şükela:  tümü | bugün
  • fransa ve ingilterenin kraliçesi. fransız kralı altıncı charles (deli kral olarak bilinir) ve bavyera prensesi,fransız kraliçesi isabaeu'nun kızı (isabel olarak da bilinir) , ingiltere kralı beşinci henrynin eşi, altıncı henry'nin annesi ve bugünkü bilinen tudors hanedanınn anne kraliçesidir. 27 ekim 1401 de pariste doğmuş ve 3 ocak 1437de londrada ölmüştür. ingiltere kralı beşinci henry ile evliliği tamamen politiktir. ingiltere-fransa savaşında ingilizlerin kazanmaya başlamasının ardından yüklü miktarda çeyizle birlikte, beşinci henryle evlenmiş, iki yıllık evliliği sırasında eşiyle bir arada olmamıştır. beşinci henry bu esnada fransada, ingiltereye karşı ayaklananları bastırmakla, savaşmakla meşguldu, oğulları altıncı henryi göremeden öldü. bunun ardından genç kraliçe, kral eşliğinden, anne kraliçeye evrildi ve yedi yıl boyunca kısıtlı imkanlarla, sürekli evlendirilme tehdidiyle yaşarak oğlunu büyüttü. oğlu altıncı henry ingilterede tac giydikten sonra, oğluyla beraber fransaya gitti ve oğlunun fransa kralı olarak taç giymesini sağladı. çocukluk aşkı olan ve gallerli bir soylu olan; owen tudorla bundan sonra evlendi ve margaret, edmund, tacina, jasper ve owen adında beş çocuğu oldu. oğulları sırayla ingiltere tahtına geçti ve ingilterede tudor hanedanını başlattı.

    beşinci henryden olan oğlu altıncı henry ingiltere tahtında 38 yıl, fransa tahtında 21 yıl oturmuştur. diğer oğulları edmund ve jasper yüz yıl savaşları sırasında önemli roller üstlenmiş ve edmundun oğlu yedinci henry ingiltere tahtına oturarak tudor hanedanını başa geçirmiştir.

    voloisli catherine; 36 yaşında ölmeden önce, manastıra kapanmış ve ardından orada ölmüştür. kocası owen tudor da farklı bir manastırdadır bu sırada. anne kraliçenin ölümünün ardından, kocası tutuklanmış ve kendisine verilen haklar geri alınmıştır. kısa süre sonra serbest bırakılmış ama ingiltere iç savaşı sırasında lancesterları desteklemiş,savaş sırasında esir düşmüş ve başı kesilerek idam edilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap