şükela:  tümü | bugün
 • helen mirren'ın büyük katerina'yı canlandıracağı 4 bölümlük hbo/sky atlantic mini dizisi.

  fragman
 • avrupayı işgali sırasında ingilizlerin rivayetine göre 3.selim 2.katerina hakkında şunu demiştir: "tüm türk ordusu onu tatmin edemez"
  haklıdır da onlarca sevgilisi olmuş hatta atlarla ilişkiye girdiği bile iddia edilmiştir. ruslara orospu imajına sebebiyet vermiştir, lakin ki kendisi mother russia aşığı alman kökenli bir bireydir.
 • beni acayip heyecanlandıran hbo dizisi.

  catherine rusların tarihteki en aydınlanmacı monarklarından bir tanesidir ve rus medeniyetinin "batılılaşmasında" çok büyük rol oynamıştır.

  ayrıca trailer da görüleceği üzere osmanlıları baya doğramıştır. dizi de osmanlı ile alakalı sahneler ve karakterler de bekleyebiliriz.
 • 21 ekim'de yayınlanacak olan hbo dizisi. civilization v oyununda catherine en çok oynadığım karakterlerden biridir. dizisinin çekilmesine sevindim.

  helen mirren'in canlandırdığı, rusya'ya altın çağını yaşatan kraliçe için (bkz: ikinci katerina).

  edit: fragmanını izledim. süper olmuş.

  --- fragman spoiler ---

  when i was young, i dreamed of freedom. i dreamed of breaking chains. but as you get older, your choices narrow. so instead, i gave us an empire. but i knew exactly what i was doing. do you know what i hold in my hand? absolute power. i will not share my throne with anyone.

  --- fragman spoiler ---
 • kendi kendime, yeni bir diziye başlamayacağım, bilgisayarda kenarı köşeyi temizleyip yarım kalanları tamamlayacağım deyip dursam da tarihî yapımlara ve kostümlere hiçbir zaman dayanamadığım için muhtemeldir ki tüm telkinlerimi bana unutturacak olan dizi.

  kadrosunda bizim topraklardan bir oyuncu da görünüyor: aziz çapkurt. kırım tatarı bir karakteri canlandıracakmış ama açıkçası pek bir benzerlik kuramadım, enteresan bir seçim olmuş...
 • tam bir hayal kırıklığı olan dizi. 2 bölüm zor dayandım. helen mirren, catherine the great rolüne hiç olmamış. senaryo da oldukça sıkıcı.

  --- spoiler ---

  catherine'nin 30lu yaşlarını anlatmayı seçmişsiniz. oynayan aktör 74 yaşında. başka birini mi bulamadınız? bulamadıysanız anlatacağınız dönemi ona göre seçseydiniz. kaldı ki catherine 60larında ölüyor zaten.

  hadi bunu geçtik diyelim. öyle bir karakter yaratmışsınız ki sanki catherine tüm her şeyi kişisel ihtirasları uğruna yapıyor. halbuki kadın tam bir rusya aşığı. her şeyi ülkesi için yapan bir lider. darbe yapıp başa gelmesi de kişisel hırstan çok ihtiyaçtan. peter zamanını oyuncak askerleri ve metresleriyle harcayan, rusya'yı umursamayan bir adam. bildiğim kadarıyla adam rusça bile öğrenme gereği duymamış. rusya'dan o kadar kopuk.

  dizinin ismi catherine the great olunca, catherine neden "the great" olarak anılıyor onu anlatır en azından diye ummuştum. kadının yaptığı reformlardan falan bahsedilmiyor bile. bir ara köleliğe değiniliyor o da havada kalıyor.

  efsane bir dizi çekebilecekken gidip en basitinden soap opera çekmişler. kostümlere, sete falan harcanan emeğe yazık.

  --- spoiler ---
 • bu gece hbo’da finali yayınlandı. 4. ve son bölümü.

  yavaş başladı, hızlı bitti bu mini seri.

  --- spoiler ---

  buradaki yorumlar ve eleştiriler finalle birlikte biraz daha kökleniyor. hakikaten de katarina ve büyüklüğünden çok -tarihten silinmeye çalışılan- potemkin ve katarina aşkı anlatılmış dizide. madem o kadar potemkin anlatacaktınız; bari ingiliz diline geçmiş potemkin village sözü nereden gelir, ona bari değinseydiniz.

  genel oyuncu seçimlerindeki sorunlar var, bir kişi hariç. katarina’nın oğlu paul’u oynayan joseph quinn müthiş iş çıkarmış.
  bir ezik ancak bu kadar güzel canlandırılırdı.

  bunun ötesinde türkleri güzel harcamışlar dört bölümde. yerler biriz. adamlar resmen kırım’a yürüyerek giriyor. türkiye deplasmanının kolay geçmeye başladığı yıllar. bizim takımın başında 3. mustafa var. o daha eski kafalı. katarina tabii ki deli petro (peter the great) dönemindeki askeri modernleşmenin ekmeğini yiyor.
  bizde de bu üst üste mağlubiyetlerden sonra 3. selim gelecek. o da reformist. orduyu falan yenilemeye çalışacak. ama düşüş başlamış bir kere. bu modernleşme süreci ancak imparatorluğun çöküşünü bir 100 sene daha erteleyecek.

  --- spoiler ---
 • figüran olarak litvanya çekimlerinde 4 kez dahil olduğum ingiliz yapımı mini dizi. genel itibari ile çariçe ve potemkin arasındaki ihtirasa odaklanmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap