• 70'lerde 20li yaşlarımda olmak isteten şarkı.
    90'ların 2000'lerin dinamik sound'u, teknoloji falan filan eyvallah ama, uçan halı'ya bindirmiyor ki beni catch the rainbow gibi.
  • ritchie blackmore's rainbow (1975) albümünde yer alan bu başyapıtı dinlememiş olanların "hayatta çok şey kaybettiklerini" belirtmek isterim
  • little wing gibi başlayan şarkı. dönemimin tartışılmaz hitlerindendir. aynı zamanda şarkı hard n heavy slows gibi toplama albümlerin gediklisidir. davulundan başka herşeyi çok güzeldir. davul çekti, ha gitti, ha durdu, ha bitti tadındadır şarkının metronomundan olsa gerek.
  • şu an işyerinde öğle tatilinde dinlediğim ve kesinlikle eve ya da deniz kenarına gidip, mum yakıp, şarabımı açıp sabaha kadar yeni baştan yeni baştan dinleme isteği uyandıran rainbow şarkısı!.. gitarın nağmeleri, ikinci yarıdaki hatunların yaptığı vokaller, son bir kez "come the dawn" derken uzatılışı... anlatılmaz yaşanır... ` : ne işim var benim burda`

büdüt: gizli bkz şeysi o zamanlar bilinmediğinden...
  • $uphesiz ki gercek degeri ancak kafa guzelken anla$ilir. halbuki ke$ degilim, halbuki kurban bayramlarinda el opuyorum.
  • live in germany 1976 konserindeki canlı yorumu hakkında söyleyecek şey bulamıyorum. ritchie blackmore'un şarkının neredeyse yarısı boyunca süren solosu belki de bir gitarla çalınabilecek rock sololarının en güzeli. hem duygu, hem teknik açısından daha üstün bir şey düşünemiyorum. saygı duyuyorum.

tereddütsüz söyleyebilirim ki rock tarihinde çalınmış en güzel gitar bu canlı versiyonda dinlenebilir.
  • çalmaya başladığı anda nerede olursan ol bir şehrin sonsuz kıpırdayan akşam ışıklarına alıp götüren şarkıdır.
  • "bir daha dinlemeyeceğim" diyerek verdiğim sözü her defasında bozdurtan başyapıtlardan biri.özellikle dio'un "so bless me,bless me" sözlerinden "come the dawn" kısmına geçişi bir vokal harikasıdır,parçanın konser versiyonunda dio'nun sesiyle parçayı süslemesi de bir kez daha insana hayranlık verir.
  • *

when evening falls
    she'll run to me
    like whispered dreams
    your eyes can't see, ooh

soft and warm
    she'll touch my face
    a bed of straw
    against the lace, ooh

we believed we'd catch the rainbow
    ride the wind to the sun
    sail away on ships of wonder

but life's not a wheel
    with chains made of steel
    so bless me

come the dawn
    come the dawn
    come the dawn
    come the dawn

we believed we'd catch the rainbow
    ride the wind to the sun
    sail away on ships of wonder

but life's not a wheel
    with chains made of steel
    so bless me, oh bless me yeah, bless me

come the dawn
    come the dawn
    come the dawn
    come the dawn

ooh, ooh..
    mmm, mmm
    ooh, ooh
    a light is all that see
    off to you and me
    ooh, ooh

ride the night
    see the light
    ooh
    take him to the sky, yeah

ooh, oooh
    oo-oo-ooh, ooh

through the door
    ride the sky
    make it shine
    for you and i
    see the light
    through the night
    make it shine
    to the night

catch the rainbow, see the light

catch the rainbow
    and ride the sky
    make it shine, shine, shine, shine, shine, shine!
    shine! shine, for you and i
  • altı buçuk dakikalık tatil.
hesabın var mı? giriş yap