*

şükela:  tümü | bugün
  • internet dünyasının yeni fenomeni. vatan tv'nin kendi reklamında yıldız yağmuru olarak nitelendirdiği cümlesinde bahsi geçen yıldız kendisidir; çatlak şanzel. şarkıları yaşayarak söylemesi, üzerinden geçmiş tekerlek etkisi bırakan dövmeleri, şarkı söylerken kendini sansürlemesi gibi konularda epey aşmış bir yıldızdı. en ünlü parçası ''nerdesin bacısını sssss sevdiğim'' olan şanzel sıklıkla vatan tv programlarında boy gösteriyor. sanırım birde ankara gecelerinde.

https://www.youtube.com/watch?v=s3nmbzhk1w8

https://www.youtube.com/watch?v=kwpyucwfmke
  • "nerdeğğğsinnnn" diye böğürdükten sonra "ben vatan tivideyim konum at bana konum at" diyen pavyon eskisi. ortamda karpuz falan da var.
  • vatan tv deki performansını izlediğimden beri beni etkisine alan abla, videosunu hemen eşime gönderdim bu benim yalnız başıma taşıyabileceğim bir durum değildi.

şimdi beraber taşıyoruz bu yükü.

her şeyi bir kenara bıraktık lakin sahnede ki o karpuz işte o çok ağır geldi sebebi neydi ki.
  • bacısını sevdiği kişiyi merak ettiğim pavyon kaçkını şarkıcıdır.
  • çatlak falan filan. muhtemelen etrafında elinde plus kocaman telefonla gezen bir menajeri de vardır. daha doğrusu vatan tv sayesinde ulaşabilmiştir. ankara eğlence dünyası çok acayip, pis ve dışardan bakan için çok iğrenç durur ama oradaki orta ve alt gelirlinin en sevdiğidir. bu kadın da o havuzdan çıkmıştır. vatan tv'de michelin vücuduyla iyi şov yapmaktadır. seyirden zevk alan için orada duruyor. ama fenomen olamaz. tabi alana şimdiden hayırlı olsun.
  • vatan tv'deki nerdesin isimli şarkıyı seyrettim. sesi, enstrümanlar, geri vokaller damar gerçekten muhteşem ötesi. şaşkınlıkla seyrettim bu arada. nedense youtube başlığına bakıp cidden böyle özellikle küfüre dayalı seviyesiz iğrenç bir şey ve ses bekliyordum nedense. oha diyorum. türkiye'nin yeraltı müziğinin dünyada eli kolu uzun bir sahipçi veya müziksever dinleyici bulamaması, anlaşılamaması çok üzücü.

başta tiger lillies, charles bukowski, frank zappa elitistleri ya da hayatında müzik dinlememiş milyonlar "ehi ehi abi çok komik yeea" diye ne bileyim.. işte elbisesine giydirecekler, sözlerine giydirecekler, sevenler de zaten ağzı açık seyredecek geçecekler bir şey farketmeyecek hayatlarında. öyle yuvarlanıp gideceğiz işte.

itiraf ediyorum, aşağıdaki videoda sahneye ilk çıkışında aklıma gelen mother love bone'dan andrew wood oldu. hem fiziksel olarak benziyorlar :) , hem de rahmetli andrew wood kendisini barda bir kişi de seyrediyor olsa farketmez stadyumda konser veriyor gibi davranırdı.

çatlak şanzel helal sana.. belki de pavyonlardan hiç çıkmamalısın. hele hele doğu ile batı arasında sıkışmış o garip ülkenin yüzlerce yıllık geçmişi ile harmanlanmış bu tuhaf ama yine garip bir şekilde hipnotize eden, tamamını hiç bir zaman anlayamayacağım yeraltı kültürünü ite kaka sırtında taşımaya çalışırken.

https://www.youtube.com/watch?v=gexxdmgve8s
  • internette fenomen olduktan sonra her fenomenin peşinden koşup prim yapmaya çalışan hayrettin tarafından ziyaret edilmiştir.
  • şarkıya aşırı inandırıcı oyunculuğuyla telaşlı, ağlamaklı ve çaresiz bi şekilde "nerdesin allah belanı versin" diye girmesi,

belalısı eve sabaha karşı sarhoş bi şekilde gelince sabahlığını bağlayıp kapının önüne çıkıp azarlar gibi eli belinde "boyun posun devrilsin nerdesin" demesi, "geç içeri geç rezil olduk mahalleye" cümlesini söyleyecek mi acaba diye beklenti yaratacakken aniden kollarını iki yana açıp sibel can stayla etrafında dönmesi,

sonraki "nerdesin??" kısımlarından birini sinirli bi şekilde söylerken elini avuç içi yere bakacak şekilde yatay olarak alnına koyup gözlerini kısıp sağa sola bakarak vatan tv stüdyosunda adamı arar gibi yapması, adamı göremeyince (çünkü adam yok?) aniden sinirlenip tüm içtenliğiyle "a l l a h b e l a n ı v e r s i n" diye yükselmesi, durduk yere bizi de tribe sokarak tanımadığımız etmediğimiz bi adama sinirlendirmesi,

"benden canımı iste ankara'yı mezbahaneye çevireyim" diyip kaş göz yaparken kendine değil de başkalarına kıyacağını ima ederek, valerie solanas'ın yazdığı erkek doğrama cemiyeti manifestosu'na selam çakması,

işi ileriye götürüp adamın bacısına küfredecekken kadın dayanışmasına darbe vurmamak adına göğsüne sertçe vurup nefesinin kesilmesini sağlayıp bi o yana bi bu yana savrularak kendini sansürlemeye çalışması, ancak hâlâ hırsını almak istediğinden aslında tam da sansürleyememesi, sonraki kısımlarda "bacısını" dedikten sonra hafif duraksayarak "sssevdiğim" diyerek bize şaka yapması,

beni beni bihterini tadında "beni aldatmak kolay mı?" diye sitem ederken kendine iki parmağıyla kulak yapması,

arada bi şampuan reklamlarındaki gibi saçlarını savurması,

söylediği her kelimenin duygusuna girmesi, kendine o anı tekrar yaşatması (terapilerde sıkça kullanılan etkili bir yöntem)

"ölmeyi bayılmak sanıyosun galiba" diyerek bi türlü gelmeyen boyu posu devrilesice hayırsıza laf giydirmesi,

şarkı arasında şiir okuma ekolünü devam ettirmesi, "giderken bişeyi unutmuşsun. aptal! unuttuğun seni yüreğine yazmış, unuttuğun seni şarkılarına yazmış." diyerek, beni "jiletle bileklerimizi keserken yatay mı kesiyoduk dikey mi kesiyoduk?" diye düşündürmesi,

"şimdi soruyorum sana, beni aldatmak kolay mı?" diye tekrar sorduktan sonra net bi tavırla "herkes kendine yakışanı yapar" diyerek noktayı koyması (alkışlar ablama),

sonunun bihter gibi olmayacağını "beni öldürmek kolay mı?" diyerek belirtmesi, "öyle bi delikanlı yok türkiye'de" diye eklemesi,

"ancak şunu iyi bil. ankara gece alemi beni iyi tanır." dediken sonra ben "adamın topuklarına sıktıracak herhalde, yandın olm" diye düşünürken parmağını sallayıp işi ciddiye bindirerek "bu sefer seni öldürmeden bırakmam" diyerek oscar wilde'ın "herkes öldürür sevdiğini" şiirini haklı çıkarması ve daha sayamadığım birçok detay bu koca yürekli ankaralı kadına 2 gün önce twitter'da başlayan ve sonsuza kadar sürecek olan hayranlığımın sebebidir.

fanı oldum çatlağın artık, keşke tanışsam. hipnotize olmuş bir bağımlı gibi devamlı dinlediğimden şarkıyı ezberlediğimi söylememe bilmiyorum gerek var mı? sesi bence gerçekten güzel. abla en iyi kendi bilir ama caz söylese efsane olur misal. yalnız
    hakikaten canı yanmış belli. canım be.

kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için

uzun sarı bir peruk alıp çatlak şanzel cosplay yapacağım. ayrıca yaptığı hareketlerden en çok aklımda kalan ve her aklıma geldiğinde kahkaha attıran göğsüne vurarak küfür sansürleme taktiğini gerçekte de uygulayacağım. kendisine bu katkısı için teşekkür ediyorum. kendisi yıldız tilbe'den sonra yapabileceğim en iyi ikinci taklit olabilir. (bu konuda mütevazı olamıcam, türkiye'de yıldız tilbe dansını hakkıyla yapabilen 3 kişilik ekiptenim.)