şükela:  tümü | bugün
  • roma imparatorluğu'nun britannia* fethi esnasında gerçekleşen ve antik tarihin en geniş kapsamlı ayaklanmalarından biri olduğu bilinen m.s. 61 tarihli boudicca önderliğindeki iceni isyanının çıkmasına dolaylı yoldan sebep verdiği romalı tarihçiler cassius dio ve tacitus tarafından satır aralarında belirtilmiş roma soylusu ve procurator.

    kuvvetle muhtemel m.s. 54 öncesinde imparator claudius tarafından görevlendirilen ve günümüzde güney britanya'ya tekabül eden yeni fethedilmiş toprakların vergilendirilmesi ve ekonomisinden yerel bazda sorumlu tutulmak üzere görevlendirilen decianus, claudius ve neron tarafından britanya'nın kabile kökenl soylularına hibe edilmiş bazı taşınmazlara ve bir miktar paraya el koymuştur. en azından, bu olaylardan kabaca iki asır sonra yaşamış olan tarihçi cassius dio'nun iddiası bu yöndedir. yine dio'ya göre, kendilerini roma'nın müttefiki olarak gören soylular da bu durumun ardından boudicca'nın bayrağı altında birleşmiş ve imparatorluğa karşı ayaklanmıştır.

    söz konusu ayaklanmanın siyasî ve etnik kökenlere de sahip olduğu bilindiğinden, 200 bin kişilik dönemin koşullarına göre devasa boyutta sayılabilecek bu isyanı bir devlet memurunun sırtına yıkmak ne kadar doğrudur; tartışılır. yine de decianus için idarî, siyasî ve ekonomik sui idarenin bir parçası olmuştur demek de yanlış olmayacaktır.

hesabın var mı? giriş yap