şükela:  tümü | bugün
 • carmen consolinin dogdugu yer. dogu sicilya'dadir.
 • etna'nın evi, dumanlarını üzerine savurduğu şehir.
 • sicilya'da bulunan güzel şehir. sicilya'nin en buyuk ikinci sehri. via etna adinda bir cadde vardir ki gercekten cok guzeldir. aksamlari araba trafigine kapalidir burasi. insanlari guleryuzludur. ve hemen hemen her evde motorsiklet vardir. bir tane kocaman universitesi vardir ve bu universite sehrin farkli bolgelerine dagilmistir. genelde ufak arabalar kullanilir. smart, clio, mini gibi araclar kullanilir. yayalara buyuk onem veriliyor ayrica burada. guzel rahat sakin bir sehir kisaca. granite diye buzlu bir tatlısı vardır ve sadece orada bulunabilirmiş bu buzlu tatlı oranın yaşayanların dediğine göre. kısaca anlatmak gerekirse bu tatlı adana çevresinde bilinen bici bici kıvamında birşeydir. siracussa ve taormina gibi yerlere yakındır gidilirse eğer oraya taormina görülmelidir kesinlikle.
 • kucuk bir universitesi de olan sehir. ozellikle haberlesme alaninda calisan profesorleri oldukca iyidir.
 • araplar fil şehri dermiş buraya
 • istanbul'un kenar semtlerine benzeyen küçük şehir.
 • tarih kokan görkemli binalarının içinde şirin mi şirin insanların yaşadığı güzel şehir.

  sorduğunuz sorulara genelde italyanca cevap alsanız da size yardımcı olabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. balkolarına çamaşırlarını astıkları ve bolca çiçek yetiştirdikleri güzel binalarının arasında yürümek başka bir haz veriyor insana. sokaktan alışveriş yaparken kesinlikle pazarlık yapılması gerekiyor.
 • italya'nın en sıcak şehri.

  üç yüz bin nüfusuyla özerk bölge sicilya'nın ikinci büyük kenti. (en büyüğü başkent: palermo) türkiye'den doğrudan uçuş yok. sadece özel tur firmaları uçuş organize ediyor. üzerinde fil heykeli bulunan çeşme katanya'nın sembolü. merkezde bir otelde kalınırsa birçok yere yürüyerek gidilebilir.

  duyduğum kadarıyla;
  katanyalıların ilginç özelliği ayakta yemeleri. ayakta yemek yediğiniz zaman daha az para ödüyorsunuz. %10-15 ucuza geliyo. bu yüzden özellikle öğle yemeği saatlerinde ayakta pizza, sandviç yiyen birçok italyan'a rastlıyorsunuz. üstelik oturunca sipariş çok geç geliyor sicilya'da. basit salata, makarna siparişi için 45 dk bekleyebiliyorsunuz. bu yüzden restorana çok aç gitmek iyi bir fikir değil ve de 13.00-16.00 saatleri siesta. bilginize!..

  (uyarı: "masa icin ilave para alinmasi, ayakta yemenin ucuz olmasi catania'ya ozgu bir durum degil, italya'ya ozgu bir durum" - red sonja)