını sanki yeni bir icatmış gibi piyasaya magnatec adıyla süren firma.
 • türkiye'de en çok tanınan motor yağı markasıdır.
 • 2000 yılında bp nin satın alıp birleştiği bir firmadır. türkiye'de bp gemlik tesislerinde harmanlama ve dolumu yapılmaktadır.
 • motosiklet motorları için yağ geliştirmek adına epey uğraş veren ingiliz firma. öyle ki flossie adını verdikleri, oldukça hassas ve kusursuz bir dakiklikle vites değiştiren, gaz açan/kesen robot-insanımsı garip bir yaratıkları var.

  flossie 1
  flossie 2
 • motorsiklet yağlarında en iyilerden,
  otomotiv yağlarında en iyilerden,
  kamyon/iş makinesi yağlarında en iyilerden,
  endüstriyel yağlarda en iyilerden,
  metal işleme yağlarında en iyilerden,
  sentetik/özel ürünlerde en iyilerden...

  her segmentte varlık gösteren başka bir madeni yağ firması var mı bilmiyorum ama adamlar hem varlar hem en iyiler!