şükela:  tümü | bugün soru sor
  • catlak bir bardak. bardak hammaddesi ile bağlantılı olarak, kullanılması sakıncalı bardak türü olabilir. (bkz: seramik)
  • icinde su durmaz bunlarin, koyarsin koyarsin akar sonra "aa dersin neden su dolmuyoki acaba" bakarsin catlak bardak. burdan cikardigimiz ders bu bardaklarin icine su koymicaz cola koyucaz
  • su götürmez.
  • çeşitli metaforlara konu olabilen nesne.

    diyelim ki evinizde çatlak bir cam bardak var, ama sadece üst tarafı çatlak. yani onunla su içmeye engel değil. ancak çok iyi biliyorsunuz ki kullanmaya devam ederseniz su içerken dudağınızı kesebilir veya tutarken elinizde parçalanabilir. kullanmaya devam etmek istemiyorsunuz ama evinizde de başka bardak yok. daha kaliteli başka bardaklar almak için daha çok çalışmanız lazım. kendinizi değiştirmeniz lazım belki. ama gelin görün ki bu kadar çalışmaya da niyetiniz yok. hem zaten çatlak bardağa ayıp olur diye de endiseleniyorsunuz öte taraftan. yıllardır kahrınızı çekti belli ki.

    şimdi önünüzde iki seçenek var. biri risk alıp çatlak bardakla hayata devam etmek ve cepte 5 kuruş yokken bardaksiz kalacağın günü beklemek. diğeri ise tüm çatlak bardakları çöpe atıp en güzelinden yeni bir bardak almak için çabalamak.

    kolay ve riskli olanı seçiyoruz hep. daha kaliteli bardaklarla su içmeyi hak ediyorken hem de.