• kendi kendime, yeni bir diziye başlamayacağım, bilgisayarda kenarı köşeyi temizleyip yarım kalanları tamamlayacağım deyip dursam da tarihî yapımlara ve kostümlere hiçbir zaman dayanamadığım için muhtemeldir ki tüm telkinlerimi bana unutturacak olan dizi.

kadrosunda bizim topraklardan bir oyuncu da görünüyor: aziz çapkurt. kırım tatarı bir karakteri canlandıracakmış ama açıkçası pek bir benzerlik kuramadım, enteresan bir seçim olmuş...
  • tam bir hayal kırıklığı olan dizi. 2 bölüm zor dayandım. helen mirren, catherine the great rolüne hiç olmamış. senaryo da oldukça sıkıcı.

--- spoiler ---

catherine'nin 30lu yaşlarını anlatmayı seçmişsiniz. oynayan aktör 74 yaşında. başka birini mi bulamadınız? bulamadıysanız anlatacağınız dönemi ona göre seçseydiniz. kaldı ki catherine 60larında ölüyor zaten.

hadi bunu geçtik diyelim. öyle bir karakter yaratmışsınız ki sanki catherine tüm her şeyi kişisel ihtirasları uğruna yapıyor. halbuki kadın tam bir rusya aşığı. her şeyi ülkesi için yapan bir lider. darbe yapıp başa gelmesi de kişisel hırstan çok ihtiyaçtan. peter zamanını oyuncak askerleri ve metresleriyle harcayan, rusya'yı umursamayan bir adam. bildiğim kadarıyla adam rusça bile öğrenme gereği duymamış. rusya'dan o kadar kopuk.

dizinin ismi catherine the great olunca, catherine neden "the great" olarak anılıyor onu anlatır en azından diye ummuştum. kadının yaptığı reformlardan falan bahsedilmiyor bile. bir ara köleliğe değiniliyor o da havada kalıyor.

efsane bir dizi çekebilecekken gidip en basitinden soap opera çekmişler. kostümlere, sete falan harcanan emeğe yazık.

--- spoiler ---
  • beni acayip heyecanlandıran hbo dizisi.

catherine rusların tarihteki en aydınlanmacı monarklarından bir tanesidir ve rus medeniyetinin "batılılaşmasında" çok büyük rol oynamıştır.

ayrıca trailer da görüleceği üzere osmanlıları baya doğramıştır. dizi de osmanlı ile alakalı sahneler ve karakterler de bekleyebiliriz.
  • aşırı ihtişamlı bir diziydi, bu yüzden dayanamadım. fazla ihtişam bayıyor. elbette hbo ve sky gibi iki büyük kanalın ortak projeleri aşırı yüksek bütçe dolayısıyla uçuyorlar chernobyl ve the third day gibi ama tarihi dizilerde böyle abartılı görüntü kalitesi hoş olmuyor.

daha eğlenceli ve az ihtişamlı bir dizi arıyorsanız the greatle alakalı (bkz: the great)
  • kendi çapında tarih meraklısı biri olarak beklediğimi bulamadığım dizi.

--- spoiler ---

tahta çıktığında 32 yaşında.. öldüğünde 67 yaşında.. bu süreyi konu alana filmde catherine the great 'i oynamak için seçilen oyuncu 74 yaşında.. sonra bakıyoruz bu oyuncumuz executive producer aynı zamanda.. offf.. buna uygun olarak diğer tüm oyuncuların yaşları da garip.. helen mirren kötü mü oynamış.. yani yeteneği tartışılmaz ama gençlik dönemlerini izleyici anlamıyor.. 1. bölümde tamamen 32 yaşındaki dönemi anlatıyor.. tarih bilgisi olmayan izleyicinin böyle bir kanaate ulaşması mümkün değil..

konuya gelirsek çarlık rusyasında önemli bir kırılma dönemi anlatılıyor.. ne kırılmanın nedenlerine vurgu yapan sistemsel değişimlere yer verilmiş.. ne felsefik altyapıdan bahsedilmiş.. tüm olan biten sanki tesadüfi gerçekleşmiş gibi bir anlatım.. başlangıçta konu edilen serflik meselesinden vaz geçildi. güzel.. sonunda da fransız aydınlardan etkilendiğine değinildi.. tamam o zaman asafgfagh..

olaylar yaşanıyor ama hangi tarihte oldukları ile ilgili bilgilendirme yok.. kırım meselesi de konuyu bilmeyen izleyici için anlaşılır değil. kırım bir alınıyor bir alınmamış gibi.. bir daha alınıyor vs. gibi bir anlatı..

catherine the great dizisi yapılacak ve dizinin %80'inde kimlerle nasıl aşk yaşadığı işlenecek.. pess... dizi tarihsel anlamda hiçbir şey katmıyor..
    --- spoiler ---
  • bu gece hbo’da finali yayınlandı. 4. ve son bölümü.

yavaş başladı, hızlı bitti bu mini seri.

--- spoiler ---

buradaki yorumlar ve eleştiriler finalle birlikte biraz daha kökleniyor. hakikaten de katarina ve büyüklüğünden çok -tarihten silinmeye çalışılan- potemkin ve katarina aşkı anlatılmış dizide. madem o kadar potemkin anlatacaktınız; bari ingiliz diline geçmiş potemkin village sözü nereden gelir, ona bari değinseydiniz.

genel oyuncu seçimlerindeki sorunlar var, bir kişi hariç. katarina’nın oğlu paul’u oynayan joseph quinn müthiş iş çıkarmış.
    bir ezik ancak bu kadar güzel canlandırılırdı.

bunun ötesinde türkleri güzel harcamışlar dört bölümde. yerler biriz. adamlar resmen kırım’a yürüyerek giriyor. türkiye deplasmanının kolay geçmeye başladığı yıllar. bizim takımın başında 3. mustafa var. o daha eski kafalı. katarina tabii ki deli petro (peter the great) dönemindeki askeri modernleşmenin ekmeğini yiyor.
    bizde de bu üst üste mağlubiyetlerden sonra 3. selim gelecek. o da reformist. orduyu falan yenilemeye çalışacak. ama düşüş başlamış bir kere. bu modernleşme süreci ancak imparatorluğun çöküşünü bir 100 sene daha erteleyecek.

--- spoiler ---
  • avrupayı işgali sırasında ingilizlerin rivayetine göre 3.selim 2.katerina hakkında şunu demiştir: "tüm türk ordusu onu tatmin edemez"
    haklıdır da onlarca sevgilisi olmuş hatta atlarla ilişkiye girdiği bile iddia edilmiştir. ruslara orospu imajına sebebiyet vermiştir, lakin ki kendisi mother russia aşığı alman kökenli bir bireydir.
  • catherina zeta jones'un oynadığı filmin yanından bile geçemeyecek bir dizidir.
  • helen mirren'ın büyük katerina'yı canlandıracağı 4 bölümlük hbo/sky atlantic mini dizisi.

fragman
  • helen mirren döktürüyor. sırf onun performansı için izledim ve beni hiç şaşırtmadı. dizi vasatın biraz üstünde olsa da helen mirren çok iyi.
hesabın var mı? giriş yap