şükela:  tümü | bugün
 • latincede temiz demektir.
  (bkz: cathartic)
 • roma imparatorluğunda kurulan dini bir tarikat
 • bogomillerin ardılları. kathardır orijinal yazılışı yamulmuyorsam.
 • tam anlamı "saf"tır. catharsis* ve catherine sözcüklerinin de türemiş olduğu kök.
 • şeytanı tanrının yarattığını kabul eden fakat insan ruhunun ne iyi ne kötü olduğuna; dünyayı, insan bedenini ve bütün maddesel evreni şeytan'ın yarattığına, insanın ancak çok saf (pure) bir hayat yaşarsa öldüğünde cennete gideceğine, aksi takdirde ise bir hayvan formunda dünyaya reenkarne edileceğine inanan hristiyan tarikatı. roma katolik kilisesinin inanç tarzını benimsemeyince kilise konseyi tarafından sakıncalı ilan edilmiş ve üzerlerine haçlı seferleri düzenlenmiş, en sonunda montsegur kalesi'nde kökleri kurutulmuştur.
 • ilginc bir ortacag tarikatidir. kelime, eco'nun ve engizisyonun iddia etmekten ho$landiklari gibi "kedi"den (cattus) degil, yunanca arinmi$, pur, demek olan "catharos"tan turemedir. katolikler, bu inanci en buyuk dinsizlik olarak gorduklerinden, cadilik kavramiyla ilintilendirilen kedilere baglami$lardir. aslen cathar inancinda herhangi bir cinsel ili$ki caiz degildir. cathar inancini savunanlara cathariler veya perfect (mukemmel, fransizca'da bon hommes) denirdi. bunlar, akimin liderleri olup, kendilerini izleyenlerin sadece olmek uzerelerken consulamentum $artini yerine getirmek di$inda herhangi bir inanc yukumlulugu yoktu.

  cathariler, evrende materyal olan, $ekle burunmu$ her$eyin ve evrenin kendisinin kotu olduguna inanirlardi. dunyaya birkac kez geldikten sonra ruhumuzun bu dunyadan kurtulacagini du$unurlerdi. tarikat, 11. yuzyilin ba$larinda kurulmu$, 1213'teki muret sava$i ile ilk ciddi yarasini almi$, 1244'teki montsegur ku$atmasiyla tarihin gundeminden du$mu$, 1330larda son engizisyon kayitlarinda yer almi$tir. ancak, gunumuzde bile takipcileri vardir.

  cathariler, materyal dunyanin $er dunyasi olduguna inandiklari icin, tek bir $arti olan bir din kurmu$lardi. bu $art, consulamentum (gunah silme) adiyla bilinir ve olmek uzere olan birinin gunahlarinin bagislanmasi olarak uygulanirdi. consulamentum'a maruz kalan ki$i, yemek yemez, su icmez, olmeyi beklerdi cunku gunahlari silinmi$ oldugundan materyal dunyadan ayrilmak bir mutluluk vesilesiydi. ayni $ekilde evlilik torenleri de yoktur cunku evlenip dunyaya yeni cocuklar getirmek ayip ile gunah arasi bir eylem olarak kabul edilirdi: yeni ruhlari esarete mahkum etmek kabul edilebilir bir durum degildi. ayni mantiktan yola cikarak cathariler, isa'nin da tanri olamayacagini, cunku "iyi tanri"nin ete-kemige burunerek $erri secemeyecegini iddia ederlerdi. bunun yanisira, evrenin, demiurge adini verdikleri bir varlikca yaratildigina ve bu varligin, maddeyi meydana getirmesi yuzunden, $eytan olduguna, bundan yola cikarak da, eski ahitte anlatilan tanri'nin aslinda yine $eytan olduguna inanirlardi.

  iron maiden'in montsegur parcasinda da anlatilan ku$atma sonrasinda, 225 cathari, kaziklarda ate$te yakilarak oldurulmu$lerdi, cunku yuzeysel de olsa katoliklige donmeyi ve ortacag'da cok sik gorulecegi $ekilde ba$ka bir gun daha mucadele edebilmeyi reddetmi$lerdi. bunun sebebi, dini saplantidan ziyade, bu $er dunyasinda, materyal evrende, bir an daha fazla durmak istememeleri ve ruhlarini bir an once ruhani dunyaya gecirmek istemeleriydi.
 • ilk olarak ms 1000'lerde gorulen bu mezhebin mensuplari albigensian ve dinleri albigensianism diye de geciyor, ismini de ilk goruldugu guney fransa'daki albi $ehrinin eski ismi olan albiga'dan aliyormu$.

  engizisyon 1230'larda ba$layan albigene hacli seferleriyle 14. yy'a kadar bir gunde yuzlerce cathar mensubunu yakarak infaz etmi$.
 • tapınak şövalyeleri arasında da pek çok mensubu bulunan bir tarikattan çok bir başka din gibi bir şeydir. aileseldir, sonradan cathar olan pek olmamıştır. tapınakçıların büyük üstatlarından çoğunun da cathar olduğu söylenir (blanchefort).

  ortaçağın en yüksek avrupa medeniyetini kurmuşlardır, ama katolik kilisesini sallamaz tavırları, isa'yı reddedişleri ve katolik doktrinine zıt düşen pek çok ezoterik hareketleri nedeniyle üstlerine nevi şahıslarına münhasır bir haçlı seferi düzenlenmesine sebep olmuştur. tapınakçılar bu haçlıya katılmamışlar ama engellememişlerdir de. haçlının filistindeki müslümanlara karşı olabileceğini, bu adamlara karşı haçlı düzenlenemeyeceğini düşünseler de bunu bar sohbetinden öteye geçirip de "nooluyonuz len" diyememişlerdir.

  her ne kadar montsegur'da bir sürü adam yakılarak öldürüldüyse de gelenek kaybolmamıştır.

  ayrıyeten bu adamların holy grail ile de bağlantısı vardır falan ama çok karışık konudur bi skim anlamamışımdır..

  burdan ve 13 ekim 1307 tampliye şövalyelerinin yakalanması hadiselerini birleştirdiğimizde ortak payda holy grail söylentisi olduğuna bakılırsa bir "allah allah" çekilip bi tabak da keşkül yenip benim yaptığım gibi "gönder" düğmesine basılır..
 • diğer bir adıyla (bkz: 'albigen')