• müslüman olduktan sonra deği$imi çok hızlı gerçekle$mi$ bir anda sarıklı falan olmu$, en büyük hatayı burada yapmı$ ki$idir.. insanlar deği$imleri kolay kabullenemezler.. cat stevens'ta da bu böyle olmu$tur.. halbuki bir anda $imdi ki haline bürünmeyipte olduğu gibi kalsaydı, islamı da $imdiki yaymaya çalıştığı gibi değil de islamın güzelliklerini müziğinin içine yayıp sevdirebilseydi insanlara o zaman pe$inde olanları (ki çok büyük bir kesimdi..) etkilemesi daha kolay olurdu..

bir de $öyle bi açıklamasını duymu$tum; "eğer müslüman olan ülkeleri kuran'dan daha önce tanısaydım müslüman olmazdım herhalde" demi$.." buradan da müslümanların islamı ne denli kötü ya$adıklarını özetlemi$tir..
  • “müslümanları görseydim müslüman olmazdım, iyi ki islamı kur’an’dan öğrenmişim.” diyen inançlı kişi.
  • dilimde küfürdür.

late 60's ve early 70's akımı yeryüzünde cereyan ederken niçin dünya'da olmadığımı sorgulama sebebim ve isyanımdır. anama babama sövüşümdür niye 30 yıl önce evlenip beni de 50'li yıllarda doğurmamışlar diye..
    niçin cat stevens'ın 70'lerin başındaki o zirve döneminde, saçı sakalı birbirine karışmış güneş gözlükleriyle artis artis dünyayı kasıp kavurduğu döneme canlı tanıklık edemedim diye haykırıştır dilimde...

mamas and the papas'larla, four tops'larla,everly brothers'larla ,beetles'lar jefferson airplane'lerle, beach boys'larla, simon garfunkel'lerle, elvis'lerle, dean martin'lerle, cat stevens'larla büyümek dururken can bonomolarla, mustaa çeçelli'lerle atilla taş'larla aynı dönemde yaşamaktan daha büyük bir ceza olabilir mi insana ya???

ayrıca cat stevens hakkında en merak ettiğim şey de şudur,
    müziği bıraktıktan sonra bir şekil kendi hayatına devam ettin kuran kursları islami şeyler falan eywallah.
    peki her konserinde, her dinletinde, her albümünde, her çapkınlığında adeta gölgen gibi yanında dolaşan o sarışın gitarist abiye ne oldu?
    onu hiç mi düşünmedin rio'ya taşınırken? yancını yarı yolda bıraktın gittin? islama sığar mıydı abi bu ? adam bütün hayatını senin yancın olmaya adamıştı...

ayrıca
    http://www.youtube.com/watch?v=0k6mqyu2gxm
    şu videoda yaşanan konserdeki olay, dünya tarihine girecek bir olay. wild world'ü ilk kez okuyor. oradaki dinleyicilerin arasında olmayı düşünsene.. trt arı stüdyosunda gibi alkışlamışlar bi de kibar kibar.. yer yerinden oynardı ulan bilseler..
  • "iki tur insan daima açtır. biri bilimi arayan, diğeri de parayı. " - cat stevens
  • emperyalizme karşı savaş vermiştik di mi lan biz? hem ülkemiz işgal edilmesindi, hem de kültürümüz,milli benliğimiz üste çıksındı. batı hayranlığımızdan, batıya karşı içimizde ortaya çıkmış şu kompleksten kurtulacaktık. abi yok, yine olmadı. tamam, topraklarımızı kurtardık ama şu kompleksten bir türlü kurtulamadık.

çanakkale savaşı'na yüz yıl sonra "yok lan zafer değil" diyenler var içimizde, istanbul'un fethi desen öyle. şimdi cat stevens/yusuf islâm... tamam, adam sadece din değiştirdi, milliyet değil ama o alışıldık refleksten midir nedir, adam islâmiyet'i seçti diye, yine bir aşağılama "biz seni yine cat stevens biliriz" tripleri. ille de batıyı, hristiyan avrupalı kimliğini bir şekilde yukarıda tutma gayreti. adamın kendisi o kimliği reddetmiş lan, sana ne oluyor ki? cık, olmaz..ille de batı, hristiyan, avrupalı iyi, doğu, müslüman tu kaka..

somut savaşı kazandık ama soyut savaşı kaybettik gibi geliyor bana inceden.
  • cami seviyorsa buyursun keçiören'e gelsin kendisi, ben de zaten planlarıma göre 3 seneye california ya da cambridge'de olacağım. eğer keçiören'e gelirim der ise kendisini kırmam evimi verir cambridge'e geçerim ikimiz de mutlu oluruz.

yusuf bey'e not: evin yanında yeni cami inşaatı var. ezanlar okunuyor, merkezi sistem. aidat 100 tl.
  • lady d'arbanville'de onemli ba$arimlarindan biridir
    (bkz: lady darbanville)
  • look at me..
    i am old..
    but i'm happy..
    dediği esnada sesi kadifemsi bir hale bürünen amca.
  • cat stevens bir süre önce amerikaya gelmek istemi$ ve terörist muamelesi görüp alınmamı$tı.. amerika'ya gitmek istemesinin nedeni de majikat'in tanıtımıydı.. majikat ise onun müslüman olup müziği bırakmadan önce 1976'da yaptığı son turnesinin ilk kez piyasaya çıkan dvd'sidir.. o ruhun derinliklerine i$leyen pürüzsüz, mistik sesiyle yorumladığı, gitarın tellerine cezbeyle döktürdüğü e$siz bestelerin sahibi, bir terörist olmayı bırak bir ku$u bile incitemeyecek bir insandır.. sanki seneler öncesinde yorumladığı $arkı ile bunu ya$ayacağını biliyor gibiydi :
    "ah baby baby it's a wild world" (ah bebeğim bu dünya vah$i) adlı $arkı sözünde de olduğu gibi vah$ilikte sınır tanımayan amerika, onu ülkeye sokmayarak onu ne kadar haklı çıkarmı$tır..
  • parçalarında hep arayış içinde olan bir insan vardır ki bu da gerçek insandır bana göre. parçalarındaki sakinlik de sanki bu iç yolculuğunun alttan alta büyük bir bekleyişle geçtiğini hissettirir; varış yerinin olup olmayacağının, neresi olacağının merakı ve bekleyişi. kısacası, güzel şarkı sözleri ve tınıların insanıdır cat stevens/yusuf islam. saygı duyulası...
hesabın var mı? giriş yap