*

şükela:  tümü | bugün
 • binalarda, en üstteki iki katın, birbirine bağlı tek bir mülk olarak kullanılması durumunda aldığı isimdir. üstteki kat, çatı katında olmalıdır ve genellikle terası bulunur.
 • bulunduğum bölgede, tamamının; alt katında küçücük bir mutfak, abuk sabuk bir alanında döner merdiven, üst katında ise ancak pigmelerin dolaşabileceği bir hol ve banyo ile üstü tamamen açık lavabolu teras bulunan ve tüm bu olumsuzluklarına rağmen "keyifli" diye satılan daire tipi.

  edit: bayağı bir araştırdım bunları, büyük kısmı tapuda sadece alt kat metrekaresi olarak kayıtlı, yani çatı arası kısım ile teras tapunuza dahil olmuyor bu tip konutlarda, bu da hukuken büyük mağduriyetlere gebe, o nedenle kesinlikle tapudan ve belediyeden incelemeniz veya bir konut eksperine baktırmanız şart, kredi kullanacaksanız zaten ortaya çıkacaktır. ikincisi, bu çatı arası kısım, süper yalıtım ve kalın beton çatı yoksa yazın sıcak, kışın soğuk oluyor. üçüncüsü, teras büyükse mutlaka kapatılmalı, yoksa kar ve yağmur nedeniyle alt kata su sızıyor ve içeriye de müthiş toz alıyor. dördüncüsü, elbette merdiven, ilk zamanlar eve hava katan bu unsur bir süre sonra alt ve üst kat olarak her şeyi çifter çifter bulundurmanıza ve gereksiz eşya kalabalığına yol açtığı gibi yaşlı ve çocuklar için tehlikeli durumları da beraberinde getirebiliyor.
 • çatının eğiminden kaynaklanan kafa kurtaran alanın (çatı piyesi) işlevlendirilerek alt daire ile birlikte kullanılması sonucu ortaya çıkan tanımdır.

  imar mevzuatı çatı piyesinden kaynaklanan alanın ayrı bir mahal olarak işlevlendirilmesine izin vermez. kullanılabilir bu alan ancak alt daire ile birlikte ya da ortak kullanıma açılarak işlevlendirilebilir. bazı bölgelerde çatı piyesine, yapı içinden ayrı erişim sağlamaya izin verilir. ısı yalıtımı iyi yapılmamış çatı ile örtüldüğünde evin ısıtılamayan bölümü olur.
 • yazin cok sicak, kisin cok soguk olur.
 • genelde izolasyon kayıpları yaşanır, altında kalan salon vs bölüm tavanlarında akıntı olma ihtimali yüksektir. üstü iyi kapatılırsa tadından yenmez bacalı mangalınıda kuracaksın of tepin dur kimse sana hişt demez
 • kara ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerde pek tercih edilmemesi gerekendir. zira ısıtamaz-ısınamazsınız. yazın da yanarsınız. çünkü donanımlı ve gözü tok (!) yurdumuz müteahhitleri izolasonda harikalar yaratırlar.
 • kutuplardan bildiriyorum. iki battaniye bir yorgan, en az. şaka maka soğuk oluyor. yazın vantilatörü açıp yatabilirsiniz fazla elektrik yakmıyor ama kışın ısıtmak isterseniz cep yakar.
 • gerçekten kendimi en ait gördüğüm ev tipidir. üniversite zamanında böyle bir evimiz olmuştu, ve hem ev arkadaşımla çok iyi arkadaş oluşumuz; hem de evin bizim isteklerimizi karşılamak konusundaki sınırsız avantajı çok keyifli zamanlar geçirtmişti.

  çatı dubleksi evlerin avantajları saymakla bitmez. bir kere uyku alanı ve yaşam alanı birbirine karışmaz, üstünüzde kimse olmadığı ve altınızda da yine kendiniz (yani hiç kimse) olduğunuz için rahat rahat uyursunuz.

  yine uyku alanı ve yaşam alanı birbirinden ayrı olduğu için evden çalışmak için oldukça uygundur.

  ıvır zıvırı vs nereye koyacağım diye dert etmezsiniz çünkü merdiven altı böyle şeyler için icat edilmiş gibidir.

  bizim evimizin hem alt katı, hem üst katının balkonu oldukça genişti. üst kat terasında mangal bile yapmıştık.

  hayatımın ilerleyen evrelerinde yine bir çatı dubleksinde hayatımı sürdürmeyi umuyorum.
 • sevdiğim ev tipidir...
 • son on aydır oturduğum evdir. önceden ben de çok fazla kuşkuya sahiptim ama gözlemlerim şöyle:

  1. belki iyi bir firmanın yeni inşaatı olduğu için izolasyon çok iyi. kışın ev hamam gibiydi, kazak giymeye, yorgan örtmeye hasret kaldık. alt katta ısınan hava yukarı yükseliyor, bu da daha önce oturduğumuz ince uzun dairelere kıyasla daha iyi bir ısınma sağlıyor. maksimum doğal gaz faturası olarak 200 tl gördük ki, geçen senelerde eski evimizde kışın 600 görüp yine de battaniye altından kurtulamamıştık. toprak sahibinin müteahhidin gırtlağına basarak taktırdığı villa boyu yoğuşmalı kombi sanırım şansımız oldu, bize kalsa daha mütevazı bir şey alırdık.

  2. ve fakat yazın üst kat fırın gibi. en kısa zamanda multi split klima almak gerekecek, sıcak günlerde nefes alınmıyor, uyku uyunmuyor. bunun nedeni izolasyonun zayıflığı değil, geniş teras kapısı ve pencereler nedeniyle oluşan sera etkisi, zira üst kat müthiş güneş alıyor. genel olarak her türlü hava durumunun etkilerine çok açık üst kat.

  3. eğimli tavan iyi planlanmışsa sıkıntılı değil, eğimsiz yerlerde tavan yüksekliği normalden yüksek tutularak hacim korunmuş. ama mobilya seçimi çok sıkıntılı, gardrop, kitaplık gibi mobilyaların ölçüyle yaptırılması gerekebiliyor.

  4. merdiven inip çıkmak bayabiliyor, özellikle uykunuz gelmişse veya elinizde tepsi varsa. üst kata da bir çay-kahve istasyonu kurmak gerekiyor. ve iki kata iki ayrı elektrik süpürgesi şart. neyse ki ev çift girişli ve asansör üst kata kadar çıkıyor, o sayede ağır eşyaları üst kata asansörle çıkarmak mümkün.

  5. teras yaz geceleri harika oluyor, üzerinizde yıldızlı gökyüzü, elinizde bilgisayar ve çay kahveyle sabahlamak mümkün. öte yandan, kullanım süresi en fazla beş ay. terasta çamaşır kurutmayı ise unutun, rüzgara çok açık olduğundan çamaşırlar yelken gibi dolup sürükleniyor.

  6. üst kat pencerelerinin önünden yağmur olukları geçiyor, yağmurlu gecelerde dere kenarında uyur gibisiniz.

  7. martılar tepenizde, gece gündüz vak vak bağırıyorlar. seviyorsanız harika, sevmiyorsanız rahatsız edebilir.

  8. gözlemime göre piyanosu olanların tercihi çatı dubleksi. piyanoyu üst kata koyunca komşu şikayetlerinden kurtulmak mümkün oluyor, alt kat nasılsa yine sizin ve üzerinizde de gökyüzü var. hem bizde, hem yan dairemizde, hem de karşı apartmanın bizim hizamızdaki çatı dubleksinde piyano var.

  şimdi yeniden ev seçecek olsam çatı dubleksi alır mıyım? sanırım evet, üzerinizde kimsenin olmaması ve üst katın eve giren çıkandan uzak ayrı bir alan olması çok rahat, teras seçeneği de çok keyifli.

  edit: çatı arasının kaçak olduğu iddia edilmiş, hayır, yeni inşaatlarda kaçak değil. daire iskanlı, yani kat mülkiyetli ve tapuda tam olarak "çatı arasında odaları bulunan bağımsız bölüm" yazıyor.