şükela:  tümü | bugün
 • dinmeyen fırtına anlamına da gelen doğa olayı.
  venezuela'da catatumbo nehri ile marakaibo golu'nun buluştuğu yer üzerinde olusan bulutların çarpışması sonucu şimşek fırtınası başliyor. öyle bir fırtına ki, ortalama; yılın 140-160 gecesinde, 10 saat boyunca ve saatte 280 kez çakiyor bu şimşekler.
  görmeden geberme listemin üst sıralarında yer alıyor.
 • olağanüstü bir doğa olayıdır. izlediğim bir belgesel sonrası araştırma gereği hissettim.
  venezuela’da catatumbo nehri’nin maracaibo gölü ile birleştiği yerde yılın 260 günü yağmur, fırtına ve şimşekle geçiyor. venezuela’daki maracaibo gölü’nde yılda kilometrekare başına 250 şimşek oluşmaktadır. bu sayı guinness rekorlar kitabına girmiştir.

  bu şimşekler öyle parlaktır ki, 400 km öteden görülebilmektedir. hatta oradaki denizciler yönlerini bu şekilde tayin etmektedir.

  şimşeklerin oluşumu genel olarak iki farklı şekilde açıklanmaktadır.

  1. bölgenin yer altındaki petrol yataklarından çıkan metan gazı nedeniyle gölün üstündeki havanın iletkenliğinin artması. bu durum henüz tam olarak kanıtlanabilmiş değildir.

  2. maracaibo gölü, venezuela’nın kuzeybatısında karayip denizi ile birleşir. bu gölün üç yanı and dağları’nın kuzey ucuyla çevrilidir. gündüz sıcak güneş gölde buharlaşmaya neden olur. akşamları ise denizden gelen esinti bu sıcak havayı dağlardaki soğuk havaya doğru sürükler. sıcak hava yukarı yükselirken buharla yüklü bulutlar 12 km kalınlığa ulaşabilir.

  yükselen nemli hava içindeki su tanecikleri soğuk havadaki buz kristalleri ile çarpıştığında statik elektrik oluşur, şimşekli ve gök gürültülü fırtınalar başlar.

  ayrıca şimşek ve yıldırımlar oluşturdukları elektrik yükü ile havadaki oksijeni parçalayarak ozon oluşumunu tetikler. o yüzden bu alan dünyanın en büyük ozon üreticisi olması nedeni ile hayati bir öneme sahiptir.

  harika görsel şöleni buradan izleyebilirsiniz.
  kaynak
  kaynak
  edit; linkler yenilendi.
hesabın var mı? giriş yap