şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz tarihinin en vahsi guzeli aratmayacak entrikali kadinlarindan biri. tam olarak bilinmemekle beraber 1523'te dogmu$, 13 $ubat 1542'de 19 ya$inda gocup gitmi$tir. 19 yillik ya$antisinda kral 8. henry'e e$ olmayi ba$armi$, kralla evlenmeden once kari-koca hayati ya$adigi muzik ogretmenini hayatindan cikarmayi denese de becerememi$ bu arada kendine ucuncu bir a$ik edinerek de ek$insal ortam yakalami$ guzel bi karde$imizmi$. yedigi boklar anla$ilinca meydanda asmi$lar.. aradan yuzyillar gectikten sonra incelenen ani dokumanlarinda aslinda gercekten suclu olmayabilecegi yazmaktadir. kaynaklar birbiriyle celi$se de konu ustune guzel bir text http://tn.essortment.com/catherinehoward_rbba.htm civarlarinda bulunabilir.
 • ote yandan cok fazla tanigin e$liginde hayaletinin henry viii'nin o donem ya$adigi sarayda halen dola$tigina sikca inanilir.
 • dogum kayitlarinda kesinlik olmadigi icin oldugunde 17 yasinda olma ihtimali de vardir.
 • catherine howard'in seslerini duyduguna yemin eden turistleri ciddiye alip ara$tirma yapan bilimadamlari, bu seslerin ruzgar ugultusunun kalenin geometrisinden oturu tiz sesler cikararak dolanimindan oturu duyuldugunu tespit ederek bir fantaziye daha noktayi koymu$lardir.
 • the tudors'ta tamzin merchant tarafından canlandırılmıştır.
 • idam edilirken son sözü "kraliçe olarak ölüyorum ama culpeper'ın karısı olarak ölmeyi yeğlerdim' olan cesur kadın.

  culpeper tahmin edildiği gibi, kralı aldattığı kişidir. ve o da idam edilmiştir elbette.
 • tam 473 yıl önce bugün, yani 13 şubat 1542 senesinde kafası kesilerek idam edilmiş ingiliz kraliçesi. kral sekizinci henry'nin 5. karısıdır. kral ile aralarında 38 yaşlık bir fark var idi ve idam edildiğinde sadece 19 yaşındaydı.

  saraya eski sevgilisi francis dereham'ı aldırtmış, ayrıca kral'ın özel odacı uşağı thomas culpeper ile ilişki yaşamış ve bunu reddetmemiştir. kendilerine yataklık eden jane boleyn ile birlikte, culpeper ve howard kafası kesilerek idam edilmiştir. francis dereham ise hanged, drawed and quarted denilen vahşi bir yöntemle idam edilmiştir. aslında dereham ile howard arasında bir ilişki yaşandığına dair bir kanıt bulunmasa da, kral henry karısının bekaretini aldığını düşündüğü kişiyi böyle infaz ettirmiştir.

  dipnot: olayın açığa çıkmasının ardında jane boleyn sinir krizi geçirerek kafayı yeme noktasına geldi. bu durumunda idam edilemiyordu. ancak kral 'act of attainder' denilen, ağır ihanet suçunda bir kişinin muhakemesiz idam edilebildiği yasayı uygulayarak idamını infaz ettirdi.
hesabın var mı? giriş yap