şükela:  tümü | bugün
  • su akması,aşırı toz gibi problemler yaratsa da bazı anlamlarda da büyük özgürlükler sağlayabilir.örneğin balkonunuzda mangal yapmak,deli gibi geceleri yıldız seyretmek vb.
  • çatı katında oturmak ,her yağmur yağışında acayip sesler yüzünden uyanmanıza ,akabinde duvardan şıpır şıpır kitaplarınızın üstüne süzülen suları görüp çıldırmanıza ,avuç kadar ev nasıl bu kadar çabuk kirleniyo diye kara kara düşünmenize ,tavanın kenarlara doğru alçalması yüzünden büyük eşyalar için bayağı yer kaybınız olmasına ve arkadaşlarınızın periyodik olarak kafalarını tavana çarpıp durmalarına rağmen , ahşaplar arasında sıcacık bir görüntü ,kapıdan içeri adım attığınızda içinize huzur dolması ,terasa attiginiz kocaman minderler üzerinde yıldızları serederek uyuyakalma lüksü demektir...hele bir de sözkonusu olan minicik bir çatı katıysa kendinizi bebek evinde evcilik oynar gibi hissetmeniz demektir..kahvaltınızı martılarla paylaşmak demektir..bütün şarapların en güzel müziklerin yıldızlarla daha bir anlam kazanmasıdır..
  • bir cumartesi sabahi felaket bir gürültüyle uyanıp, ruya mı? değil mi? anlamaya çalışırken şapır şapır kafaya, oraya buraya damlayan suyun da yardımıya artık çatısız bir çatı katında oturduğunuzu farketmenize de yol açma ihtimali yüksek bir ikamet şekliymiş * çatı katında oturmak.

..........................................................

koşarak, afallamış aşağı ev sahibine inilir, zile basılır da basılır, gözler uykulu, üstte beyaz hacı donu ev sahibi çıkar kapıya:

- suayip amcaa..
    -ne oldu?
    -çat...çatııı...çatııı (işaret parmağı sürekli yukarıyı işaret ediyor, ama bir türlü istenilen açıklamam yapılamıyor)
    -hak getire haaaa! (kaygısız ve durumu hemen kavramış)
    -uçtu, çatı uçmuş
    -yapmaa be yaaw! ge bagalım!

ilk etapta yapaçak pek bir şey yoktur, leğen meğen koymaktan başka oraya buraya, ama ev akmıyor bildiğin yağıyordur.

-ne yağıyo rahmet bee! çatı nereye uçtu acep? haa hoca? nereye uçtu ki?
    -ne biliyim ben şuayip amca ama fazla uzaklaşmış olamaz çünkü bok hala sıcak...
    -ne?
    -yok bir şey, yok..sıçtık diyorum...
    -valla şincik sen şurda otur, sigaranı da yak sonra da bir şarkı söyle, çinku yapacak bir şey yok.
  • sabahları kuşların zıplamasını bile duyabileceğiniz, yağmurlu günlerde huzurdan fazlasını verebilen binaların en zevkli katında oturmaktır.
  • söz konusu çatı katı baba evinin çatı katı ise evden uzaklaştırılmadan önce ikamet edilen son mekan olarak kayıtlara geçmelidir.
  • yaklaşık 18 senedir çatı katında oturuyorum,bunun son senesi teraslı bir ev.
    en büyük özelliği mevsimleri net yaşıyosun,yazın sıcağı kışında soğuğu içinde hissedebiliyosun.tabi çok param var diyorsanız,kışın kombiyi son sürat çalıştırır,yazında klimayla yaşarım diyorsanız ne ala.
  • bahsedilen ev düzgün bir su-ısı yalıtımına sahipse gayet rahat edeceğiniz şahane bir durumdur. evet, istiyorum.
  • hava yağmurlu olunca çıkan pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt pıt seslerinden dolayı ayrı bir keyiflidir.
  • yalıtım sağlam değilse kışın içerde rüzgar eser. fiyüüüüüüüü fiyüüüüüüüüüüüüüü... dua edersiniz allahım kar yağsın diye. nie yağsın? yağsın da çatıyı kaplasın, yalıtım sağlasın diye.
  • yağmur ve kuş cıvıltıları ile duygularımızı allak bullak eden bir kattır ki her çatı katının bir pencere fantazisi vardır o pencerede bi hoşluk bi bişeylik olur yani