şükela:  tümü | bugün soru sor
 • paris'te bulunan ve 6 milyona yakin insanin kemiklerinin istiflenmesiyle olusan dehset verici bir labirent. yerin 20 metre altinda olan bu labirentin uzunlugu 2km'ye yakin. giris bedeli:

  26 yasindan kucukler icin 4€,
  14 yasindan kucukler icin beles,
  60 yasindan buyukler icin 6€,
  benim gibi siniflandirmaya giremeyen baltalar icin 8€'dur.

  denfert-rochereau metro cikisindan ulasilabilir. diablo oynayanlarin asina oldugu goruntuler iceriyor.

  bu da sevgililer icin.
 • paris'te bulunan catacombs, yaklaşık 6 milyon insana ait kemiklerin oldukça düzenli bir şekilde dizildiği ve sergilendiği tüneller bütününden oluşuyor.

  catacombs de paris'i gezmek gibi bir planınız var ise şunları bilmenizde yarar var;

  - ilk olarak bilmeniz gereken şey ve bence en önemlisi 1 ila 5 saat arası sıra bekleyeceğiniz gerçeği. saat 10:00'da açılan catacombs'da aynı anda sadece 200 kişinin dolaşmasına izin veriyorlar. bu da tahmin edebileceğiniz üzere çok ciddi bir kalabalığa neden oluyor. bu durumu bildiğimizden sıra beklememek için saat 09:00 gibi catacombs'un girişinde olmamıza rağmen geldiğimizde yaklaşık 200 kişilik bir sıra çoktan oluşmuştu. bizim içeri girebilmemiz ise saat 11:00'i buldu. içeri girdiğimiz saat diliminde belki 1.000'in üzerinde insanın sıra beklideğini de belirtmeliyim. benim tavsiyem yoğun sezonlarda en geç saat 08:30 gibi sıraya girmeniz ve içeri alınacak ilk ekibe dahil olmanız olacaktır.

  - tur yaklaşık 45dk sürüyor ve 2km civarında yürümeniz gerekiyor. bunun yanı sıra tünellere giriş için 130, çıkış için ise 83 basamak inip çıkmanız gerekiyor. catacombs içerisinde sıcaklık her zaman 14 derece ve oldukça rutubetli. catacombs'u oluşturan tüneller zaman zaman oldukça alçak ve dar olabildiğinden özellikle klostrafobikler, aşırı kilolular, aşırı uzunlar, kalp hastaları ve yaşlılar için uygun bir yer değil.

  - son olarak aklıma gelen şey ise benim gibi özellikle fotoğraf çekmek için gitmeyi planlıyorsanız, yanınıza küçük bir tripod alın ve tripod kullandığınızı mümküm mertebe görevlilere belli etmemeye çalışın. içerisi çok aydınlık olmadığından çantanıza koyacağınız küçük bir tripod görevlilerin bulunmadığı noktalarda çok işinize yarayacaktır. tabi benim gibi şansız bir adamsanız tripod'u kullanmadığınızdan emin olmak için görevlinin biri peşinize takılabilir. yine de arkadaşlarımın da yardımıyla görevliden kurtulduğum kısa anlarda şu fotoğrafları çekmeyi başarabildim;

  http://burakalsan.smugmug.com/…ris-2014/i-7fdqztm/a
  http://burakalsan.smugmug.com/…ris-2014/i-cmnsjnz/a
  http://burakalsan.smugmug.com/…ris-2014/i-zdhcpdf/a
  http://burakalsan.smugmug.com/…ris-2014/i-ldpxpmj/a
  http://burakalsan.smugmug.com/…ris-2014/i-842nstk/a

  bunun dışında daha fazla bilgi için;

  http://www.catacombes.paris.fr/…bs-official-website
  http://www.tripadvisor.com.tr/…s_ile_de_france.html

  son olarak şahsi düşüncem ise paris'te çok uzun zaman geçirmeyecekseniz (minimum 1 hafta) veya özellikle çok merak ettiğiniz bir yer değilse buraya gitmenizi çok tavsiye etmem. zira catacombs de paris'ten önce paris'te gezilmesi gereken birçok yer mevcut.
 • icinde milyonlarca iskeletin ust uste dizilip sergilendigi parisin unlu yeraltı mezarlıgı

  buyuk beklentilerle gidilmemesi gerekir.
 • sakat bir yer. kaybolan fransız tanıdıklarım var mesela bu yeraltı mezarlığında. adamların şarjı da bitmiş. polis, bu mezarlıkların farklı noktalarını çok iyi bilen bir kaç eksper ile bu arkadaşları aramıştı. adamlar 2 gün aç susuz kalmışlardı.
  giderseniz dikkat edin derim.
 • her ne kadar yeraltı mezarlığı olarak anılsa da bana daha çok, ölümü konu alan akıllara ziyan bir sanat galerisi. kafataslarını kemikleri inci gibi tek tek dizmişler, kalp motifleri vazo şekilleri filan yapmışlar. tüyler ürpertici bir yer, bir o kadar da ölümün sıradanlaştığı:

  paris'te yeraltı mezarları: catacombes de paris

  pazartesi hariç her gün sabah sekiz akşam sekiz açık. içeri girmek bir mucize, her zaman çok sıra var. önceden bilet almanız size sırada bir avantaj tanımıyor. bence o upuzun sırayı aşıp burayı gezmeyi başaranlara madalya takmaları gerek...
 • kaybolup 2 gün bulunamama hikayesi biraz hayal ürünü gibi gelse de hafif tüyler ürperten ve korkmayacaklar için görülmesi gereken bir müze. yüzlerce yıl önce yaşamış insanların kemiklerinin arasında geziyorsunuz. hiçbirinin kimliği yok. kimdir, nedir hiçbir bilgi yok. sadece hangi mezarlığın ne zaman oraya getirildiğini gösteren bilgi levhaları var. loş bir ortamda istifler halinde bulunan binlerce kurukafa sizi izliyor. sonra merdivenlerden yukarı çıkıyorsunuz ve paris sokakları. kanlı canlı insanlar, hediyelik eşya bakıyorlar vs. hayat, ölüm... ilginç bir deneyimdi.